Zlín se v posledních pár měsících připravoval na vlnu designu, která ode dneška pohltí celé město, promění ulice a do dění zapojí všechny obyvatele a návštěvníky. Od 20. do 24. zde probíhá ZLIN DESIGN WEEK, organizovaný Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. Univerzita se snaží navázat na zlínskou tradici průmyslového designu. Mladí designéři a kreativní studenti si kladou za cíl představit veřejnosti různé úhly pohledu na design a dokázat, že se vyskytuje všude kolem nás v pevném spojení s lidskou každodenností.
ZLIN DESIGN WEEK mimo jiné přináší projekt s názvem Design v ulicích. Díky němu poznáme designéry, designérské firmy, ale i české umělecké školy a studenty. Po různých částech Zlína jsou rozmístěny netradiční instalace s prvky land artu a street artu. Snahou je oživit venkovní prostor, ukázat design v jeho dalších podobách, naznačit jeho potenciál. Proměna zasáhla ulice, kavárny, galerie, součástí jsou i nejrůznější workshopy či videomapping na budově Baťova institutu.
A jelikož se partnerem projektu stala firma Koma Modular, která je specialistou v modulární výstavě, speciálně pro tuto akci vyrobila 13 unikátních modulů, které jsou umístěny na zlínském náměstí Míru a prezentují současný český design. Deset z těchto modulů slouží jako výstavní prostor pro designové značky firem bytového a nábytkářského průmyslu a práce studentů uměleckých vysokých škol. Ve dvou modulech probíhají doprovodné akce pro veřejnost. Poslední třináctý obydlila právě firma Koma Modular.
V modulech své produkty vystavuje například firma TON, která se specializuje na výrobu unikátního ohýbaného nábytku nebo Master&Master, kteří spojují řemeslnou výrobu s inovativním designem, Mmcité nebo MMinterier.
Master&Master
V prostorách Zlínského zámku probíhá výstava mladých českých designérů s názvem Generace. Cílem výstavy je shrnout rozmanité polohy současného českého designu nastupující generace tvůrců, kteří se na české scéně prosadili v posledních deseti letech. Představují se nám zde populární dua designérů Vrtiška-Žák, studio Jan Plechac & Henry Wielgus nebo stále uznávanější Studio DECHEM Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka.
Kromě často oceňovaných a zavedených ateliérů se zde setkáme i s prací nastupující hvězdy Tadeáše Podrackého, mladého talentu, který stále studuje v Ateliéru skla Ronyho Plesla na pražské UMPRUM, nebo kreativní skupiny OKOLO v čele s Adamem Štěchem, který se stal kurátorem výstav v City modulech a na Zlínském zámku.
Další výstavní prostor Photogether Gallery představuje tvorbu studentů ateliéru Reklamní fotografie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a unikátní kolekci oděvů s názvem LEAGUE by utebe. Tato kolekce vznikla jako projekt studentů 4. ročníku stejné univerzity. Oblečení a doplňky jsou variabilní, hravé a retro. Inspirací je život studenta a jeho každodenní potřeby.
Další neméně významnou složkou ZLIN DESIGN WEEK je i dvoudenní konference Design&Marketing. Zlín již zítra přivítá marketingové specialisty a odborníky na design, kteří budou diskutovat o spojení těchto oborů. Program odkazuje opět k Tomáši Baťovi, který design a marketing propojil jako první. Cílem konference je inspirovat zúčastněné a představit zajímavé příběhy lidí, kteří dali prostor kreativitě v komunikaci a vytvořili tak silné a smysluplné značky.
Mimo jiné se nám představí Veronika Ruppert s přednáškou o lokálním módním průmyslu a jeho vztahu k současném designu, Radek Hegmon, který vysvětlí, proč kvalitní design není jedinou zárukou obchodního úspěchu, Jakub Veselský jako zástupce Freshlabels nebo Amrita Bhui, produktová designérka žijící v Holandsku, která vede design procesy firem po celém světě. Ve své přednášce nastíní, co může firmě přinést design management. Tato přednáška je součástí ročního cyklu přednášek a workshopů předních zahraničních designérů a teoretiků, kterou pořádá CZECHDESIGN. Amritu Bhui zastihnete ten samý den, tedy 21. dubna, i v Praze - v 18:30 vystoupí na UMPRUM.
Veronika Ruppert
Vrcholem akce se stane vyhlášení soutěže Talent Designu 2014, která oceňuje mladé designéry a otevírá jim tak cestu do světa velkého designu. Do šestého ročníku soutěže se přihlásilo rekordních 630 studentů nejen z České a Slovenské republiky, ale z celého světa.
Loňskou absolutní vítězkou Talent designu 2013 se stala Maria Nina Václavková, studentka oboru Design obuvi a módních doplňků na Západočeské univerzitě v Plzni. Vyhrála se svým návrhem Rectangle, tedy dámskou obuví inspirovanou pravěkou technologií, kdy si člověk obalil nohou ještě teplou zvířecí kůží, která následně ztvrdla a přijala tvar chodidla.
Rectangle od Marie Niny Václavkové
Na závěr nesmíme opomenout ani PechaKucha Night, večer pod širým nebem plný přednášek zajímavých osobností zejména ze sféry vizuálního umění. Prezentace se ponesou ve stylu 20x20, neboli 20 slidů po 20 vteřinách. V 6 minutách a 40 vteřinách promluví řečníci z oblasti módního průmyslu, grafického, průmyslového nebo produktového designu a mnoho dalších.
„Nemáme zrovna malé cíle, chceme, aby se ZLIN DESIGN WEEK stal vedle Zlin Film Festivalu tradiční akcí, která bude mít ve Zlíně své místo,“ říká Adéla Bačová, jedna z projektových manažerek ZLIN DESIGN WEEK. My tomuto projektu držíme palce. Doufáme, že úspěšně projde našláplou linií předchozích ročníků zase o kus blíž k odvážně stanovené metě.
Markéta Daňková a Adéla Bačová, manažerky ZLIN DESIGN WEEK
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu