Málokdo ví, jak se žije lidem v hutonzích v Pekingu a co to hutongy vůbec jsou. Hutongy jsou ulice spojené převážně s čínským městem Peking. Tyto ulice tvoří typické čínské domy zvané siheyuan, které se vyznačují čtvercovými půdorysy s velkými vnitřními dvory. Tento koncept najdeme v Čechách například v klášterech s tzv. křížovou chodbou, která obvykle obklopuje menší zahradu (například tzv. rajskou zahradu). Hutongy vznikly postupným přidáváním dalších takových budov vedle sebe a jejich postupným slučováním.
Cha'er Hutong (ve volném překladu „Čajový hutong“) se nachází ve čtvrti Dashilar situované přibližně kilometr od centra města. Dříve byl dvůr tohoto hutongu používán tuctem různých rodin, ale postupem času se začaly stavět na dvoře různé přístavky, například v podobě kuchyně. Skončilo to tím, že z původního velkého dvora vznikl prostor skoro plně zastavěný a s téměř žádným využitím.
Čínští architekti ze studia ZAO/standardarchitecture se rozhodli dát tomuto dvoru opět využití a přetvořili ho k prostoru, kde můžou děti zapojit svou fantazii a kreativitu a mít tak své vlastní místo, kde si mohou hrát. Namísto zboření starých přistavěných buněk se architekti rozhodli, že přístavky zachovají a zrenovují.
Na dvoře se nachází starý a mohutný strom, který slouží jako středobod dvora. Architekti se rozhodli toho využít a vytvořili kolem něho hravý prostor se schody, kudy mohou děti vylézt na střechu a hrát si. Schody obkreslují tvar kmene stromu a rovněž využívají větví, které dosahují i na střechu a mezi kterými si děti mohou hrát. Buňka je vevnitř obložená dřevem a venku pak šedými cihlami, které slouží jako decentní a vkusný obklad. Stejně elegantně působí i tato kombinace světlého dřeva a šedých cihel.
Druhou částí projektu je pak dětská knihovna, která je vytvořená z jedné kryté části domu. Má sloužit primárně k tomu, aby se podpořil život a pospolitost v tamějších komunitách. Děti tím získaly místo, kam si mohou po škole zajít a přečíst si svou oblíbenou knížku ještě předtím, než budou muset jít domů.
Čínským architektům se podařilo vytvořit prostor, který může velmi šikovně sloužit celé tamější komunitě. Všichni víme, že děti si velmi rychle a snadno hledají kamarády, zvlášť když mají místo, kde se mohou setkávat a realizovat své nápady. Tento prostor je navržený tak, aby mohly děti plně využít svou kreativitu a fantazii. Zároveň zde mají místo, kde mohou najít i trochu klidu a přečíst si tak svou oblíbenou knížku. Studiu ZAO se podařilo velmi šikovně investovat do budoucnosti této komunity a proto mohou být inspirací i pro komunity zdejší. Nechme se tedy inspirovat k šikovnějšímu využívání společných prostorů!
Jaký je Váš názor?
Související články
- Vztah dětí k přírodě je přínosný, ukazuje školka od italských architektů
- Japonská školka od Archivision Hirotani připomíná jednu velkou prolézačku
- Lepší veřejné prostory = lepší kvalita našich životů
- Kavárna Nudný otec: Nejnudnější podnik na světě
- Maxim Velčovský: Stromová instalace pro dobití energie
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu