Dvě stě let stará tabáková továrna v historickém italském městečku Spello převlékla kabát. V režii architektky Paoly Navone se proměnila v neobyčejný obytný prostor o 492 metrech čtverečních.
Paola Navone pochází z Itálie a v oblasti interiérového designu se pohybuje již přes 30 let. V osmdesátých letech se aktivně podílela na avantgardních hnutích Memphis a Alchimia; tehdy se skupiny snažily dokázat, že design nemusí být redukován na pouhou funkčnost.
Ve svých realizacích se snaží využívat již použité objekty, vždy ale v novém současném kontextu. Své umění kombinovat historií políbené autentické produkty s nadčasovou renovací dokázala i v tomto projektu z roku 2013.
Architektka na přání manželů, kteří zde bydlí, vdechla opuštěné továrně nový život. Zvolila open-plan řešení, jež sedí tak objemnému prostoru. Nábytek v apartmánu sháněli manželé třeba na bleších trzích. Například čajový stolek vznikl z jakéhosi starého vozíku. Velikou pohovku v obývacím pokoji navrhla sama Paola Navone pro firmu Linteloo.
Barevná kombinace potvrzuje pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Bytu dominuje bílá, kterou sem tam prostupují původní hnědé dřevěné trámy – ty ladí s podlahou a podtrhují naturální krásu tohoto materiálu. Podlaha v kuchyni je pokryta hexagonálními dlaždicemi, jež navrhla sama architektka pro značku Carocim.
K jídelně spojené s obývacím pokojem dojdete chodbou, která je vyzdobená lampami z Design House Stockholm. Světlo do obytného prostoru vpouští neuvěřitelných 52 oken. Závěsné lampy nad jídelním stolem vytvořil americký fotograf Mark Eden Schooley.
Schody vedoucí do prvního podlaží vznikly z recyklovaného dřeva.
V prvním patře najdete halu vydlážděnou zajímavými dlaždicemi – jak jinak než dle návrhu Paoly Navone.
V prvním patře najdete další obytnou místnost, tentokrát vybavenou krbem od firmy Ergofocus. Plameny můžete nerušeně pozorovat z křesel navržených pro značku Baxter samotnou architektkou.
Přesuňme se do ložnice, jež přímo vyzývá k dobití baterií. Plátna z indické bavlny zahalují vintage postel s železnou konstrukcí i šatník.
Skříně majitelů mají rozdílnou výšku a poskytují azyl pro jejich oblečení.
V koupelně objevíte opět dlaždice v designu Paoly Navone pro firmu Carotile. Byly vyrobeny v Maroku.
Pokud byste raději než do sprchy zalezli do vany, můžete se ponořit do té od firmy Water Monopoly. Připomíná antické koupele a v prostoru stojí samostatně.
Nezbývá než se zeptat na váš názor. Řekli byste, že prostor dříve sloužil jako tabáková továrna? Líbí se vám realizace Paoly Navone? A víte, kde podobný nábytek sehnat v České republice?
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu