Ateliér archicraft v roce 2014 dokončil realizaci ve Středočeském kraji, která se vymyká všem ostatním počinům studia: za úkol dostal vytvořit prostor pro relaxaci a společenská setkání. Projekt je v několika směrech výjimečný.
Bývalá stodola, se kterou architekti pracovali, je součástí velkého statku a dříve sloužila jako nepěkná kancelář, architekti v čele s Miroslavem Krátkým ji však dokázali proměnit v jedinečné místo k odpočinku.
Investor toužil po místu, kam bude moci zvát své přátele i děti, hrát na hudební nástroje, trávit zde společné večery na dýcháncích, číst, hrát karty a pít víno. Statiku budovy architekti zanechali, pustili se však do zásadní pětiměsíční přestavby povrchů a doplňků. „Klíčovou vlastností použitých materiálů se při realizaci stala hrubost a patina,“ říká architekt Krátký.
„Zakázka byla příjemná mimo jiné v tom, že majitel nás netlačil do přesných termínů dokončení a do projektu zapojil místí řemeslníky: od kovářů po lesníky,“ vzpomíná architekt Krátký. Ateliér měl tak dost času vytvořit důkladné patiny, které jsou srdeční záležitostí investora. Masivní dřevěná prkna architekti nechali přetřít tmelem a dvěma vrstvami barev. Prkna se poté ručně brousila, aby získala žádoucí patinu. V podobném duchu se nese i dlažba se záměrně roztřepenými spárami. Uhlazenost narušují rovněž pytloviny, ze kterých jsou vyrobeny doplňky. Většina pochází od rakouského výrobce krásných látek Fine Fabrics, čalounění provedla firma Látky Dušek.
Jelikož klient miluje zeleň a oheň, ani tyto prvky nesměly v odpočinkové stodole chybět. Hosté se schází u stolu z lýčí, který stojí hned vedle otevřeného ohniště. Majitel ho stejně jako židle s látkovými potahy pořídil v loděnickém antiku Snel. „Jde o velice těžké, mastné a v podstatě nezničitelné dřevo. Stůl muselo nést šest chlapů,“ říká architekt Krátký. V zimě s vytápěním mimo krbu pomáhá také zakamuflované topení: ateliér ho zakryl bílými dřevotřískovými deskami.
Rostliny v interiéru dostal na starost zahradní architekt Pavel Matiska: ve stodole se daří rostlinám jako Peperomia obtusifolia, Ficus pumila, Philodendron erubescens, Ficus benjamina nebo Alocasia. Všechen nábytek je atypický, zařídila ho firma Woody Atelier.
„Snažili jsme se volit co nejméně nápadné osvětlení. Prostor je velmi nízký, výrazná svítidla by byla pouze na škodu,“ vysvětluje Krátký. Skromná světla byla vybrána z portfolia českého výrobce Deos, o dodávku a funkčnost systému osvětlení se postarala firma Profilighting.
Součástí stodoly je i mezipatro, které dnes slouží jako místo pro příležitostné přespání nebo oddych. Spíše než ložnici však připomíná divokou džungli, a to především díky vsazenému dubovému kmeni a provazovému zábradlí.
Architekti z ateliéru archicraft přiznávají, že realizace byla jeden velký zábavný experiment. „Investor nám věnoval velkou míru svobody a projektu jako takovému mnoho soustředění. Často to bývá opačně: klient vám nedá volnou ruku a na schůzkách neposlouchá. Právě dobrá zkušenost se zadavatelem pro nás dělá z realizace výjimečný počin,“ uzavírají.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu