Když velkoměsto začne nudit, je čas odjet do přírody. Proto vás dnes vezmeme do vlastní chaty Radky Valové a Jakuba Valy z ateliéru OOOOX. Zrenovovali starou stodolu, která slouží jako víkendové bydlení v horách.
Kdo by byl řekl, že z této stavby někdy vznikne jedinečný rekreační objekt.
Realizace měla neobvyklý začátek. „Ještě než se začalo navrhovat, měla jsem již nakoupené doplňky jako talíře, prkýnka, polštáře a deky. Postupovali jsme od doplňků k celku,“ říká Radka.
Seno nahradil interiér, který však ctí danosti původního objektu.
Stodola má dřevěnou konstrukci, její tvar studio ponechalo. Po sundání fasády se ovšem zjistilo, že konstrukce jsou ve špatném stavu, musely se tedy obnovit. Dnes jsou jedním z charakteristických prvků stavby; ateliér je záměrně nechal přiznané.
Když Radka hledala inspiraci na internetu, narazila na americkou stránku Heritage Barn. Jde o skupinu architektů a nadšenců, která zachraňuje staré stodoly a sleduje projekty, které se jim věnují. Na jejich webu najdete i seznam stodol, které jsou aktuálně v prodeji. Pokud si nějakou vyberete a koupíte, sdružení Heritage Barn vám ji zrekonstruuje. Právě u těchto zrenovovaných stodol architekti viděli, že se často nechávají obnažené konstrukce: nápad využili i pro své rekreační sídlo.
„Inspirovali jsme se také italskou restaurací, která razila koncept zero kilometro: tedy spolupráci s místními lidmi. Proto jsme nepracovali s naším stálým týmem, ale využili lokální truhláře a další řemeslníky. Kluci, co nám dělali výkopy, stále fungují jako údržbáři,“ vypráví architekti. Realizace trvala dva roky: první rok architekti předělávali konstrukci, další rok vytvářeli interiér.
Objekt se rozkládá přes 80 metrů čtverečních a díky otevřeným dispozicím přes dvě patra je opravdu vzdušný. Rozdělení je limitováno umístěním původních krovů, kterému jsou přizpůsobeny jednotlivé prostory: ať už patro na spaní, nebo vstup. Na trámy se odkládají knihy a vzniká tak nápaditá knihovna.
JAKO JIN-JANG
Zatímco exteriéru vévodí černá, uvnitř dominuje bílá barva. Charakteristické jsou pro prostor dřevěné plochy i doplňky, podlahu tvoří řezané cihly. Na podlahu rastrem reaguje i obnažená cihlová příčka. „Okna ve štítu jsou kvůli potlačení i bezpečnosti umístěna za průběžné lišty. Z bočních pohledů tak okna ve štítu viditelná nejsou,” říkají architekti.
Všimnout si můžeme dvou různých zábradlí: černého plného a síťovaného. Transparentní materiál pohledově otevírá jednotlivé prostory, plný zase uzavírá.
Rafinovaně je řešená kuchyně: architekti ji rozdělili do dvou částí. V jedné se pouze připravují pokrmy, nenajdete tu tudíž žádné skříňky. Druhá je naopak určená k uskladňování a manipulaci s potravinami; architekti ji schovali za příčku.
Jídlo se podává u stolu, jehož podnož je vyrobena z instalatérského potrubí. Bílé plechové židle jsou vhodné i k venkovnímu posezení. „Na zimu na ně dáváme ovčí kožešinu,“ říkají autoři návrhu. Mnoho doplňků pochází z obchodu LOOOX, který patří k ateliéru OOOOX, jiné si architekti přivezli z cest po Skandinávii.
Zónu odpočinku představují litinová kamna francouzské značky Dovre a čtecí kout se sofa, který vytvořili architekti na vyvýšeném pódiu.
Koupelna je kvůli nedostatku prostoru spojena s toaletou. „Abychom vyloučili moderní prvky v chromu nebo nerezi, zvolili jsme baterie z pogumovaného bronzu a kamenné umyvadlo,” vyprávějí Radka s Jakubem.
Sprchu oddělili bílým rámem, který připomíná tovární okno. „Na stěny jsme použili obklady ve stylu francouzského metra, na podlahu dlaždice s imitací starého běleného dřeva,” doplňují. Dokázali také zajistit dostatek prostoru pro závěsná svítidla, které se většinou do koupelen neumisťují.
Architekti mysleli i na hosty: na patře vytvořili hostinský pokoj. Sami nocují v posteli, z níž mají přímý výhled na údolí. Hned vedle ložnice se nachází šatna.
Důležitým místem setkávání je i terasa, která vznikla na starém žentouru. Ten dvojice objevila pod harampádím. Kruh architekti olemovali ocelí. „Je rozdělen do tří pásů – tvoří ho zvýšené pódium pro zahradní kuchyni, dřevěná paluba s navazujícím otevřeným ohništěm a okrasná část s bílými valouny a retro květináči,” popisují Radka a Jakub.
Z objektu, který by bez jejich iniciativy dál chátral, vytvořili Radka Valová a Jakub Vala jedinečný rekreační objekt, jenž velkoryse ctí danosti původní stavby a zároveň se přizpůsobuje potřebám moderního bydlení. Kompromis mezi současností a historií, ke kterému architekti z OOOOX nakonec došli, samozřejmě nepopře jejich lásku k severskému minimalismu i industriálním prvkům. Dali tak vzniknout dalšímu objektu políbenému jejich rukopisem.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu