Naší další zastávkou v procházce Karlínem je vinný bar Veltlin specializující se na autentická přírodní vína, která byla vyrobena bez použití zvýrazňujících složek se zájmem o rukodělnost a starou vinařskou krajinu. S tradicí autentických vín začal Bogdan Trojak v Bořeticích a základnu postupně rozšířil od Roudnice až po Benátsko, potažmo po Toskánsko, jehož velkovévody byli po dlouhou dobu právě Habsburkové.
Vinný bar Veltlin je prvním podnikem svého druhu v Praze a je inspirován podobnými bary v Londýně, Paříži či v Japonsku. Spolek Autentistů má zaregistrovanou vlastní značku A, kterou deklaruje přírodní původ vína podobně jako českou autenticitu označení Česká klasa.
První bar Veltlin existoval jeden rok ve skromných prostorech ve Štítného ulici na Žižkově, avšak s rostoucí sítí distribuce se rozhodl přestěhovat. Také kvůli lákavé nabídce prostoru od Kamila Srbka, majitele dvou oceňovaných pražských kaváren EMA espresso bar a Café Lounge. Místo v Karlíně dříve sloužilo jako kadeřnictví nebo vinárna.
K realizaci oslovili Gabrielu Soušek Pojerovou, která patřila mezi dávné obdivovatele přírodních vín a byla také stálým návštěvníkem jejich dřívějšího projektu na Žižkově. Společně se rozhodli, že podnik má především vycházet z programu zastupovaných vín distribuce Veltlinu pocházejících z lisoven Moravy, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Itálie či Polska, tedy zemí se silnou habsburskou minulostí. Konceptem se stal malý budoár ve velmi minimalistické a čisté formě, který by nekopíroval slavné historické interiéry, ale spíše navozoval atmosféru dob minulých.
Vzhledem k rozpočtu se rozhodli využít starší nábytek po bývalých majitelích a přetvořit ho k obrazu svému. Aniž byste to poznali, tak se v baru setkáte s policí na vína po bývalé vinotéce, sedačce a nočním stolku doslova z ulice či starodávné váhy od majitele domu. Prostor sjednotily naturální odstíny vínové, hnědé a jemná kresba, která podniku dodala osobitost a jiskru.
Tapety na zdech pocházejí z pera mladého umělce Michala Bačáka a jejich tématem se stala interpretace jak jinak než mocné říše Rakouska-Uherska, jejích regionálních, gastronomických a kulturních zajímavostí nejen z historického pohledu zaniklého soustátí, ale také s odkazy na současnost jednotlivých zemí. Mezi tématy proto najdete vedle Františka Křižíka nebo Mozarta otráveného stejnojmenými sladkými koulemi, také například mladého kulturistu Arnolda Schwarzenegra. S tématem naší staré vlasti souvisí i ostatní tapety a ilustrace použité ve vizuálu vinného baru.
Kresby se staly know how vinného baru a potřebovaly doplnit jemnějším světlem, které by bylo velkorysé, ale nezabíralo příliš prostor. Zvolené osvětlení pochází od společnost Ateh v bílém a hnědém provedení.
Známé pořekadlo o tom, že „každý detail je důležitý, protože konečný výsledek je jejich součtem“, zde platí dvojnásobně. S propracovaným vzhledem se tak setkáme v místech, kterým běžný zákazník standardně příliš pozornosti nevěnuje, jako zábradlí, dveře či odstraněné hříchy minulých interiérů.
Prostor je dvoupatrový s mnoha plány do budoucna včetně dětského koutku, přizpůsobení sklepních prostor společenským večerům či výstavním aktivitám. Vzhledem k nedostatku času, kdy byl na koncepci interiéru vymezen měsíc a na jeho realizaci 3 týdny, se stále dokončuje, proměňuje a zraje jako víno v něm podávané.
Hlavní pozornost byla však upřena na bar, který měl být nekompromisně originální a značně dominantní v celém prostoru. Nakonec se přistoupilo k experimentu v hlavní roli se skleněnými pláty a zeminou z nejoblíbenějších míst původu vín zastupovaných Vetlinem. Došlo tak na černozem z Velkých Bílovic, spraš z Bořetic, červinku ze Žatce (což je také jediná česká půda), takzvané kari z Dolních Kounic a opuku ze Znojma. Pult se stal živoucím objektem, na jehož realizaci se podíleli všichni členové týmu. Jak tak specifický kus nábytku vzniká, se můžete přesvědčit na následujícím videu.
Pokud se vás po přečtení našeho článku zmocnila touha ochutnat božský mok, nezapomeňte, že mezi 6. a 7. červnem se v Trojském zámečku koná 1. ročník festivalu Praha pije víno!, kde máte šanci ochutnat nápoje ze 40 kvalitních vinařství ze střední Evropy.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu