Redakce, kanceláře a multifunkční sál. To je tři v jednom v pražském Karlíně. Insidecor vás tentokrát zavede na místa, kde se kdysi vyráběly parní stroje a která se dnes proměňují v moderní architekturu. V Pernerově ulici můžete navštívit Forum Karlín, neobvyklé spojení budov navržené španělským studiem Ricardo Bofilla, Taller de Arquitectura ve spolupráci s českým AED project. „Forum Karlín je jedinečný prostor, který se umí dokonale přizpůsobit nejrůznějším typům akcí,“ říká Ondřej Špalek, ředitel společnosti Forum Karlín, a dodává, „flexibilita haly, vysoký komfort pro návštěvníky, vystupující i organizátory už nyní ukazují, že takový objekt na trhu chyběl.“
Forum Karlín vychází z budovy nevyužívané haly kotlárny, v minulosti poměrně plynule přestavované vzhledem k potřebám firmy. Proto byly v objektu téměř neviditelné stopy po přestavbách. Střechu haly podpírají ocelové a ocelobetonové sloupy a vodorovné nosné konstrukce tvoří ocelové příhradové vazníky. Úpravy budovy zahrnovaly především zazdění původních nik, okenních či dveřních otvorů. Nová konstrukce byla navržena hlavně z lehkých materiálů na bázi sendvičových desek na ocelové konstrukci.
Interiérové koncepce se ujal Ateliér Kunc, který také pro vydavatelství připravil specialitu tzv. Backstage, jež je určená pro neformální schůzky s hosty či odpočinek zaměstnanců. Nábytkové vybavení interiéru redakce pak pochází z dílny společnosti Vitra.
Mezi budovou zrekonstruované kotlárny, aktuálně redakce vydavatelství Economia a zcela novou budovou se nachází pasáž, která propojuje historii se současnou architekturou. Ve dvou nadzemních a jednom podzemním patře administrativní budovy se nachází víceúčelová hala pro dva tisíce sedících a tři tisíce stojících návštěvníků. V sálu je instalován závěsný, tzv. rigging systém s extrémně vysokou nosností. Díky tomu zde mohou pořadatelé umístit nejrůznější statické i pohyblivé programové prvky, dekorace či techniku až do hmotnosti 180 tun. „V případě multifunkčního sálu se nejedná o standardní hudební klub, ale prostor, který bude zároveň pronajímaný také pro konference, větší firemní akce apod.“, říká Tomáš Pavlík, PR Director z BM Management, s.r.o.
Zajímavostí na fasádě prvních dvou pater je měnící se instalace, která se může sladit s aktuálním programem v sále, s počasím či exteriéry. Na fasádu je totiž nainstalován speciální transparentní lamelový materiál U glass zavěšený na ocelové konstrukci, jež je předsazena před budovou. Ve vzniklé mezeře jsou umístěny tři lávky, na kterých je nainstalováno LED scénické osvětlení.
Mohlo by se zdát, že spojení multifunkčního sálu a kanceláří, ve kterých lidé potřebují klid na práci, je poněkud nešťastné. Opak je pravdou. Odhlučnění sálu zabraňuje přenosu vibrací a hluku nejen do kancelářských prostor, ale i do exteriérů. O akustické řešení budovy se postaraly firmy AVETON a SONNING Praha. Administrativní prostory pak umožňují jak systém tzv. open space kanceláří, tak i klasické uspořádání. Kromě toho může být v budově instalován i systém flexibilních pracovních míst „new way of working“. Moderní kancelářské plochy rozkládající se v osmipodlažní budově na působivých 9500 m2 nabízejí také rozsáhlé terasy s pozoruhodnými výhledy na okolí. Právě teď vrcholí příprava podob interiérů těchto luxusních kanceláří, do kterých se nové firmy budou stěhovat již na konci léta.
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu