Po článku Adama Štěcha o studiu Piet Boon přinášíme detailnější pohled do jedné z jejich jihoafrických realizací. Když holandský designér Piet Boon navrhoval prázdninovou vilu v Jižní Africe, nebyla to jeho jediná zakázka mimo jeho domovinu. Nizozemské studio nesoucí jeho jméno, realizovalo své projekty již v úctyhodných 46 zemích světa, především v Asii, Americe a Evropě.
Architektonické projekty řeší specializovaný tým vedený právě Pietem Boonem a šéf designérem Rolandem Kokkelerem. Stejné pozornosti, jež je věnována samotné architektuře, je dopřáno interiérům i jednotlivým produktům. Ideální výsledek tedy představuje určitý Gesamtkunstwerk, jenž v sobě snoubí sumu přístupů a vytvoří tak „totální koncept“ místa.
Při navrhování jsou však klíčové i požadavky zadavatele, kterým se studio snaží maximálně vyjít vstříc. „Nenavrhujeme pouze budovy, vytváříme domovy a identity.“ Proto při designování výletní vily plně zaměstnaného byznysmena, vycházeli především z cílených možností využití stavby. Zaměřili se tedy na minimální údržbu, maximální komfort a sociální vyžití majitele. Již vzhledem ke svému umístění nedaleko golfového hřiště, je dům zaměřen především na občasný pobyt ve znamení relaxu a pobavení s přáteli. K tomu ideálně poslouží rozměrný bazén, venkovní kuchyně i velkorysý a takřka všudypřítomný obývací prostor.
Realizace respektuje lokální situaci v použitých materiálech i v úzkém propojení s okolím. Prolínání exteriéru a interiéru je nejpatrnější v ložnici, ze které se dá mohutným vchodem vejít přímo na terasu.
Podobné ideály dodržuje i koupelna, jejíž monumentální vana funguje jako centrální prvek ve výhledu do okolní zeleně.
Přírodní materiály jsou faktorem objevujícím se i v samotných produktech, pracujících s momenty nezkrotné divokosti v kontrastu s čistým interiérem vily. Design je pro studio především radost z jeho používání, forma přímo sledující svou funkci. „Snažíme se studovat způsoby, jakými lidé žijí, rozdílné přístupy v jejich myšlení a poté navrhovat design určený pro společnost a prostředí.“
Temně mořený jídelní stůl IDS vychází svým tvarem ze startovací pozice rychlobruslaře, kterou elementarizuje na základní geometrické tvary.
Jedinečností Studia Boon je také minimalistická estetika, akcentující především kontrast nesmrtelné kombinace černé a bílé v čistě symetrických a zrcadlově souměrných detailech interiérů.
Barevné nuance pak mnohem důrazněji vyniknout i ve velmi drobných sochařských realizacích a doplňcích.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu