Práce, relaxace a občerstvení. To vše se schovává za jménem Pracovna. Najdete tu jak klidné pracovní zázemí, tak prostor pro seberealizaci a odpočinek. Sladkou tečkou je přilehlá kavárna. Pojďte s námi na návštěvu do žižkovské Vlkovy ulice, kde se tento unikátní prostor nachází.
Autoři projektu Jan Pelán a Andrea Kosařová vyzkoušeli práci v neziskovém i komerčním sektoru, neustále ale naráželi na nějaké překážky či nefunkční organizaci. „Proto jsme se rozhodli, že svoji energii investujeme raději do vlastního projektu, ve který věříme,“ vysvětluje Jan.
Oba zakladatelé Pracovny se pohybují v oblasti vzdělávání. Andrea se v současnosti jako dobrovolník věnuje zážitkové pedagogice, Jan má zase zkušenosti s globálním rozvojovým vzděláváním. Jejich aktivity se ale soustředí především na růst Pracovny – snaží se vyladit detaily interiéru stejně jako zlepšovat nabízené služby.
Od poloviny února je v provozu sdílená kancelář. Nachází se v ní 25 míst, z nichž polovina je určena „štamgastům“ – tedy těm, kdo do Pracovny přichází pravidelně. Polovina z pevných míst je již obsazena, hledáte-li tedy tak trochu jiné pracovní prostředí jako je Pracovna, měli byste si pospíšit.
V interiéru nenajdete nic, co by působilo rušivě. Dřevo, ze kterého jsou vytvořeny stoly a židle, je nejen ekologické, ale zároveň příjemné na pohled. Lehce industriální čistota Pracovny dovoluje koncentrovat veškerou pozornost na práci.
Objekt na začátku 19. století sloužil jako hospoda s tanečním sálem. Právě z místnosti, kde se kdysi prošoupávaly kecky, se stala vzdušná kancelář.
Osvětlení a nábytek v interiéru je z dílny architekta Vladimíra Rajšla, jiné elementy vytvořil tým Pracovny sám. Některé prvky vytvořily i Paletky. Autorem snových obrazů, které zdobí zdi a vyzývají k zapojení představivosti a fantazie, je Igor Grimmich.
Pracovna ovšem není jen místo, kde v klidu můžete plnit povinnosti všedního dne. Mimo příjemné kanceláře zde najdete i takzvaný vlastní prostor. Poslouží jako útočiště pro školení, přednášku či prostě a jednoduše jako místo naprostého klidu a dobytí baterií. Pravidelně se zde pořádá ranní i večerní cvičení jógy nebo břišní tance.
Když vás políbí múza, můžete odběhnout od práce, sednout za klavír a vyřádit se. Kdo ví, třeba se do červených židliček po prvních tónech začnou usazovat posluchači.
Cílem bylo vytvořit prostor, kde se bude člověk cítit jako doma či v příjemné kavárně. A opravdu – třetí a nedílnou součástí je útulné bistro, kde vás občerství jak kávou, tak oroseným pivem. Objekt je záměrně navržen tak, aby působil jako celek, byť jde ve skutečnosti o tři různé prostory: pracovnu, vlastní prostor a kavárnu.
Pro Andreu i Jana je důležité prostředí, ve kterém se člověk pohybuje. „Chtěli jsme vytvořit místo, kde bude lidi bavit pracovat, kam se budou těšit,“ shodují se oba. Mohou být spokojeni: Pracovna jejich cíle totiž stoprocentně naplňuje.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu