S realizací baru v činžovním domě se většinou setkáváme v blízkosti ulice – pod či v její úrovni. Litevský ateliér Imblum Architects vytvořil v běloruském Minsku bar, který se nachází v prostorách půdy. Zdání ovšem klame, jelikož dům je umístěn na svahu starého města a vstupuje se do něj tedy z úrovně země.
Činžovní dům byl za druhé světové války poničen a po rekonstrukci půdní prostory nabídly takto zajímavý a nebývale přístupný prostor. Imblum Architects využili dané možnosti a přeměnili temnou půdu na prostor s nebývale příjemnou a intimní atmosférou.
Architekti navrhli dřevěnou konstrukci, která lemuje celý prostor. Mimo to, že nabízí úložné prostory, věšáky a je součástí baru, tak optickým klamem snižuje výšku stropu nad barem. Mnohdy působí velkorysé prostory neútulně a v tomto případě se intimní atmosféra udržuje právě díky dřevěné konstrukci.
Dřevěné trámy nad barem mimo jiné slouží jako závěsný systém pro osvětlení baru. To je jednoduše utvořené z obnažených žárovek, které jako celek vytváří téměř umělecké dílo.
Zdi, které architekti nechali odkryté, poukazují na materialitu budovy, na niž si návštěvníci mohou sáhnout. Společně s dřevěnou konstrukcí odhalené zdi vytvářejí pro návštěvníka ubezpečující pocit, jelikož ho daný prostor podvědomě ujišťuje o své pevnosti.
Zdi v prostorách toalet a za barem jsou polepené různě umístěnými zrcátky, která mají velikosti jednotlivých cihel, a tím pádem nenarušují rytmus cihlové zdi.
Intimita prostorů je ucelená v sezení: je uděláno tak, že návštěvníku poskytuje dostatek soukromí, ale na druhou stranu ho příliš neizoluje, aby společenské a veřejné účely baru nebyly moc narušeny.
Velká část nábytku je z antikvariátů - a to nejen z těch běloruských. Řada židlí, které byly rekonstruovány, pochází z litevské sovětské éry. Několik křesel bylo dovezeno ze staré školy v Irsku. Jiný nábytek je zase z bleších trhů ve Švédsku.
Pomocí nábytku z antikvariátů a bleších trhů se povedlo vytvořit prostor, který není pouze útulný: je také prostorem, kde návštěvník může spadnout do reminiscenčí nálady. Tato rozpoložení je navozeno nábytkem, jenž má příběh i díky samotnému půdnímu prostoru. Půda je totiž většinou místem tajemství a starých vzpomínek, které sem lidé po generace ukládají.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu