Udílení designových cen, výstavu a konferenci - to vše jste mohli najít od 10. do 12. ledna v Drážďanech v rámci přehlídky staged. Tato unikátní akce poskytla studentům i profesionálům v oboru designu možnost představit svá díla veřejnosti a především dala nahlédnout do procesu sbližování českého a německého designu.
“Věříme v kreativní potenciál našeho pohraničního regionu. Máme společnou nejen historii, ale také se potýkáme s podobnými strukturálními problémy. Díky prvnímu německo/českému designérskému ocenění, výstavě nejlepších děl na drážďanském room+style, workshopům a konferencím, věříme, že jsme udělali veliký krok ke spolupráci s našimi sousedy v oblasti kreativního průmyslu,” popisuje význam a záměr staged Mark Offermann ze studia Paulsberg, které je jedním z organizátorů.
Staged 2014 v Drážďanech už bohužel skončila, ale během příštích 10 měsíců proběhne v rámci projektu putovní výstava, která se zastaví v různých městech Německa i Čech. První zastávkou bude Ústí nad Labem. Mark nám také prozradil, co čeká staged příští rok: akce se rozšíří o polský design a bude udělena historicky první německo/česko/polská cena. Během 5 let by se pak staged měla stát oficiální přehlídkou designu sousedících zemí.
Projekt nejen vystavuje díla designérů, ale také je hodnotí a ty nejlepší vyznamenává. Odborná mezinárodní porota letos hledala výherce staged podle hesla celé výstavy “Material World” a vybrala kousky, které zajímavě a inovativně pracují s materiály. Vítězné práce budou součástí již zmíněné putovní výstavy.
První cenu od poroty získal stůl Conbou návrháře Wassilije Groda. Podle Marka je dvanáctikilový, v průměru metrový stůl ukázkou efektivního a chytrého využití bambusu. V této sérii navrhl Grod barový, jídelní a konferenční stolek hodící se jak do interiéru, tak exteriéru.
Na druhém místě se umístila Martina Kleinová s kolekcí dvou led svítidel Dioden, které navrhla v rámci své bakalářské práce. Lampy jsou tvořeny z deseti ohnutých hliníkových částí a dvou plexisklových desetiúhelníků.
Bronzovou medaily získal student Jan Brožek a jeho série laviček Ceramix, které jsou vyrobeny z keramiky a kovu a jsou určeny do veřejných prostor.
Kromě odborné poroty vybrala svého favorita i veřejnost. Public Choice Award putovala k produktu 2tables od Albertine Baronius. Jak název napovídá, tento kousek v sobě spojuje 2 stoly s různými funkcemi. Klasický stůl se v momentě promění v pracovní prostředí se zabudovaným osvětlením, magnetickou tabulí na psaní a úložným prostorem.
Projekt staged vzešel ze spolupráce mezi Messe Dresden, studiem Paulsberg, Fakultou Umění a Designu univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem a Sächsisches Heimatwerk. Společně se organizátoři zasloužili nejen o překonávání geografických hranic designu, ale také o sbližování sousedních kultur.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu