Městský dům z 18. století, celým názvem Casa na Rua de São Mamede ao Caldas, je obestřen tajemstvím starých časů, ale zároveň přijal i moderní prvky, které z této budovy vytvořily bezmála umělecké dílo. Stavba těžce chátrala a potřebovala rozsáhlé úpravy. Projektu se ujal portugalský architekt Manuel Aires Mateus, který objekt nejen zrekonstruoval, ale provedl také moderní přístavbu, která původní objekt nijak nenarušila, naopak mu dodala punc výjimečnosti.
Architekt, jeden ze dvou zakladatelů frimy Aires Mateus Arquitectos, měl za úkol zmodernizovat stárnoucí dům, který byl umístěn netradičně do svahu. Zajímavé bylo nejen samotné postavení domu, ale i jeho unikátní poloha – nacházel se mezi středověkým hradem a katedrálou v románském stylu.
„Dům v sobě nesl svědectví své doby a jasně definoval svou identitu, bohužel to bylo kvůli nedbalému zacházení skryto za zničenou fasádou,“ vysvětluje Aires Mateus. Cílem bylo ponechat interiéru co nejvíce jednoduchosti, aby se zachoval historický charakter objektu. Kamenné podlahy a původní prvky, jako jsou pilastry a klenuté vchody, byly zachovány. Stěny a stropy však musely být znovu omítnuty a natřeny bílou barvou.
Oblast v přední části budovy nyní slouží jako společná chodba se schodištěm do vyšších pater. Pokoje v domě jsou okolo chodby uspořádány do tvaru písmene U.
Mimo velké chodby zde těméř žádné průchozí pokoje nejsou, jednotlivé místnosti na sebe navazují. Toto uspořádání vyzvalo architekta k dalšímu propojování původních prostor a kreativnímu využití daných předpokladů.
Obraz a zrcadlo jednoduše umístěné na zemi spolu se dvěmi podložkami tvoří jeden z mnoha zajímavých detailů domu.
Ze dvou místností na východní straně se stala kuchyně a prostor k velkorysému stolování. Dominantní pozornosti se tak přirozeně dostalo velkému kamennému oblouku, pozůstatku historické architektury. Samotná kuchyň svou barvou téměř splývá se stěnou, prostor tedy nijak nezatíží, naopak - kuchyňská linka svým tónem skvěle doplňuje jak oblouk, tak samotnou podlahu.
Tři pokoje na západě se přeměnily ve velkou jídelnu. Minimalistický stůl s židlemi opět dal naplno vyniknout původním atributům, v tomto případě klenutému stropu a sloupům. Místnosti v zadní části domu nyní slouží jako obývací prostory.
Pro vytvoření adekvátní ložnice a koupelny se přistavěla dvě patra v zadní části pozemku a připojila se k části budovy, která slouží jako domácí kancelář. I v ní najdeme prvky, které prostupují celou stavbou - jednoduché bílé stěny, které nenásilně doplňuje přírodní materiál, ať už prvek z výrazně mořeného dřeva či neutrálního kamene.
Navenek vypadá přístavba jako jednoduchá bílá krychle, rozbitá vysokými okny. Spojení historie a moderny v tomto případě funguje právě díky volbě naprostého minimalismu, který působí v celém prostoru nenásilně, ale přesto přirozeně.
Ve druhém patře se nachází hlavní ložnice, ve které převládá dřevo tvořící celou podlahu i postel. Na pokoj navazuje koupelna obložená kachličkami. Minimalistický nadčasový prostor dodržuje i přes svou modernost pravidla historického domu.
Během rekonstrukce narazil tým na podzemní cisterny, které posloužily jako druhý obývací pokoj. Výrazným prvkem této místnosti se staly ozdobné dlaždice, tak typické pro Lisabon. Pokoj je vybaven vším nezbytným - velkou pohovkou, regály, i ping-pongovým stolem. Dostatek přirozeného světla pak místnosti zajišťuje světlík.
Přilehlá zahrada nabízí kromě unikátního výhledu i prostor pro příjemné posezení. Původní schody vedoucí do prvního patra jsou díky svému středomořskému vzezření pomyslnou třešní na dortu.
Tato jedinečná stavba je nepopiratelným vyznavatelem prostor v jejich jednoduchosti s respektem k historickým kvalitám. Je důkazem úzkého sepjetí moderny a historie. Architektovi se podařilo citlivě zachovat původní atributy a skloubit je se současným designem tak, že se tyto prvky navzájem nijak neruší, ale harmonicky doplňují. Když se k tomu přidá mořské podnebí se všemi svými vůněmi a vánky, Casa São Mamede aspiruje na ráj na zemi.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu