„Jsme sadisté interiérového designu. Můžeme narhnout i ten váš. Bude to bolet, ale bude to ono,“ tvrdí studio OOOOX a my mu věříme. Představujeme projekt TIVOLI - rekonstrukci bytu, které se zhostily architektky Radka Valová a Magda Palečková z tohoto ateliéru. OOOOX je charakteristický svou láskou k betonu; ani tentokrát nezklamal. Tvrdé materiály a ostré hrany střídají jemné drobnosti i detaily. A je to opravdu „ono“.
Za normalizace byl původní byt necitlivě rozdělen na dvě bytové jednotky, které byly ve špatném stavu. Při rekonstrukci se oba byty spojily a vznikl tak velký obytný pokoj s kuchyní a jídelnou, který navazuje na pracovnu. Hlavní myšlenkou celého konceptu je kombinace autentických prvků se současným designem. Kvůli špatnému stavu původních bytů se musela většina stavebních atributů obnovit a doplnit. Základ interiéru ladily architektky do bílé barvy včetně masivní podlahy. Kontrastem k tomuto minimalistickému prvku je výrazná „maskáčová“ malba stěny v obývacím pokoji a ve vstupní hale.
Vstupní hala je široká chodba, kterou prosvětluje denní světlo přes skleněné dveře dětského pokoje. Čelní stěna haly je tvořena velkým masitým zrcadlem a solitérem židle s věšákem Extension chair od Mooi. Podlaha v hale je tvořena mramorovou mozaikou a stává se výrazným prvkem k jinak jednoduchým doplňkům. Ze stropu visí sklolaminátová svítidla Karman Italia s nevšedně roztřepenými okraji.
Obývací pokoj je spojen s kuchyní a jídelnou. Na první pohled vás zaujme černý viktoriánský litinový krb, který vévodí celému prostoru. Světlou sedačku doplňuje unikátní černý ušák od Moooi - architektky ho ulovily ještě před tím, než skončila jeho produkce, výrazná lampa na čtení Serge Memouille a dva kulaté konferenční stolky - jak jinak než betonové od LOOOOX, obchodu přidruženého k ateliéru OOOOX.
V kuchyni se snoubí tři odlišné a zdánlivě nesourodé prvky. Uprostřed jí dominuje ostrůvek z kombinace betonu a pobetonované překližky, do nějž je zasazena sestava varných modulů a výsuvná cirkulační digestoř. Před ostrůvkem má své místo květináč na bylinky.
Dalším prvkem je nízká část u stěny, kde je vestavěný dřez, který materiálem navazuje na bílou pracovní desku. Nad touto částí nejsou umístěny skříňky, ale překvapí vás zde zrcadlo, které prostor opticky prodloužuje. Třetím prvkem je skříň s vestavěnými spotřebiči, jež je svým zpracováním kladena do kontrastu s betonovým ostrůvkem. Navozuje dojem almary, ale aby nepůsobila příliš robustně, střídá se v ní orientace dvířek. Asociace spojené s historickým kusu nábytku,ještě umocňují mosazné úchytky Superfront dovezené ze Švédska.
To nejvýraznější na celé obytné části je však třímetrový jídelní stůl od LUGI. Je vyroben ze tří kusů masivního amerického ořechu, jenž má krásnou původní strukturu. Při výběru materiálu se dbalo na co nejvýraznější kresbu i praskliny, což potvrzuje záměr architektek – snoubit staré s moderním. Ze zaoceánského ořechu jsou vyrobeny i podnože matného posezení od dánské firmy GUBI. Nad jídelním stolem je zavěšené rozměrné svítidlo AIM od Flos tvořené pěti zdroji a soustavou kabelů, které evokují liány.
Pracovna navazuje na obytnou část širokými skleněnými posuvnými dveřmi, které byly nově zabudovány do stěny. Celá zeď je osazena velkou a obsáhlou knihovnou. Z pracovny se dostanete jak do šatny, tak do hlavní ložnice.
V ložnici vás překvapí atypické propojení spacího prostoru s koupelnou. Pokoj je umístěn do trojúhelníkového cípu bytu.
V nejužším prostoru je jednoduchý kout s umyvadlem a ikonickým zrcadlem Adnet Circulaire z roku 1950 opět od dánských GUBI, volně stojící vana je usazena do vyvýšeného arkýře s výhledem ven. Nad vanou jsou lampy na čtení, které překvapí retro designem.
Dále prostoru dominuje postel, která vznikla přečalouněním starého modelu a výraznější úpravou čela. V druhém koutě ložnice najdeme vestavěnou šatní skříň ve stejném designu jako je almara v kuchyni. Zaujme nás stěna za postelí, která, totožně jako malby v obývací části a hale, působí skvrnitým dojmem. Zábavným prvkem na stěně je stín stropního svítidla v podobě lustru – svítidlo je ale ve skutečnosti tvořeno jen holou žárovkou.
Koupelna je situována ve světlé části bytu. Přestože zde dominuje černá barva, i díky světlu z Press lamp od Lasvit prostor nepůsobí studeně, ani nijak tmavě. Najdeme zde velkou „walk-in“ sprchu s kouřovým prosklením. Na ni navazuje pult s umyvadlem Gessi, které u nás koupíte třeba u Designbath. Celá jedna stěna patří kazetě se zrcadlem. Doplňky v koupelně byly vyrobené na zakázku, uhrane vás tu tedy mnoho zajímavostí – například držák ručníků, který je svěšen ze stropu přímo do sprchy.
Šatna přímo navazuje na vstupní halu a koupelnu. Komplikovaný trojúhelníkový tvar byl vyplněn vestavěnými skříněmi. Některé části nábytku zůstaly otevřené a nasvětlené, prostor tak nepůsobí všedním monotónním dojmem. Materiál evokuje tkaninu, což vhodně doplňují kožené úchytky v kombinaci přírodní kůže a mosazi. Úchytky jsou, stejně jako u almary, švédské provenience Superfront.
Dětský pokoj je orientován do dvora kvůli klidu a má přístup na balkón. Minimalistická bílá je zde v kontrastu s černými doplňky – designovým odrážedlem od Playsam, svítidlem Tom Dixon, malým stolkem a s lampou ve tvaru králíka od MOOOI. Roh místnosti je vyplněn vestavěnou skříní a knihovnou.
Tento prostor kombinuje zdánlivě nesourodé elementy, přesto spolu jednotlivé prvky skvěle fungují a doplňují se. Celkové sladění do této podoby bylo možné díky vstřícnému přístupu klientů, kteří milují design a dali architektkám z ateliéru OOOOX volnou ruku. Jejich volba obrazů á la loveckých portrétů dotváří celkový dojem salónu. Drobné doplňky jako jsou polštářky, přehozy a vázy, jsou ze sortimentu LOOOOX.
Video Pavel Raev.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu