Prostor GALERIE CZECHDESIGN patří od 4. června do 15. července studentům vzdělávací platformy Scholastika, kteří zde prezentují své nejnovější práce z letního semestru. Výstava nese název Poloostrov Scholastika – prezentaci totiž pojala jako proplouvání novým teritoriem mezi instalačními ostrovy po hladině vizuální kultury.
Spolek Scholastika je vzdělávací platforma v oblasti designu, výtvarného a užitého umění. Svou činnost zahájila na začátku roku 2012, v první fázi dvousemestrální ateliérové výuky v sedmi oborech. Ve Scholastice vyučují mladí renomovaní umělci a designéři, kteří společně s vedením zapojují studenty do kontextu jinak těžko přístupné současné umělecké scény. Své vědomosti zde předávají například produktový designér Jan Čapek, módní návrhářka Alice Klouzková, teoretik designu Adam Štěch, duo interiérových designérů Roman Vrtiška a Vladimír Žák nebo grafičtí designéři Matěj Činčera a Jan Kloss. V současnosti projekt nabízí studium v jedenácti ateliérech. Ty slouží jako otevřené komunikační prostředí, kde se může široká veřejnost seznámit s tématy a osobnostmi, jež reflektují současnou praxi i teorii designu a umění.
Objevit něco nového, nepojmenovaný ostrov, je v dnešní době provázanosti téměř nemožné. Prozkoumat se tak dá maximálně poloostrov, skrytý za obrovskou pevninou profesionálních výstupů. Do těchto míst proto směřuje Scholastika svou pozornost a právě zde hledá nové talenty.
Na výstavě se představí studenti z ateliéru produktového designu, ateliéru grafického designu a módního designu. Nejedná se o reprezentaci všech oborů, ani všech studentů – byly vybrány zajímavé práce, které se vzájemně propojují a nastavují do vhodných pozic. Kurátorský dohled nad výstavou převzali Evžen Šimera a Ondřej Brody.
Studenti z ateliéru produktového designu dostali v letním semestru za úkol zpracovat zadání na téma štokrle, ramínko a věšák. Vystaveny jsou ty nejlepší výsledky, které vznikly pod supervizí vedoucího ateliéru Jana Čapka.
Reprezentanti ramínek.
Za zmínku stojí stolička nazvaná XOXO Stool, kterou její autor Ondřej Pelikán již stihl prezentovat na pražském i bratislavském Design Weeku. Stolička se skládá ze tří dílů tak, že se do sebe jednotlivé díly napevno zasunou bez použití lepidla či šroubů.
Ateliér grafického designu, který funguje pod vedením grafiků Jana Klosse a Matěje Činčery z kreativní skupiny OKOLO, se věnoval užitné funkci pohlednice a uměleckému rozměru a formě plakátu na téma Liberland - zemi ležící mezi Chorvatskem a Srbskem, která byla založena v dubnu 2015 Čechem Vítem Jedličkou, jenž je zároveň i jejím prezidentem. Mottem Liberlandu je žít a nechat žít a pokud vám zpráva o nově založeném státu, která zaplavila česká média, unikla, zde se dozvíte víc.
Návrhy vlajek Liberlandu
I v ateliéru módního designu měli studenti celý semestr napilno – pod vedením fashion designérky Alice Klouzkové tvořili šaty se zadáním Kaliko. Kaliko je tkanina z bavlnéně nebo viskózové příze pocházející z indického města Calicut. Instalace je pojata jako prezentace prototypů těch nejlepších kousků.
Výstava počítá i s prolomením pasivity návštěvníků – postaví je do pozice, v níž by měli vnímat nejen zrakem, ale i svou představivostí a zkušenostmi. Pokud se zajímáte o design a užité umění, zastavte se ve Vojtěšské v GALERII CZECHDESIGN (otevřeno mají od úterý do pátku, 10:00 - 18:00) poznat tvorbu potenciálních budoucích špiček těchto oborů. A možná se právě díky Poloostrovu Scholastika naučíte o něco víc vnímat svět i jinými smysly, než jen očima.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu