Holešovické ulice nedávno přivítaly nový podnik. Jmenuje se Phill's Twenty7, navrhli ho Jan Plecháč a Henry Wielgus a charakteristické jsou pro něj přiznané struktury. Rádi vám přiblížíme jeho příběh.
„Kamarád Filip si již dlouho chtěl otevřít bistro a vzpomněl si na nás. Tehdy říkal, že by ho rád otevřel do týdne a já byl zrovna ve Vietnamu. Ze spolupráce tedy málem sešlo, nakonec jsme ho však přesvědčili, že se vyplatí na nás počkat,“ říká Jan. Výhodná byla spolupráce s designéry už jen proto, že dlouho měli ateliér právě v Holešovicích a věděli, jaký typ podniku tam chybí. Poradili majiteli tedy i s jídelníčkem.
A ten je opravdu rozmanitý. Zajít sem můžete na snídani, polední i večerní menu, malý hlad zaženou quiche či koláče. Zapíjet je můžete kávou Mamacoffee, večer si tu zase sednete nad vínem. V bistru se posadí až 25 lidí.
Dům, ve kterém se bistro nachází, byl postaven ve 40. letech minulého století a před bistrem se v něm nacházela herna. „Z té doby pochází i dlažba na zemi. Nejprve jsme ji viděli na chodbách, a tak nás napadlo, že by mohla být i v prostorách bistra,“ vzpomínají. A opravdu – jen byla přikrytá kobercem a spoustou lepidla.
Stěny ateliér opracoval až na holé cihly. „Máme je moc rádi, určují teplotu a atmosféru místnosti,“ vyprávějí. Obnažené nechali i dráty a kabely od elektroniky, které vedou po stropech.
Nábytek je dělaný na zakázku, u stolečků stojí židle Ironica od firmy TON. Na stěnu potřenou tabulovou barvou nakreslila grafická designérka Anna Balounová lístky bazalky. Tato umělkyně je rovněž autorkou grafického stylu bistra.
Na stěně visí neonový nápis Here you are, s kterým se pojí zajímavý příběh. „Když jsme majiteli posílali návrhy nápisu, v předmětu e-mailu stálo ,here you are', tedy ,tady máš ' – jednoduše myšleno tak, aby se podíval na návrhy v příloze. Jemu se ovšem nelíbil žádný ze zaslaných nápadů, nýbrž právě předmět e-mailu,“ vypráví studio. Heslo navíc funguje dobře i pro ty, kdo spojení neznají z angličtiny a překládají ho jako „tady jsi“.
U stolu pro štamgasty, kde sedávají většinou stálí hosté a přátelé designérů či majitele, jsou židle J110 od dánské firmy Hay z obchodu Stockist. Nad stolem visí světla Neverending Glory, které Jan a Henry navrhli pro Lasvit. Ostatní světla jsou vyrobena na míru. Přední stranu baru zdobí kovové šupiny natřené tabulovou barvou.
Hygienické zázemí plní doplňky od dánské firmy Menu, které koupíte v třeba obchodě Konsepti, a zrcadlo navržené přímo designéry. Odpadkový koš á la barel koupili na internetu a nechali nalakovat. Na stěnách byla původně dlažba, kterou odstranili a záměrně nechali odhalené ztuhlé lepidlo.
U fasády domu mohli designéři zasahovat pouze do spáry, kam také kotvili dvě markýzy, které kolemjdoucím naznačují, že se jedná právě o bistro.
Pro ateliér šlo o první realizaci svého druhu – bistro či veřejně přístupnou kavárnu ještě nenavrhovali. „Několik let jsme toužili vytvořit restaurační zařízení, práce nás nesmírně bavila. Fakt, že se jednalo o malý prostor s omezeným rozpočtem, jsme brali jako zábavnou výzvu. I když nám Filip často nedůvěřoval, přestože se známe již dlouho, s výsledkem jsme všichni spokojeni,“ říkají.
Když bylo hotovo, uvědomili si designéři, že je práce na komerčním interiéru bavila možná o trochu víc než na rezidenčním. „Líbí se nám větší interakce a zpětná vazba zákazníků. V bistru vidíte, jak na prostředí lidé reagují, mohou si ho oblíbit a trávit tam hodně času,“ vysvětlují Jan Plecháč a Henry Wielgus. Bistro Phill's Twenty7 se právě takovým podnikem pravděpodobně stává – lidé se sem prý vrací čím dál tím častěji. Patříte k nim?
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu