Zájem společnosti o otázky týkající se návratů modernismu, krystalizuje v českém prostředí již poměrně dlouhou dobu. Setkáváme se především s díly, navazujícími na vizualitu a charakteristické hodnoty, jež modernismus v minulosti reprezentoval. Téma se nejdůrazněji objevuje v rámci volného výtvarného umění, ale také v současném designu.
I majitel LUGI Michal Peřina si libuje v oprašování slávy ze zašlých historických kousků. Proto firma nedávno uvedla na trh limitovanou sérii stolů, jejichž podnože se mohou chlubit letitou minulostí. Pocházejí nejen z antikvariátů či starožitnictví, ale i ze samotné šroubárny firmy v Libčicích nad Vltavou. To je také důvodem omezeného počtu prezentovaných exemplářů. Jednotlivé návrhy byly realizovány pouze ve dvou ojedinělých kusech, které umožňují klientovi vlastnit autory podepsané a očíslované unikáty.
O redesign kovových podstavců se postaral kreativní ředitel LUGI a designer Matěj Chabera. Myšlenkou projektu bylo vzkřísit zašlé kovové díly evokující surovost a industrialitu, spojit je s působivě zpracovanými deskami z masivu nebo dýhy a umístit je do interiéru. Cílem se tak stal posun ve významu předmětu evokujícího především továrenskou estetiku v očištěný objekt touhy.
Chaberovy návrhy individuálně reagují na charakteristické podstaty jednotlivých podnoží a zdůrazňují jejich přednosti. Nové interpretace nalezeného materiálu tak nevšedně kombinují historické odkazy a současné myšlení s ekologickými principy firmy. Vizuálně se Chabera inspiroval již v soklech industriální éry typické svými secesními dekory v litinovém provedení nebo strohým profilovaným nábytkem z továrenského prostředí. Dalším ze zdrojů mu byly ikony světového designu. Ve stole Marcel Chabera přiznaně odkazuje k modernistickým konstrukcím nábytku z ohýbaných trubek. Tyto koncepce ve své tvorbě razili především Marcel Breuer, Mart Stam nebo i český nábytkový designér Jindřich Halabala.
Důrazně zaoblené linie podnoží o to více vyniknou v kombinaci s minimalisticky řešenou deskou stolu z dýhovaného černě probarveného MDF materiálu.
Realizace Jean reflektuje dílo průkopníka masové výroby nábytku a vyznavače esteticky přesvědčivých a logických řešení Jeana Prouvé. Pracovní desku Chabera připojil k litinové podnoži složené ze dvou identických dílů a dvou trubkových vzpěr.
Hmotnost litiny umožnila předsunutí desky mimo osu stolu a rozšířila tak možnosti svého využití. Ideu funkčnosti a konstrukční logiky podtrhlo efektní zavěšení zásuvky na drobnosti k rubu stolu. Možná i z tohoto důvodu našly téměř okamžitě oba exempláře cestu ke svým novým majitelům.
Znovuobjevení řemesla reprezentuje stůl Singer reagující na estetiku slavných šicích strojů. Desky pocházejí z masivního dubu a zalomení jejich hran kopíruje totožné provedení u krejčovských šicích strojů.
Posledním produktem z limitované série LUGI je stůl nesoucí jméno Welder. Jedná se poměrně hmotnou realizaci pracující s kombinací honosnosti ořechového masivu a surovosti odlitých industriálních podnoží.
Monumentální pozici v rámci litinového materiálu vyvažují skromnější rozměry a truhlářsky mistrné napojení v detailech desek.
Návraty ke kořenům ikon moderního průmyslu jsou jedním z aktuálních témat, kterými se firma nechala pro edici 01 inspirovat. Do budoucna plánuje LUGI ideu limitovaných sérií dále rozvíjet především ve spolupráci s externími designéry a architekty. Nechme se tedy překvapit, jakým příběhem se značka nechá inspirovat příště.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu