Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera (GJF) otevírá téma, o kterém není tolik slyšet. V expozici jménem Sakrální prostor / Sacral Space představují kurátoři poutavě pětadvacet sakrálních staveb méně či více známých architektů z celého světa, které vznikly v posledním čtvrtstoletí. „Sakrální architektura není v centru současných architektonických úvah. Neznamená to však, že by zcela vymizela nebo skomírala z hlediska kvality,“ uvádí tým galerie výstavu, která trvá do 7. února.
Žádná gotika, renesance a baroko, ale současná moderní architektura, která dala vzniknout jedinečným duchovním prostorám. Hra s přirozeným světlem, které umocňuje zážitek z místa a zároveň ho formuje. To jsou hlavní témata výstavy, která kurátoři Dan Merta, Jakub Fišer a Filip Šenk zpracovali pomocí minimalistických modelů a jedinečných fotografií interiérů.
K vidění jsou díla architektů jako Peter Zumthor, Mario Botta, Christian Kerez či Fernando Menis, ale i méně známých architektů. Nezapomnělo se ani na české zástupce: zobrazeny jsou rovněž stavby od ateliéru Kuba&Pilař či architekta Kamila Mrvy. Pokud vás projekty osloví, v galerii je možné zakoupit plakát s prezentovanými realizacemi. Co víc, na 4. února je plánovaná komentovaná prohlídka s autory.
„Někteří architekti vytvořili světelný spektákl, divadlo pro oči. Jiní pojali práci s duchovním prostorem metafyzicky, maximálně úsporně až minimalisticky. Spojnicí je fakt, že uživatel nemůže zůstat netečný. A výsledek jej přímo vybízí k dialogu, v ideálním případě i tomu vnitřnímu, uvnitř jej samotného," kurátor a ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.
KONTRASTNĚ A HRAVĚ
Silným zážitkem pro návštěvníka je navíc barevné pojetí expozice: zatímco fotografiím, modelům i stavbám samotným dominují přírodní barvy, výstavnímu prostoru vévodí výrazná fialová. Plstí je potažena nejen podlaha, na kterou lze vstoupit jen bez bot, ale i pozoruhodná stavba jakési kaple uprostřed místnosti.
Jde o nadrozměrný abstraktní model, který v sobě skrývá několik škvír. V těch se nacházejí imitace interiérů vystavovaných staveb a hry světla v nich – stačí nahlédnout.
Ucelený historický přehled a vývoj sakrální architektury pak představuje přehledná mapa ve vstupní místnosti.
A proč je světlu ve výstavě věnován tak velký prostor? „I když se za uplynulá staletí měnily styly i materiály, pro řadu architektů zůstává světlo hlavní matérií u tohoto typu staveb," popisuje Merta. Dopad světla i světelnou kompozici volili autoři výstavy tak, aby měl návštěvník pocit, že se v daném prostoru opravdu nachází a mohl ho prožít i po emoční stránce.
Sacral Space je výstava, kterou si nejlépe vychutnáte v klidu, při tiché ambientní hudbě. Právě tehdy vás nejvíce osloví nejen posvátná i mystická krása prezentovaných staveb, ale i pokojná atmosféra vytržená z denního spěchu: ať už věříte, nebo ne.
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu