Půda o 120 metrech čtverečních, rodina s dvěma dětmi a třetím na cestě, historické město. To všechno stálo před ateliérem Ivana Dombková Architektura, než se pustil do renovace zajímavých prostorů v Českém Krumlově. Jak se s víkendovým bytem ve tvaru písmene U architekti vypořádali, se podíváme v našem článku.
Cílem bylo interiér vzhledem k jeho nikterak obrovské rozloze příliš nečlenit a zajistit co nejvíce funkcí za použití minima nábytku. Dveřmi je oddělená pouze koupelna a dětský pokoj, který se zavírá výhradně večer, když jsou nejmladší členové rodiny spát, a úložné prostory ateliér řešil převážně vestavěnými skříněmi v kombinaci se solitérními kusy nábytku, který vznikl na zakázku. Jako skvělý pomocník pro ukládání věcí se osvědčily i štítové stěny.
Byt je tedy v podstatě jeden velký otevřený prostor, čemuž odpovídá i jednotná barevnost celého interiéru; zaručuje plynulé přechody mezi jednotlivými místnostmi. Přírodní a spíše světlejší barvy volili architekti i proto, že do bytu přichází poměrně málo světlo a interiér bylo třeba zesvětlit.
„Trámy byly původně natřené hnědou protipožární barvou, která nevypadala příliš pěkně,“ vypráví Rostislav Černík z ateliéru Ivana Dombková Architektura. Proto architekti přetřeli původní trámy na bílo a prostor tak rozjasnili.
Po materiálové stránce bytu dominuje dřevo. Architekti sáhli po kombinaci běleného a přírodního dubu, která vytváří v interiéru poutavou hru s odstíny a zároveň příjemně reguluje teplotu prostoru.
JEDNOTNÁ ELEGANCE
Srdcem domova brzy čtyřčlenné rodiny je kuchyně, do které vás přivedou schody od vstupních dvěří. I ta vznikla téměř celá na zakázku, výjimku představují barové židle od italské firmy La Palma. Gastronomické centrum domova je řešeno tak, aby podporovalo komunikaci mezi obyvateli prostoru, kteří často vaří společně.
Tmavohnědé židle u jídelního stolu do prostoru umístili sami majitelé. „Používají je již řadu let, nedají na ně dopustit,“ říká Černík. Své místo našly i v novém českokrumlovském bytě.
Ložnice se nachází v bezprostřední blízkosti koupelny. Čelo postele s ocelovým roštem architekti řešili masivními dubovými fošnami.
S ložnicí sousedí koupelna, jejíž pravou stěnu zabírá vana orámovaná betonovou stěrkou. Stejně jako ve zbytku bytu, i zde se chodí po bělených dubových parketách. Na levou stranu koupelny vsadili architekti umyvadlo do černé kamenné desky.
Poslední obytná místnost patří dětem: šestiletému a čtyřletému chlapci. Architekti zvolili vlastnoručně čalouněné postele, které barevně ladí se zbytkem interiéru. Hnědý spojovací prvek mezi lůžky lze vysunout a vytvořit tak důraznější předěl mezi postelemi. Nejen v dětském pokoji umístili architekti osvětlení do horizontálních krokví trámů.
S tím, že jednou chlapci nebudou chtít sdílet pokoj, se prozatím nepočítá. „Vzhledem k tomu, že se jedná o byt s poměrně malou plochou a majitelé čekají třetího potomka, bude se rodina později pravděpodobně stěhovat do většího bytu,“ říká Černík. Na taková úvahy je však ještě čas: českokrumlovský půdní byt bude rodině řadu následujících let sloužit jako útulné zázemí v centru města protkaného historií.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu