Domov mladé rodiny s malým dítětem, která se plánuje ještě rozšířit. Stavba pro vrcholového sportovce s rodinou a milovníky přírody. Oáza klidu za městem. To všechno je dům od studia Hipposdesign. Stojí v Tehově u Prahy a v našem textu se do něj spolu s jeho autory podíváme.
Jelikož majitel domu miluje Japonsko a jeho spojení s přírodou, od začátku bylo jasné, že nepůjde o zděný dům, nýbrž dřevostavbu. Objekt o rozloze 270 metrů čtverečních a půdorysu písmene U perfektně zapadá do okolní krajiny.
Architekti docílili symbiózy s okolní malebnou přírodou a nenápadnosti jednak použitím přírodních materiálů, a to zejména dřeva, ale také zapuštěním dřevostavby do terénu a její výškou. „Jednopodlažní dům ocenili i sousedé, kterým stavba nijak nezakrývá výhled do okolí,“ říkají jeho autoři, kteří za interiér domu obdrželi hlavní ocenění v soutěži Dřevěná stavba roku 2015.
V několika místech hmotu domu přerušují atria, ve kterých jsou zasazené stromy, bylinky a květiny. „Vnášejí přírodu do interiéru a naopak,“ vysvětlují architekti.
Návaznost na přírodu zajišťuje i bohatá a divoká flora v okolí domu, která nevyžaduje výraznější údržbu a v každém ročním období udává zahradě jinou atmosféru. Krajinnými úpravami projekt citlivě podpořila a následně realizovala zahradnice Martina Fárová se svým týmem.
Téměř ze všech částí domu mají jeho majitelé výhled do hlavního vnitřního atria s vodní hladinou. Obdivovat ho mohou například z židlí, které navrhl Jean Prouvé a jež stojí u dubového jídelního stolu vyrobeného na míru.
Kuchyňi s pracovními deskami z lávového kemene dodala firma Bening. „Její realizaci měl na starosti největší cyklotrialový soupeř a zároveň i dobrý kamarád majitele domu, který v této rodiinné firmě pracuje,” smějí se architekti.
V koupelnách použili architekti mramor ve dvojím provedení – jednou černý, podruhé bílý. „Spolupráce s investorem a budoucími uživateli byla ukázková, vedli s námi důležitý dialog, od počátku našemu projektu důvěřovali a doporučovali své známé dodavatele. V případě koupelny nás zavedli do vzorkovny nedaleko Prahy, kde jsme poprvé na vlastní oči viděli kamenné pláty různých druhů o rozměru 4 x 3 metry i větší: od travertinů až po kresebně neuvěřitelné barevné polodrahokamy,“ vzpomínají Babák a Tobola. V koupelnách mimo kamene najdeme i zajímavé interiérové doplňky: baterie od Philippa Starcka pro firmu Axor nebo kování FSB od Jaspera Morrisona, kterým je osazen i zbytek domu. Podlahu v koupelně pokrývá teakové dřevo, zbytek domu pak podlaha z dubu.
Charakteristické je pro dům mimo jiné i členění okenních skel. Bílé a dřevěné plochy střídá transparentní sklo; díky této kombinaci v útrobách domu často vzniká zajímavá hra se stíny.
Výplně zároveň slouží nejen v dětském pokoji jako drobné úložné prostory. Jsou jako dělané k uložení pastelek či obrázků. Při návrhu dětského pokoje architekti počítali s dodatečným vložením úložného prostoru pro hračky, který dětský pokoj rozdělí na na dvě části.
Za majitelem, vrcholovým cyklotrialistou, často přijíždějí návštěvy z celého světa – bylo tedy třeba počítat i s pokojem pro hosty. Jelikož jsou Radim Babák i Ondřej Tobola fanoušky stejného sportu, potkali se s budoucím majitelem domu před mnoha lety na jednom společném tréninku.
Venku majitelé chodí po podlaze z propařené borovice s úpravou ThermoWood, která obklopuje i napůl přírodní a napůl umělé jezírko. Díky kombinaci jezírka s biotopem a bazénu zajistili architekti samovolné čištění vodní plochy. Voda slouží v letních měsících také jako přirozený chladič vzduchu v domě.
Realizaci ateliér Hipposdesign dokončil v červnu 2014; stavba se od té doby podle architektů změnila k lepšímu. „Za uplynulý rok chytlo dřevo krásnou patinu, která propojila jednotlivé odstíny dřeva, vystoupila z něj smůla a objevily se přirozené vlastnosti dřeva. Působí přirozeně rustikálně, přijde nám, že dům vypadá ještě lépe než těsně po dokončení,“ míní architekti.
Výjimečnost realizace pro Hipposdesign spočívala hlavně v tom, že se kolem projektu sešla skupina lidí, která byla naladěná na naprosto stejnou vlnu. Investor zároveň nechtěl šetřit tam, kde se to nevyplácí – například na stavební firmě a důležitých detailech. V Tehově tak nejen díky skvělému návrhu ateliéru Hipposdesign, ale i bezvadnému týmu lidí vznikl dům, který lidé chodí obdivovat a fotit přes plot.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu