Karlínská kavárenská scéna vítá ve svých řadách nováčka: na adrese Křižíkova 24 se nedávno otevřelo Nejen Bistro. Interiér, který vás na první posezení dostane příjemnou domáckou atmosférou, navrhl ateliér mar.s architects. Architekt Martin Šenberger nám povídal mimo jiné o tom, v čem podnik vybočuje.
„S jedním z investorů se dobře známe, pracovali jsme spolu již na několika projektech,“ začíná vyprávění o projektu autor návrhu. A protože si vzájemně sedli, bylo jasné, že interiér Nejen Bistra dostane na starost také ateliér mar.s.
Před začátkem navrhování vyjeli majitelé na cestu do Maďarska, aby načerpali inspiraci v tamních podnicích. Architektům pak dali za úkol vytvořit prostor za rozumné peníze, kde bude kuchyně součástí interiéru. A povedlo se: právě plynulý přechod z gastronomického jeviště do zákulisí, kde se jídlo připravuje, je pro bistro snad nejvíce charakteristickým a zároveň ne úplně běžným prvkem.
Nejen díky otevřené kuchyni připomíná Nejen Bistro spíše veliký obývací pokoj než restaurační zařízení. Příjemnou, až domácí atmosféru udává i policový systém z dubové dýhy na míru, jenž se táhne podél celé délky jedné ze stěn. Na police jsou sem tam napojené stolky, které ze stěny vystupují. Právě toto posezení skýtá nejintimnější atmosféru.
Pokud chcete pozorovat ruch ulice, posadit se můžete u velkých oken, obložených dlaždičkami GEOTILES s jemným vzorováním.
ZE TMY DO SVĚTLA
V prostoru se dříve nacházela rovněž kavárna, a to George`s Café (o kterém jsme mimo jiné také napsali). „Původní interiér byl velmi tmavý. Věděli jsme, že chceme přesný opak: světlý prostor, který bude těžit z krásných velkých oken,“ vysvětluje architekt. Díky tomu, že místo i dříve sloužilo jako kavárna, bylo o něco jednodušší technické řešení projektu.
Jedním z klíčových prvků návrhu jsou i obnažené cihlové zdi. Ty zůstaly neomítnuté po povodních v roce 2002, v předešlém interiéru byly však zakryty sádrokartonem. „Chtěli jsme, aby v bistru zůstala připomínka stoleté vody, a tak jsme je nechali odkryté,“ vysvětluje Šenberger.
Co se vybavení týče, v případě židlí sáhli architekti po osvědčeném českém výrobci nábytku TON. Vše ostatní vznikalo na zakázku z dubového dřeva. Strop zdobí takzvané edisonky, tedy žárovky s viditelným vláknem, které ateliér nechal dovézt z Číny. „V Čechách jsme nenašli dostatečný výběr tvarů,“ říká autor návrhu. Stará světla v kuchyni pocházejí z antiku u Čakovic. Grafický styl bistra je dílem ateliéru Dynamo design.
Sám Martin Šenberger se do Nejen Bistra rád vrací. „Baví mě pozorovat, jak lidé na prostor reagují,“ říká. Překvapující pro majitele i architekty byla rychlost, s jakou si nejen karlínští obyvatelé podnik oblíbili.
Nejen Bistro je plnohodnotným protipólem přísně minimalistických podniků, které zejména v poslední době vznikají. Oba styly mají své fanoušky – jaký je bližší vám?
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu