Za architektonickým návrhem muzea stojí finské studio Lahdelma & Mahlamäki, které bylo vybráno v rámci mezinárodní soutěže. Klíčovým materiálem pro konstrukci byla vybrána měď a to zejména pro svoji trvanlivost a recyklovatelnost. Zbytek fasády je střídavě tvořen skleněnými a měděnými tabulemi ve dvou vrstvách.
Zatímco zvenčí působí budova hranatě a ostře, uvnitř si architekti vyhráli s oblými tvary, které navozují pocit neustálého pohybu.
Vstupní hala evokující čistotu a klid se stala dominantou celé stavby. Předlohou pro její vznik byl Starý zákon. Proporce haly také zároveň odkazují na abstraktní přírodní jevy.
Hlavní výstavní prostor, čítající 5000 m2, je umístěn pod vstupní halou. A právě v něm je na začátek příštího roku plánována klíčová výstava, která návštěvníky zavede do tisícileté historie polských Židů.
Zbytek muzea již teď slouží pro účely konferencí, koncertů, projekcí i setkání v místní restauraci a kavárně.
Detail přechodu mezi vnitřním prostorem a vnější fasádou. Skleněné pláty umožňují průnik přirozeného světla, které umocňuje již tak znatelný "pohyb" interiéru.
Vnější fasáda je koncipována tak, aby vytvářela efekt pohybu a hry se světlem. Kombinace skleněných a měděných tabulí ve spojení s denním světlem nabízí pozorovateli pohled na budovu hned v několika podobách.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu