Tento nápaditě a elegantně pojatý byt se nachází v nové třicetipatrové budově v Kyjevě s několika střešními byty o ploše mezi 150 až 250 m2. Právě jeden z nich se stal projektem pro kyjevské studio Olha Akulova Design, kteří dostali za úkol vytvořit místo nenáročné na údržbu a použít přitom i přírodní materiály. U tohoto projektu je nejzajímavější, jak designeři dokázali maximálně využít a celkově propojit prostor. Přitom místu zachovali jakousi pospolitost a eleganci – a to by se rozhodně nepodařilo každému.
Klient po designérech chtěl, aby vytvořili prostor, který nebude vyžadovat příliš práce a času. Jedná se o mladého muže, který pochází ze Španělska a částečně žije i v Lotyšsku. Byt měl být místem, kde může trávit svůj čas s přáteli, pořádat večírky a relaxovat. Dalším požadavkem byla organizace otevřeného prostoru pomocí přírodních materiálů a aby byl v bytě nainstalován chytrý systém, který bude kontrolovat jak vnitřní teplotu, tak i bezpečnostní systém, osvětlení a televizi.
Základem jsou betonové konstrukce, které jsou pečlivě obloženy různými materiály jako je dřevo či dlaždice, tudíž betonový prvek není v bytě až natolik výrazný. Přesto betonové konstrukce a prosklené stěny tvoří jádro projektu, se kterým se počítalo již od začátku.
V kombinaci s betonem jsou zajímavá různá osvětlení, která designeři použili. I když se byt skládá převážně z jednoho velkého propojeného prostoru, i zde najdeme velké množství lamp, které jsou vždy určená ke konkrétnímu místu a účelu. Všechna osvětlení mají ale společnou jistou decentnost a užší formát. Žádné velikánské lustry tu totiž nenajdeme, to už spíše bodovky.
Byt je důmyslně rozdělený na obývací a intimní prostory. Čím dále postupujeme od vchodu do bytu, tím se dostáváme do soukromějších částí domova. Není tedy divu, že na začátku vedou z předsíně dveře do technických a hygienických místností. Zároveň platí, že tato část bytu má méně oken a tudíž mnohem méně přirozeného světla.
Velké prosklené stěny naopak najdeme na protější straně bytu, kde se nachází největší místnost v celém bytě.
U oken najdeme nejfrekventovanější a nejobývanější části jako je jídelna, obývací pokoj či pracovna. Ložnice je pak vcelku logicky umístěna trochu dále, jak od oken, tak od vchodu, čímž je zajištěn dostatek soukromí.
Jídelna, kuchyně, obývací pokoj i pracovna tvoří jeden rozsáhlý a světlý prostor. Přesto i v tomto prostoru najdeme menší bariéry, které místnost vymezují a určují charakter konkrétnímu místu. Bariéry tvoří tři betonové kvádrové sloupy rovnoměrně rozmístěné v prostoru. Ty od sebe rozlišují kuchyň od obývacího pokoje a obývací pokoj s pracovnou. Ta je od zbytku místnosti oddělena i vysokými knihovnami, které dodávají místu více klidu a soukromí potřebné na práci. Další bariéru tvoří i zděná příčka uprostřed pokoje, do které byl zabudován příjemný krb. Na příčce rovněž najdeme i televizi, decentně umístěnou dovnitř stěny.
I přesto, že byt se prakticky skládá pouze z velkého obytného prostoru a jedné ložnice, designérům se zde povedlo šikovně zakomponovat technické a praktické části obydlí. Ukázkou toho je důmyslně provedený šatník. Ten je sice součástí hlavní místnosti, ale je velmi šikovně umístěný tak, že není natolik vidět a v místě se ztrácí. Nachází se za prostorným krbem, který ho zastiňuje, a tvoří tak nejen dominantu obývacího pokoje, ale i izolační složku prostoru. Podobně jako ložnice je šatník decentně oddělen posuvnými skleněnými dveřmi.
Kuchyně pak tvoří promyšlenou a důležitou část hlavní místnosti. Celá stěna, která je součástí kuchyně, je totiž vyrobena ze dřeva a vytváří tak důležitý přírodní element v bytě. Dubové a jilmové dřevo se použilo i na obklady betonové příčky oddělující ložnici, na vysoké knihovny umístěné u pracovny, na obklady stěn u vchodu do bytu a i u dalšího nábytku. Dřevo tak působí jako změkčující a spojující prvek prostoru.
Přestože je z hlavní místnosti vidět částečně do ložnice, dá se zde poměrně snadno zajistit soukromí. Ložnici totiž od pracovny oddělují prosklené posuvné dveře, které je možné zakrýt i závěsy, které se dají ovládat chytrým systémem například i z iPadu. Závěsy tak slouží nejen k zajištění soukromí, ale i jako ochrana před slunečními paprsky. I tak je poznat, že se nejedná o rodinný byt, protože soukromí v tomto projektu opravdu není prioritou. Naopak. Vše je maximálně propojené mezi sebou a vše se navzájem doplňuje.
Zajímavý koncept má i koupelna. I tady najdeme propojení s ložnicí výraznější, než je obvyklé. Najdeme tu totiž pouze skleněnou stěnu, za kterou se ale nachází zelená přírodní stěna a skrývá tím další prostor v koupelně. A aby toho dřeva nebylo málo, najdeme ho i zde. A to v podobě čtvercové vany vyrobené ze dřeva, která působí v kombinaci s přírodní stěnou velmi přirozeně a svěže.
Designérům z Olha Akulova Design se podařilo důkladně propojit celý koncept bytu a zároveň sem umístit vše, co je potřeba. Přesto byt nepůsobí přeplácaně či nesourodě, ale vyzařuje z něj spíše pospolitost. To je dáno především tím, že se návrháři drželi nemnoha základních prvků jako je beton, dřevo, okna a světlé barvy. A ono to dohromady opravdu funguje i v takovém množství nábytku a dekorací, jaké bylo použito zde.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu