Pokud do Googlu zadáte heslo architektonický ateliér mar.s, moc toho nenajdete. Studio vzniklo před rokem a informací o něm tudíž zatím dohledáte pramálo. Proto jsme se rozhodli ateliér představit v rozhovoru s jeho zakladatelem, architektem Martinem Šenbergerem, jenž dříve pracoval pro velkou architektonickou kancelář ADR.
Odešel jste z velké kanceláře a založil vlastní malý ateliér. Proč?
Rodiče také pracují jako architekti a měli svou architektonickou kancelář. Líbilo se mi to, i díky tomu jsem od mala věděl, že budu architekt. Oni pomalu utlumují činnost v kanceláři, otec se maximálně věnuje výuce na vysoké škole, ale všichni jsme stáli o to, aby rodinná tradice nějakým způsobem pokračovala. Rozhodl jsem se převzít štafetu a založil mar.s architects. S tátou spolupracuji rád, často spolu návrhy probíráme.
Interiér restaurace Prostor.
Bylo pro vás těžké opustit zavedenou kancelář a pustit se do nového projektu?
Nebylo to unáhlené rozhodnutí, ale promyšlený krok, takže přechod nebyl nijak drastický. Systém práce je velmi podobný, hlavní rozdíl vidím v tom, že musím zajistit zakázky a chod ateliéru. Velmi mi v tom pomáhají zkušenosti nabyté v ADR, kde jsme pracovali na velkých projektech. Nyní se pravděpodobně delší dobu k návrhu ostrova na Maledivách nedostanu…
Ústav teoretické a aplikované mechaniky v Telči.
Najednou jste se tedy ocitl ve velmi malém kolektivu. Byl to šok?
Naposledy jsem měl pod sebou jako projektový manažer kolem osmi lidí. Teď je nás v ateliéru mar.s pět a zas takový rozdíl to v každodenním kontaktu není.
Zakázka pro advokátní kancelář.
Jak se na váš odchod tvářili v ADR?
V rozhodnutí mne podpořili, přáli mi štěstí a rozešli jsme se v dobrém. Naše další spolupráce na některých projektech to potvrzuje. Součástí naší gentlemanské dohody bylo i to, že při sestavování nového týmu neoslovím bývalé kolegy. V ateliéru se mnou teď pracují architekti, kteří nedávno dokončili vysokou školu. Chtěl jsem mladé spolupracovníky, kteří se rychle učí a zároveň se nemusí nic přeučovat.
SKICA JAKO ZÁKLAD
Vystudoval jste architekturu na Fakultě architektury ČVUT. Měl jste tehdy nějaké vzory mezi architekty?
Vždy se mi líbila práce velkých ateliérů jako například Herzog & de Meuron či BIG. Postupně jsem ale zjistil, že mne více zajímá práce menších a méně známých ateliérů, která je mi bližší především svým měřítkem a pojetím detailu.
Na svém webu prezentujete především komerční realizace. Převažují zatím ve vašem portfoliu?
To je dáno tím, že jsem pod jménem mar.s nechtěl prezentovat projekty, na nichž jsem pracoval ještě v ADR. Za rok a půl, co nový ateliér existuje, jsme pracovali spíše na komerčních a menších rezidenčních realizacích, na řadě dalších pracujeme. Mezi naše oblíbené realizace patří Nejen Bistro, mimo jiné díky skvělé spolupráci s fotografy BoysPlayNice. Realizace soukromých rodinných domů jsou zatím ve fázi příprav a návrhů, případně ve fázi výstavby.
Realizace Nejen Bistra v Karlíně.
Ve vašich realizacích málokdy chybí dřevo. Je to váš oblíbený materiál?
Určitě. Obecně mám rád přírodní materiály. Myslím, že doba chladných a neosobních interiérů je pryč.
Na svém facebookovém profilu jste sdíleli skici interiéru i modelů. Používáte tužku a papír i v dnešní době počítačů?
Ano. Převést něco na papír z hlavy je pro mě daleko jednodušší, než kreslit rovnou v počítači. Skicování mi pomáhá nalézt nápad, který je hodný převedení do počítače. Snažíme se, aby to takto v ateliéru fungovalo pro všechny. Ke každé větší zakázce se snažíme též vytvořit fyzický model, bereme to jako jeden ze způsobů prezentace návrhu klientům.
Na čem právě pracujete?
Právě připravujeme stavbu minipivovaru v Praze Kunraticích. Na Radlické ulici také navrhujeme bytový dům s třiceti jednotkami. V realizaci máme větší rodinný dům v Praze na Barrandově a další rodinné domy jsou ve fázi návrhů a příprav. Pracujeme též na soutěžním návrhu mateřské školy nedaleko od Prahy.
Návrh minipivovaru v Kunraticích.
Návrh zástavby v Hlubočepech.
Jak byste popsal styl ateliéru mar.s?
Snažíme se, aby naše návrhy měly vždy obhajitelný koncept a stavby byly jednoduché, ale s důrazem na detail a použití přírodních materiálů v jejich původní podobě.
Vizualizace rezidenčního projektu v Dejvicích.
Zaujalo mě vaše logo. Co má znázorňovat?
Pracovali jsme na něm s kamarádem z agentury Oh, Deer! Jde o krystal, jenž má ve svých bodech spojovat strukturu projektů a lidi do jednoho celku. Navíc je to meteorit, který přilétá z Marsu.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu