Co se vám vybaví při vyslovení slov porcelán a keramika? Váza z dynastie Ming? Staročeský „cibulák“ a malebné namodralé zdobení po okrajích talířů ze starých filmů nebo rodinných fotek? Slavnostní tabule na zámku? Porcelán s keramikou jsou materiály skutečně unikátní, spojují starověkou Čínu s novověkou Evropou, slavnostní hostiny pro knížata s obědy sedláků v podzámčí, starosvětský design s moderní dobou, která s nimi nakládá po svém. Nevěříte, že jsou to nadčasové materiály, které se perfektně hodí do moderních domácností? Dokážeme vám to.
Náš výběr odstartuje skutečný britský elegán, kolekce porcelánového nádobí Pin Stripe z hlavy předního britského návrháře a designéra Jespera Conrana. Pin Stripe od anglického tradičního výrobce jídelních doplňků Wedgwood si bere to nejlepší z precizního britského krejčovství a odívá se do hávu nekomplikované nápaditosti. V kombinaci s kvalitním kostním porcelánem, doplněným o jemné zdobení, jde o stylovou řadu pro každou domácnost, která si potrpí na britskou eleganci. Její varianta Gold se zlatým lemováním je pak přímo ideální pro výjimečné příležitosti jako svatby nebo štědrovečerní večeře.
Poněkud odlišný, ale v základu stejný přístup uplatnil Conran u kolekce talířů opět z kostního porcelánu Chinoiserie White pro stejného výrobce - Wedgwood. Jde o znovuoživení britského trendu 18. století zdobit zářivě bílé nádobí motivy z Dálného východu, například exotickými rostlinami nebo graciézními cizokrajnými ptáky. Kontrast chladných barev – nejčastěji v odstínech modré a zelené – s neobvyklostí forem a čirostí porcelánu vytváří unikátní jídelní styl pro neformální obědy s přáteli nebo posezení s rodinou. Chinoiserie White bude imponovat těm, kteří věří, že i stolování si zaslouží něco extra.
U zdobeného porcelánu ještě chvíli zůstaneme. Anglická firma de Gournay patří k těm nejlepším výrobcům ručně malovaného porcelánu a její set jídelního nádobí Fauna & Flora patří ke skutečným skvostům. Pokud máte rádi malovaný porcelán, tohle je vaše volba. V hutných barvách vyvedené motivy ptáků, motýlů nebo květin jsou obtočené florálním zdobením po okrajích, to vše je ruční prací mistrů porcelánové malby. De Gournay se kromě nádobí zabývá i výrobou soch nebo velkých zrcadel a můžete si proto být jistí, že jejich výrobky mají na svědomí skutečně všestranní umělci.
A pokud by vám takové zdobení bylo málo, máme pro vás skutečně opulentní přístup k malování na porcelán. Jídelní set Taika od designéra Klause Haapaniemiho vyniká skutečně pestrými, silnými barvami a je k dispozici i v celobarevné variantě. Že bílý porcelán a minimalismus ve stolování není nic pro vás? Pořiďte si sytě modrý talíř se zamračenou sovou a bohatým ornamentálním zdobením nebo konvičku s ptákem ohnivákem. Taika znamená ve finštině „magický“ a zaručeně promění každou jídelnu v kouzelné místo.
Střízlivěji ke zdobné ilustraci přistupuje Chudá sada č.2 z produkce Křehký. Ať už to nazveme stylovou úsporností či minimalismem, dělá z přednost z toho, co by mnozí považovali za nedostatek. Set pracuje s klasickými obraznými motivy, bere si z nich však jen zjednodušené obrysy. Vzpomínáte na školní léta, když jste si z nudy kreslili do sešitů postavičky? Přesně z tohoto kouzla designér Michal Bačák čerpal a povýšil jej na umělecký princip. Linie jsou k dispozici v tyrkysové, kobaltově modré nebo starorůžové barvě.
Ladná kombinace modré a bílé dodává porcelánovým mísám Cobalt bowls jistou aristokratickou grácii. Není divu, že za ně Martina Žílová získala hned několik ocenění, včetně národní ceny za studentský design. Mísy vznikají na hrnčířském kruhu speciálním postupem, kdy je modrá kobaltová engoba je postupně odebírána speciálními obtáčedly. Při rozvibrování těchto nástrojů pak vzniká specifický a neopakovatelný dekor.
Žádné extrémy ani okázalost, taková je kolekce Mediums. Výrobky jsou z kameniny, oxidovaného porcelánu a celadonu a vyrábí se v různých, většinou tlumených barevných kombinacích, ideálních pro každodenní neformální užívání. Ať už si pořídíte hrníček, mísu nebo sadu talířů, získáte tichého a spořádaného společníka pro každé stolování, na něhož se lze spolehnout. Mediums má na svědomí designér Ian McIntyre, který sadu navrhl pro kolekci Wrong for Hay – proto má každý výrobek na spodní straně iniciály WH.
S minimalistickým výrazem a formální hrou pracuje sada Crushed cups, jak už však název („zmačkané hrnky“) napovídá, bere to přímo od podlahy. Připomíná keramickou verzi plastových kelímků, které po použití zmáčkneme a odhodíme do odpadkového koše, a jejich design ani po čtyřiceti letech nezestárne. Nizozemský designér Rob Brandt do nich vetknul komentář o naší „kultuře jednorázového použití“ - poselství, které je dnes možná ještě aktuálnější, než v době vzniku sady. Pořídit se dají v různých velikostech – větší na čaj, menší na odpolední kávu nebo úplně malý na ranní espresso.
Šarm lesklého, bíle lakovaného porcelánu a vlnivých tvarů dělá z kolekce Paysages atraktivní set nádobí pro moderní domácnosti. Inspirovaný architektonickými tvary a vyvinutý ve spolupráci přední francouzské značky Ligne Roset se slavným francouzským výrobcem nádobí Revol a designovým studiem Normal Studio je kombinací vysokých standardů v nejmodernějších výrobních závodech i okouzlující tvarové elegance. V kolekci najdete salátové mísy, kulaté či zahýbané talíře ale i misky na dezert ve tvarech inspirovaných projekty zahradní architektury.
Náš průlet porcelánovým nádobím zakončíme limitovanou edicí padesáti kusů Panathenai (neboli „všeathénský“), kterou pro studio Křehký navrhl Daniel Pirš. Je inspirována starořeckými průvody na počest bohyně Athény během olympisjkých her, kromě toho výrobky zdobí ještě figurky zvířat jako jsou prasata či krávy. Jídelní set je doplněn o vázy zdobené klasickým antickým krenelováním. Polévkovou mísu, cukřenku i vázu můžete zakoupit jako sadu nebo samostatně.
Imponuje vám „zmačkaný“ hrníček, nebo preferujete úhlednější tvary? Jde vám k duhu více blýštivě bílý povrch, nebo se radši ztrácíte v ornamentech a barevném víření? Ať už se rozhodnete pro britskou graciéznost, českou poctu antice nebo něco úplně jiného, projděte si nejprve kompletní nabídku dodavatelů kvalitního a esteticky nezaměnitelného jídelního nádobí, mezi něž patří Wedgwood, Stockist, Ligne Roset, Křehký, Silkwood, Lugi, DesignVille nebo Konsepti.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu