Novoborsko je místem, kde již šest set let přichází na svět sklo, které je inspirativní nejen svou funkčností, ale i estetikou. MADE IN BOR, to jsou čtyři výrobci a návrháři právě z této oblasti – Filip Houdek, Lukáš Houdek, Jiří Pačinek. a Jitka Kamencová Skuhravá. Tito sklářští designéři dokáží skloubit řemeslnou tradici a cit pro přirozenou krásu skla se současnými designérskými trendy a nejnovějšími technologiemi výroby.
Každý z těchto autorů vypráví příběh skla po svém, navzájem se však doplňují. Síla jejich spolupráce tkví právě v rozdílnosti autorských přístupů ke sklu, které ale spojuje jeden cíl – co nejdokonalejší podoba výsledného produktu.
Specialitou majitele designérského studia HG Atelier Design Filipa Houdka jsou především různé variace ramenových lustrů v moderním pojetí. Filozofií studia je vytváření jednoduchých designových produktů, které se stanou částí domova a budou obdivovány pro svou krásu, kvalitní zpracování a hodnotu. Studio se zaměřuje na vývoj nových svítidel a světelných objektů, prototypování a malosériovou výrobu. HG Atelier Design vychází z tradičních technik zpracování skla a kovu, ale aktivně využívá i nové pokrokové technologie s důrazem na uměleckořemeslné zpracování.
Práce Filipa Houdka se objevují v prestižních hotelech, soukromých rezidencích a v luxusních lodích po celém světě. Má na kontě zakázky pro firmy Todus, TPCA či spolupráci s módní návrhářkou Blankou Matragi.
Jiří Pačinek má vlastní sklárnu a galerii, kde pracuje s hutním sklem a tvoří skleněné komponenty k rozměrným světelným objektům pro zákazníky nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Jeho volnou tvorbou jsou ručně foukané a tvarované vázy, mísy a sochy.
Pačinek také spolupracuje se sklářskými výtvarníky zvučných jmen, jako je René Roubíček, Bořek Šípek, Leon Applebaum či Charles Parriott. Účastnil se mezinárodních sklářských sympozií a konferencí, například mezinárodního festivalu skla Glasstage v německém Zwieselu nebo Glass Art Society v USA. Jeho tvorba získala i oficiální ocenění, například v soutěži Řemeslo a umění, kde postupně stihl získat třetí, druhé i první místo.
Bratr Filipa, Lukáš Houdek, vyznává nadsázku, vtip, kontextuální hříčky a provokativní „neúctu“ k materiálu – se sklem experimentuje a nachází nová uplatnění pro tradiční skleněné prvky, jako jsou například klasické broušené lustrové ověsy. Mezi jeho nejznámější provokativní dílo patří tzv. „vitonky“, které spojují design globální luxusní značky s běžným pivním sklem, coby symbolem České Republiky.
Na výstavě najdete i jeho nejnovější dílo, Ice Cream Chandelier. Jeden produkt může plnit funkci solitéru, nebo se mohou nainstalovat po více kusech.
Jitka Kamencová Skuhravá, žákyně Vladimíra Kopeckého, má za svou kariéru na kontě desítky skleněných svítidel a instalací ve světových metropolích, jako je Paříž, Dubai, Hongkong, Peking či Taipei. Její tvorba je inspirována vodou a přírodou –instalace připomínají stropy krápníkových jeskyní, kapky deště zastavené v čase, mýdlové bubliny či zárodky života. Dalším charakteristickým produktem jsou svítidla sestavená z rytých, někdy lazurovaných skleněných desek, které v sobě spojují tradiční novoborské postupy.
Jitka Kamencová Skuhravá získala za své světelné objekty několik prestižních ocenění, jako je cena EDIDA (Elle Deco International Design Awards), které obhájila celkem dvakrát. V roce 2012 vyzdobila Český dům na olympijských hrách v Londýně světelnou instalací nazvanou Infinity.
V současné době probíhá výstava prezentující díla těchto čtyř designérů v pražské ulici Nekázanka, nazvaná jednoduše MADE IN BOR. Výběr těch nejúspěšnějších skleněných objektů, svítidel a plastik z jejich dílen máte možnost vidět na vlastní oči do 21. srpna. Výstava probíhá za podpory vznikajícího Muzea moderního skla ZIBA, které letos na podzim projde náročnou rekonstrukcí – nabídka prostor pro dočasnou prezentaci sklářů a designérů je jeden z řady projektů, kterým se ZIBA hlásí ke svému budoucímu poslání.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu