Možná to sami znáte. Pozvete si hosty a místo toho, aby posedávali v pohodlném sofa před televizí, okouní v kuchyni. Dolévají si nápoje, nebo jen tak klábosí. I proto se v poslední době stále častěji objevují varné ostrůvky volně umístěné v prostoru, jež v podstatě slouží jako bar. Kuchyň tedy může být nejen ryze funkčním prostorem, kde vznikají pokrmy, ale i společenskou místností. To vše by se při jejím zařizování mělo zohlednit.
Jako u všech prostorů, i zde je třeba myslet především na toho, kdo kuchyň nejčastěji využívá. Proto se hodí kuchyňské linky i skříňky zařídit na míru dle vkusu, ale i výšky uživatele. Rozmístění spotřebičů musí být promyšlené tak, aby byl v kuchyni vždy dostatek prostoru na vaření, případně i jídlo a zábavu.
Důležité je rovněž myslet na úložné prostory. Pánve, mixéry a další nezbytné pomůcky kuchaře by měly být v bezprostřední blízkosti pracovní plochy. Na osobitosti kuchyni dodají třeba neokoukané materiály. Právě kreativní využití barev či materiálů přidá prostoru na hodnotě a zdůrazní, že kuchyň není podřadnou částí domova.
Elegantním řešením jsou mramorové či žulové desky. Vápenec, beton či ocel jsou zase nadčasová a moderní volba.
Barevnou tečkou mohou být kachle s mozaikou či dřevěná podlaha se zajímavou kresbou.
Malá, ale šikovná
Zručný designér i ze sebemenší kuchyně dokáže vykouzlit unikátní místo a najít dostatek prostoru, kam ukládat veškeré nádobí. Pro úzké či stísněné prostory jsou ideální dvě protilehlé kuchyňské linky s vestavěnými spotřebiči. Když není prostor dostatečně široký, myslete do výšky: kuchyňské skříňky a poličky skládejte vertikálně směrem ke stropu.
Pokud jsou dispozice vůči kuchyni velkorysé, hodí se zvolit kuchyň ve tvaru písmene L či U. Do volného prostoru se krásně hodí ostrůvek či poloostrůvek, jenž je spojený s kuchyňskou linkou. Na něj případně může navazovat jídelní pult pro rychlé občerstvení. Vždy je však třeba zvážit, k čemu kuchyň rodina využívá.
Jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování kuchyně je vytvořit propracovaný úložný prostor. V bezprostřední blízkosti kuchyňské linky skladujte spotřebiče a nádobí, které často používáte. Méně užívané pomůcky či spotřebiče dejte do komory či do špajzu. Mnoho nádobí také můžete zavěsit na háčky. Organizované ukládání ušetří spoustu času.
Kuchyně různých chutí
Na závěr přinášíme inspiraci, jak mohou vypadat kuchyně v různých stylech. Byť se nám škatulkování příčí, vytvořili jsme několik kategorií.
- Neviditelný minimalismus: Schovejte většinu spotřebičů a vytvořte ladnou, jednoduchou a čistou kuchyň.
- Hravá moderna: Barvy a zajímavé materiály povýší kuchyň na umělecké dílo.
- Surová industriální kuchyň: Industriální materiály jsou nejen praktické, ale i pekelně šik.
- Rustikální vaření: Kuchyň políbená přírodou a venkovem potěší nejen romantiky.
- Klasika, která neomrzí: Tradiční provedení kuchyně je vhodné pro ty, kdo vyznávají klasiku a neholdují experimentům.
- Venkovní kuchtění: Snídani v trávě, večeři pod hvězdami. Obojí zažijete díky venkovní kuchyni.
7. Malá a hravá: Ideální řešení pro malé prostory i na cesty = malá kuchyňka od Konsepti v designu Joeho Colomba.
Minikitchen, Boffi - Konsepti
Jaká kuchyně nejvíce odpovídá vašemu vkusu? Ve které z nich byste dokázali strávit hodiny? Podělte se s námi o své myšlenky.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu