„Koupelny jsou naše parketa, ty snad z celého interiéru tvoříme nejdůkladněji,“ říká architektka Radka Valová z ateliéru OOOOX, který se specializuje na rezidenční interiéry a najdete ho na adrese Osadní 35. Proto jsme ji jako odbornici oslovili, aby nám vyprávěla, kudy vede cesta k ideální koupelně, co doporučuje a čeho je třeba se vyvarovat.
Všechny projekty ateliéru OOOOX protíná industrialita a inspirace Skandinávií. Výjimkou není ani koupelna v Osici.
Čím začít, když chceme navrhovat koupelnu?
Vždy je třeba si uvědomit, zdali jde o jedinou koupelnu v bytě, či je jich víc, a také to, jestli je její primární funkcí spíše relaxace nebo pouze běžná hygiena. Pokud je to možné, pračka, sušička a další vybavení by mělo být odděleno od hygienického zařízení. Stejně tak je lepší mít toaletu zvlášť. V ateliéru dokonce zmenšujeme ložnice, kde člověk často tolik času netráví, na úkor koupelen. Ideální je návaznost na ložnici a rozdělení rodičovských a dětských koupelen – byť by byly jen malé. Někdo to rodičům přijde zbytečné, ale když děti dorostou do puberty, pochopí a budou za takové řešení rádi.
Ve zrekonstruované stodole použili architekti kamenné umyvadlo.
Jaký materiál byste doporučila pro zařízení koupelny?
Hodně používáme betonové stěrky. Když máte kachličkovou koupelnu, máte i spáry, které jsou velmi náročné na údržbu. To u betonových stěn a podlahy padá. Lze je taky hezky kombinovat s různými vzory dlažeb či kachliček, když chcete prostor přeci jen trochu zjemnit.
I v koupelně je třeba dbát na detaily.
Mělo by být v koupelně okno?
Není to vždy podmínka, ale je to dobré. My se snažíme vyhnout použití pásů pod stropem namísto oken, vzniká tak dojem garáže a snadno se tak dojem z jinak vydařené koupelny naruší. Upřednostňujeme jednoduchá a funkční řešení – třeba v naší realizaci na Ostrovského jsme koupelnu oddělili od ložnice jediným kouřovým sklem. Tak zůstala zachována intimita prostoru a zároveň se do ní dostalo denní světlo, což je velmi příjemné.
V Ostrovského ulici architekti oddělili koupelnu od ložnice kouřovým sklem.
Jaké další koupelny byste z portfolia ateliéru OOOOX vypíchla?
Třeba tu v bytě na Osici. Je tam dlouhá místnost, mělo jít původně o oddělenou koupelnu a ložnici. My jsme prostory propojili kouřovým sklem s posuvnými dveřmi. Koupelnu jsme pak rozdělili na dvě části: jednu se sprchou, umyvadlem a záchodem, kterou majitelé používají opravdu často. V jiném cípu je relaxační kout s vanou. Rozdíl jsme naznačili i materiály. V užitné části jsme použili stěrku, kolem vany zase mozaiku. Na Ostrovského a na Mostecké jsme vytvořili prosklené sprchové kouty směrem do ložnice. V Plzni jsme do katalogového projektu udělali ložnici, na niž navazuje šatna a sprcha s umyvadlem otevřená do krovu a oddělená černým sklem. V projektu 12 lofts také máme volně stojící vanu a provozy jsme rovněž odlišili barevně. Vedle vany často věšíme lustry.
Volně stojící vanu umístili architekti třeba do projektu 12 lofts.
V Mostecké ulici i v Plzni je koupelna v těsném propojení s ložnicí.
Může vlhkost koupelny nepříznivě ovlivnit okolní pokoje?
Z vany se tolik vlhka neudělá, horší jsou sprchové kouty. My se tohoto nebojíme, dokonce někdy stavíme vanu do ložnic.
V projektu Tivoli stojí vana přímo v ložnici.
Jaké jsou nejčastější chyby při zařizování koupelen?
V novostavbách se často prodává koupelna úplně se vším: vanou, sprchou, záchodem, bidetem, pračkou a sušičkou. Zařízení je naskládáno kolem dokola a není vám tam příjemně, připomíná to prádelnu. Hodně se také staví příliš malé koupelny, do kterých se vtěsnávají veškeré spotřebiče. Přitom téměř každá novostavba má nějakou komoru, kam se pračka hodí daleko lépe.
OOOOX se nebojí ani barevných intervencí, jak ukázal třeba v domě v Klenovicích.
Co si myslíte o filozofii feng-šuej?
Filozofie sama o sobě není špatná, jenže u nás nemá historický základ. Přijde mi absurdní dělit byt podle energií na segmenty štěstí, peněz a podobně. Jedna klientka, která se pro feng-šuej nadchnula, trvala na tom, že její dítě musí spát hlavou ke dveřím. Málem se kvůli tomu překresloval celý byt. Řekli jsme jí, že se dítě stejně pravděpodobně otočí, jelikož je pozice nepřirozená. Taková násilná a dogmatická aplikace feng-šuej je nám cizí. My raději používáme zdravý rozum.
Nejen při zařizování koupelen používá ateliér OOOOX zdravý rozum.
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu