Známá japonská vlna či fialové květy kosatce patří mezi oblíbené motivy, které z dalekého Japonska prosákly i do středoevropského moderního umění. Používali je ve svých dílech umělci jako Alfons Mucha, Bohumil Kubišta, Vojtěch Preissig, Otto Gutfreund nebo Jindřich Štyrský. I vy je teď můžete zhlédnout v unikátním výběru Národní galerie v Salmovském paláci do letošního září.
Snový útěk od reality v podobě japanismu byl rozšířenou módou především 19. století. V Evropě jsme se v tomto období setkali s narůstajícím sběratelským zájmem o artikly ze země vycházejícího slunce. Fascinace však neskončila u sbírek, ale byla s radostí používána v plakátech, malbě, užitém umění i architektuře. Japonské umění bylo důležitým impulsem pro oživení výtvarného jazyka, který se stal metaforou snového úniku od reality všedních dnů.
Jedinečná kolekce děl českých a německých umělců se podařila nashromáždit díky letům výzkumu kurátorky Markéty Hánové, která jako první zpracovala námět japanismu ve vztahu k českým zemím. Výstava představí jednak japonerie, tedy nápodoby japonských originálů, i zcela nové inspirace japonským uměním v české moderně.
Neotřelý exotický výtvarný výraz kladoucí důraz na detail v popředí, tvarovou jednoduchost, dekorativnost. Hesla, která nejčastěji reflektovala japonskou estetiku v českém umění. Dokonce i císař František Josef I. přizval japonskou delegaci k účasti na Světové výstavě ve Vídni již v roce 1873, a podpořil tak šíření obdivu monarchií.
Již tuto sobotu 21. 6. se můžete zúčastnit zajímavého doprovodného programu k výstavě a navštívit kurz malby japonských motivů na vějíře. Uvidíte, jak se vám pak v parném horku bude vlastnoručně zhotovený doplněk hodit. V rámci dílny si můžete skládací zázrak ozdobit sezónním či typicky japonským motivem a pro odvážnější je tu i možnost kaligrafického ztvárnění veršů doplněných ilustrací v japonském stylu.
Pokud vám zdobené ovívání nic neříká, zavítejte na textilní dílnu kimon, kde se více dozvíte o tradici japonského oděvu, rozdílů mezi jejich střihy a seznámíte se s paletou vzorů, ze kterých vás bude zrak přecházet. Pokud nejste zručný kreslíř, využijte klasickou techniku tisku pomocí šablon na váš nový letní kabátek.
Specifické výtvarné vyjádření tohoto východoasijského státu nepřestává fascinovat generace umělců. Jak na ni reagovalo české umění, se přijďte podívat na Hradčanské náměstí a pošlete z něj pohled kamarádům nebo si alespoň prolistujte výstavní publikaci.
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu