Pokud si s někým dáte schůzku v nové bubenečské kavárně Místo, možná dotyčného budete chvíli hledat. Kavárna nabízí totiž několik schovaných zákoutí, která poslouží jako klidné místo pro učení i pracovní sešlost. Nechybí však ani komunitní prostory pro rozverné klábosení. Architektonickou soutěž na nový přírůstek do rodiny kaváren pražírny doubleshot vyhrál ateliér edit!, jehož pojetí nás velmi zaujalo. A tak jsme se rozhodli, že se na něj podíváme blíže.
Už když stojíte před domem s adresou Bubenečská 12, je vám jasné, že se jedná o profesionálně pojatou realizaci. Vnější fasádu totiž nehyzdí žádné křiklavé nápisy: zdobí ji pouze jediné slovo, a to jméno kavárny v rohu jednoho z velkých prosklených oken s dřevěným rámováním. „Na řešení exteriéru jsme se shodli všichni – my, investor i grafici z ateliéru Shortcat. Doubleshot je poměrně známá značka a nepotřebuje křičet,“ vysvětluje architekt Juraj Calaj z ateliéru edit!. Jakmile překročíte vstupní práh, zjistíte, že jednoduchostí a čistotou oplývá nejen řešení exteriéru, ale i vnitřních prostor.
V přízemí domu se původně nacházely kanceláře a interiér byl příčkami striktně rozdělený na několik místností, což majitelům kavárny nevyhovovalo. Spolu s architekty přišli na způsob, jak skloubit vzdušnost, dostatek světla a soukromí zároveň. „Ateliér edit! jako jediný ze všech účastníků tendru zachoval rozdělení prostoru na jednotlivé místnosti, přitom je ale chytře propojil. Díky tomu vznikly prostory nejen pro komunitní kavárenský ruch, ale i práci, schůzky nebo relaxaci,“ vysvětluje spolumajitel doubleshotu Jaroslav Tuček. Místo je již třetí Mekkou kávy, na které se podílel: pražírna doubleshot totiž stojí i za kavárnou Alza Café a Můj šálek kávy.
Nové dispoziční řešení obstaralo 1500 dřevěných planěk, které dodávají Místu příjemnou teplotu, aniž by prostor zbytečně rozsekaly na několik uzavřených jednotek. „Chtěli jsme, aby kavárna působila harmonicky a čistě. Proto jsme se rozhodli využít jen tři materiály: bílou omítku, šedou betonovou podlahu a dřevěné stěny,“ popisuje vznik interiéru Juraj Calaj. Šmrnc prostoru dodávají nepatrné detaily: například barevné nohy židlí od TONu, které majitelé malovali ručně, nebo tyrkysové toalety v suterénu. Hravým prvkem jsou také háčky na kabáty: u každého stolu je jich právě tolik jako židlí. Truhlářské práce dostala na starost firma Target-design. Spousta oken přivádí do interiéru dostatek přirozeného světla, ale když slunce přestane stačit, zaskočí ho osvětlení od firmy HALLA.
Prostor protkává i umění: posadit se můžete pod plátno, které vtipně vyzdobila umělkyně Kateřina Kynclová. Nakreslila na něj věci, které často najdeme ve svých taškách či kabelkách – ať už jde o žvýkačky, balzám na rty nebo drobné. V interiéru rovněž visí obraz tří mužů: jde o podobiznu farmářů, od kterých pražírna doubleshot odebírá kávu.
Jak již bylo řečeno, hlavní myšlenkou Místa je rozdělení na různé zóny. Nejživější prostor se nachází před hlavním betonovým barem s prosklenou vitrínou, který tvoří jádro prostoru a dovoluje fajnšmekrům sledovat přípravu kávy. Dle návrhu architektů ze studia edit! ho vyrobila firma B concrete.
„U baru bylo velmi náročné spasovat vše dohromady, všechny otvory v pracovní desce - pro kávovar, knock box a tak dále. Rozměry skleněné vitríny na zákusky jsme ladili na milimetry,“ říkají architekti. Čím více se od baru vzdalujete, tím je prostředí klidnější. Majitelům prý výsledná podoba Místa připomíná australské kavárny.
„Místo je náš největší kavárenský počin. Nejenže je nejprostornější z našich kaváren, ale bylo také nejnáročnější na realizaci. Stavěli jsme ho vlastně celý rok,“ říká Tuček. Výsledek však rozhodně stojí za to. A tak místo vysedávání v nemístných kavárnách raději navštivte místní Místo: místo, které je hravé nejen svým jménem, ale i architektonických zpracováním.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu