V dubnu 2013 se na adrese Senovážné náměstí 22 otevřel nový bar, kde večer míchají řadu skvělých koktejlů a přes den podávají svěží polední menu. Architekt Jan Beneš a designér Martin Sršeň nám osvětili, v jakém duchu je celý prostor pojat. A začít můžeme rovnou u jména podniku.
Proč právě Hoffa? Architekt Jan Beneš vypráví, jak k tomuto jménu dospěl: „Hledal jsem příběh, na kterém celý bar postavím. Jelikož se nachází na Senovážném náměstí, zkoušeli jsme nejprve opřít název místa přímo o seno. Mohli jsme mít bar Seno, kde by se válely otepi slámy a sušené rostliny; to by ovšem tolik nesedlo k zadání, dle kterého měl vzniknout podnik na pomezí baru a restaurace, kde se budou servírovat koktejly a na menu bude řada gastronomicky zajímavých pokrmů. Seno jsme tedy opustili. Pak mě napadlo, že dům, ve kterém se prostor nachází, patří Odborovému svazu pracovníků kultury. Vzpomněl jsem si na Jimmyho Hoffu, významného amerického odboráře 50. a 60. let. Odtud se také odráží atmosféra podniku: velká auta, klobouky, dlouhé kabáty. Hoffa byl prezidentem odborů řidičů kamionů, a proto bar vypadá jako zapomenutá industriální garáž.“ Možná vás tedy překvapí, že je Hoffa rodu mužského, nikoliv ženského.
V prostorách se dříve nacházel obchod s nábytkem. Jednolitý prosklený prostor hledali majitelé asi půl roku. Celková plocha Hoffy má přes 200 m2 a místnost, kde se sedí, zabírá 120 m2. Pravidelně se zde konají živé koncerty i vystoupení DJ, na které je vždy vstup zdarma. Přes prázdniny si Hoffa dává pauzu a vyhrávat začíná opět v září.
Jelikož se tu večery často protáhnou, přijde vhod, že kuchyně je otevřená až do dvou ráno. Posadí se tu kolem stovky lidí a kdo se nevejde, nemusí zoufat: zabydlet se může i na venkovním parapetu, který převážně slouží jako kuřárna.
Co se interiéru týče, pozoruhodné jsou především zdi baru. „V místech, kde jsme předpokládali pohyb lidí a manipulaci s vodou, jsme nemohli nechat obyčejnou omítku. Tradičně se volí nátěry či obklady, my jsme ale hledali jiné řešení. Zvolili jsme fólie, díky kterým může být jakýkoliv motiv přenesen na libovolný povrch. Nejprve se lepí, poté se za použití horkého vzduchu vpijí do povrchu a opíší jeho konturu,“ vysvětluje architekt. A co že můžeme na fotkách, jež zdobí stěny Hoffy, vidět?
„Původně to měla být fotografie ulice, která by se táhla celým barem a vypadala realisticky. Perspektiva by ovšem fungovala jen z jediného místa. Navíc bylo obtížné sehnat takovou fotografii v potřebném rozměru a rozlišení. Museli bychom ji nejspíš vyfotit přímo v New Yorku, což by bylo samozřejmě finančně velmi nákladné. Proto jsme raději zvolili na sebe navazující fotky, které vždy odpovídají tomu, co se v daném místě prostoru děje,“ říká designér Martin Sršeň. U kasy je například fotka krásky, která řídí auto. „To je tady taková naše vedoucí odborářka. Turisté se s ní dokonce fotí,“ dodává spolumajitel Petr Kolář. Na řidičku navazují fotky jídla a pití, jež pocházejí z fotobanky. Všechny pojí industriální prostředí – tak se zachovává jednotná atmosféra s odkazem na dobu odboráře Hoffy.
Co víc, Hoffa také poskytuje zájemcům stylový catering. Na akce vyjíždí v hliníkovém retro prívěsu Airstream, který bezvadně zapadá do myšlenky celého podniku a byl navržen v 30. letech minulého století designérem letadel Hawleym Bowlusem.
Židle dodala firma TON a stoly v prostoru navrhoval sám Jan Beneš. „Bylo potřeba, aby byly mobilní, a proto se dají libovolně posouvat. Zároveň jsou robustní, takže je nelze převrhnout. Železné konstrukce doplnil můj známý. Truhláře měli investoři svého,“ popisuje architekt. Zajímavé jsou také detaily v baru: objednáte-li si koktejl, obsluha ho postaví na podsvícené kolečko a nápoj tak dostává nový rozměr. Přijďte k Hoffovi na návštěvu a zjistěte, jak chutná Amerika šedesátých let.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu