Co všechno si zapamatujete z návštěvy něčího bytu? Jaké barvy byly židle, kde stál stůl, možná jak vypadalo nádobí, pokud jste během návštěvy i obědvali. Ale vzpomněli byste si po týdnu, jaký tvar měla třeba solnička, nebo jestli byl ubrus rovný či zvrásněný? Jídelní předměty každodenní potřeby se často navzájem podobají, existují však i takové kusy, které zaujmou na první pohled. Z estetického hlediska může být krásné cokoli, třeba i mlýnek na pepř. Rozhlédněte se s námi po doplňcích, které z vaší jídelny udělají vskutku speciální místo.
Designérka Patricia Urquiola vetkla do kolekce Jellies své dětství – každý z kusů opatřila ornamentálním zdobením, inspirovaným jejími ranými vzpomínkami. „Jellies jsou trojrozměrným, barevným světem pro jídelní stůl,“ popisuje svou kolekci autorka. A jde skutečně o rozmanitý výběr: talíře, podnosy, sklenice, mísy i karafy hrají všemi barvami a jsou vyrobeny z průhledného vstřikovaného polykarbonátu. „Krásně ožijí v exteriéru, kde si budou pohrávat se světelnými odlesky, stejně dobře však zapadnou do interiéru – ať už budou všechny stejné barvy, nebo v kombinaci,“ dodává Patricia Urquiola.
Elegantní kombinace jasanové obruče a průzračného křišťálu dává míse Hoop studia Olgoj Chorchoj kouzlo křehké krásy na bytelném základu. Obruč, do které je křišťál zasazen, vznikla tradiční metodou ručního ohýbání v Bystřici pod Hostýnem; jasan byl vybrán pro svou výraznou strukturu a zlatavou barvu, která pod hladkým skleněným tělem krásně vynikne. „Chtěli jsme spojit dvě technologie, které jsou typické pro střední Evropu. Z toho vznikla idea obtisknout dřevěnou obruč do skla,“ vysvětlil záměr designér Michal Froněk.
Když mladý řemeslník Angelo Schiavon vstupoval v roce 1944 do učení k stříbrotepcům a mistrům v práci s mědí, asi netušil, že jeho jméno bude skloňováno jako synonymum kvality pro stříbrné doplňky a nádobí. Kolekce Contemporary si bere to nejlepší z italských stříbrotepeckých kvalit a aplikuje je na moderní tvary. Čtvercová mísa z této kolekce je vyráběna hned v několika variantách: klasická, contour, Napoleon nebo ve verzi na ovoce a pečivo. V každém případě jde o kvalitní, čisté sterlingové stříbro s jasně bílým třpytem a skvělou tepelnou vodivostí. Je netoxické a díky výborným antibakteriálním vlastnostem nemění chuť jídla.
Hravá kolekce ocelových podnosů Kaleido od HAY může ve volných chvílích posloužit jako pestrobarevné puzzle, jednotlivé kusy do sebe totiž s geometrickou precizností zapadají. Kombinuje klasické i atypické barvy a v reji kontrastů tak dává vzniknout originálním skládačkám, které stůl i celou jídelnu oživí a vnesou do ní optimismus a lehkost. Designérka Clara von Zweigbergk zkrátka stvořila svěží kolekci, neustále nabádající k tvořivé aktivitě. Hodí se pro servírování kávy nebo drinků, případně k odkládání klíčů, šperků nebo mincí.
Matěj Chabera se při navrhování Tácu 1 a Tácu 2 pro LUGI vydal přesně opačným směrem a vsadil na masivní americký ořech, díky němuž budete mít servírování pevně ve svých rukou. Jeho okraj přesně padne do ruky a udrží vše na svém místě, do krajního otvoru se zase dá ledasco zavěsit a dobře se jím vymetají drobky do koše. Tácy jsou vyřezané z jednoho kusu dřeva, díky čemuž jsou hezky zaoblené a beze spár, navíc se i dobře udržují. „Postel začne být opravdu útulná, když na ní ráno čeká snídaně servírovaná na příjemném dřevěném tácu. Jsou to právě tyto malé věci, které dělají domov,“ tvrdí o nich jejich výrobci.
Podnos, či plechový talíř? To je to, oč běží v případě plechových podnosů. Jejich tvar (a ostatně i název) by vás však neměl oklamat, jde o prvotřídní kovové podnosy moderního vzhledu a prvotřídní kvality, jejichž hlavním lákadlem je grafický potisk. Jeho geometrické tvary, fiktivní konverzace na téma servírování neexistujícího čaje nebo hesla jako 2b served („připraven k servírování“) zapadnou do každé domácnosti, kde si potrpí na pop-art a stylový design.
Určitě byste neradi, aby kouzlo všech těch designových skvostů zaniklo kvůli fádnímu ubrusu. Postavit elegantní křišťálovou mísu na plastový ubrus z minulého století by si snad nikdo nedovolil, pokud ale chcete rozvinout kouzlo designových jídelních doplňků naplno, vyzkoušejte prošívaný běhoun. Je k dispozici v množství exkluzivních barev jako hnědý nebo černý melír, outdoor-písková nebo lněná hnědá a perfektně ladí jak s keramikou, tak dřevěnými i skleněnými doplňky a dalším nádobím. Jeho jemnému vrásnění a citu pro detailní prošívání se téměř nedá odolat.
Kdo by nemiloval vůni čerstvě namletého koření. Pro ty okamžiky, kdy se kovové čepele zaříznou do kuliček pepře a vzduch naplní omamná vůně, se však vyplatí pořídit si kvalitní mlýnek. Jednou z nejlepších voleb je Mlýnek 01 z masivního dubu, třešně, javoru nebo ořechu od LUGI. Špičkový keramický mechanismus drcení s nastavitelnou hrubostí se skrývá ve dvou robustních dílech z olejovaného dřeva, vše je velmi snadno omyvatelné a ani doplňování mlýnku není žádný problém – stačí ho tažením otevřít. Díky solidnímu dřevěnému vzhledu a skutečně výrazné dřevokresbě v jídelně rozhodně nezapadne a dokáže vám, že i z mletí koření se může stát estetický zážitek.
Neméně stylové jsou mlýnky Bottle od dánské značky Menu a studia Norm Architects. Tvar lahve s dřevěným víčkem a matné barvy carbon a ash jsou doslova estetickým stanoviskem, že neschází-li umělecká vůle a víra v univerzálnost krásy, může zkrásnět skutečně cokoli. Bottle však splňuje i vysoké nároky na funkčnost. Mlýnek je oproti jiným modelům umístěn v horní části a díky této obrácené konstrukci se sůl a pepř nesypou samovolně ven, a nezanechají po sobě na stole či kuchyňské lince nežádoucí stopy. Samozřejmostí je také nastavitelná hrubost mletí. Minimalistický design v nejlepší formě.
Možná ale nejste fandové mletí, v tom případě si můžete pořídit rovnou solničky a pepřenky. Pokud sáhnete po těch z kolekce Grosgrain od Very Wang pro Wedgwood, rozhodně neuděláte chybu. Inspirují se jemnými romantickými prvky, kterými proslulá newyorská designérka a návrhářka krášlí své světoznámé svatební šaty, a jejich nejvýraznějším prvkem jsou elegantní obruby po obvodu těla, které se díky jemnému postříbření elegantně leskne. V úhrnu jde o klasický přístup s dotekem nových, odvážných inspirací v designu jídelních doplňků.
Jste připraveni servírovat? Už jste na stole rozvinuli běhoun a kladete na něj první postříbřené talíře? Jak vidíte, tak i jídelna se může změnit v galerii designu a ani na to nepotřebujete pomoc kurátora. Pokud vás výše uvedené výrobky oslovily, ale máte pocit, že byste rádi v hledání a zkoumání ještě chvíli pokračovali, projděte si nabídku českých dodavatelů zajímavých jídelních doplňků jakými jsou: Stockist, Konsepti, Wedgwood, TON, LUGI, LOOOOX nebo DesignVille.
Jaký je Váš názor?
Související články
- Když forma následuje materiál
- Malovaný porcelán nebo čistou keramiku? Jídelna snese obojí
- Jídelní nádobí ze skla, aneb každodenní krása oslnivých odlesků
- Jídelní osvětlení, aneb jak dodat jídlu chuť správným výběrem svítidla
- Ivanka Kowalski: Z investiční bankéřky designérkou
- 10 způsobů, jak zařídit jídelnu
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu