Místo pro nové umění. Tak se popisuje projekt Jatka 78. O co jde? Dvě tovární haly - jak jinak než číslo 7 a 8 - v Holešovické tržnici dostaly nedávno novou funkci. Pátého listopadu se otevřely veřejnosti, která sem může až do 19. prosince zajít na divadelní představení či výstavu. Poté se objekt uloží k zimnímu spánku. Jatka 78 jsou domovskou scénou divadelního souboru Cirk La Putyka - ten za celým nápadem stojí.
La Putyka si prostor vyzdobila a vybavila sama.
Haly neslouží a ani sloužit nebudou pouze jednomu divadelnímu souboru: cílem bylo vytvořit scénu, která bude hostit nejen tuzemské divadelní soubory, jež často nemají kde vystupovat. Do budoucna se náplň programu ještě rozšíří: budou se zde pořádat konference či přednášky. Již krátce po otevření objektu jste tu mohli absolvovat cirkusový workshop. Návrh, který vytvořil architektonický ateliér Mjölk, zahrnuje také restauraci nebo cirkusovou školu.
Instalaci v prostoru, kde se aktuálně nachází foyer a bar, vytvořil scénograf souboru.
Tým Cirku La Putyka v čele s principálem Rostislavem Novákem chce z Jatek 78 zkrátka udělat komplexní kulturní centrum střední a východní Evropy. Pojďme se spolu s Danielem Rohanem a Danielem Baudisem ze studia Mjölk podívat, co přesně mají se znovuzrozeným prostorem v plánu.
Ideální cirkus
Areál od architekta Josefa Srdínka vznikl v roce 1895 a až do roku 1983 tu byla jatka. Poté je vystřídala tržnice. V roce 1993 byl objekt prohlášen kulturní památkou, kterou později nahradily krátkodobé pronájmy - mimo jiné třeba módní prodejní akce. V průběhu let do prostorů přibylo mnoho nechtěných elementů a vrstev.
„Díky iniciativě a nadšení lidí kolem Rosti Nováka se haly probudily k životu, vyčistily se a zpřístupnily,” tvrdí Mjölk. S prostředím tržnice se soubor La Putyka již dobře zná. Před několika lety mu vyhořela zkušebna, a tak hercům tehdejší primátor Bohuslav Svoboda poskytl azyl právě v halách číslo 7 a 8 Pražské tržnice. „Domácí scénou akrobatů byla předtím La Fabrika. Její dispozice ale na představení tohoto typu nebyly ideální. Současný hlavní sál je vysoký 12 metrů, což je rozhodně přívětivější,” říkají architekti.
Architekti rozdělili projekt do pěti etap. Provoz je možný nepřetržitě, pouze se budou přidávat další funkce a prostory. V další etapě by tak měla vzniknout cirkusová škola a hospoda. V tuto chvíli koncepčně funguje tréninková hala a divadelní sál pro 350 diváků – odpovídají i místům zaneseným ve studii.
Celková plocha objektu je kolem 2000 metrů čtverečních a jedná se o náročnou realizaci – mimo jiné i proto, že v návrhu museli architekti počítat s řadou kotevních prvků, na něž se zavěšují lana a jiné pomůcky akrobatů. Haly jsou rovněž památkové chráněny, což vylučuje vnější zásahy.
Inspirovat se architekti jeli do zahraničí. „Byli jsme ve Stockholmu, kde jsme navštívili zázemí spolku Cirkus Cirkör. Sídlí ve staré logistické hale, v mnohém jsou ty prostory podobné Jatkám 78. Mimo to jsme se podívali do cirkusové školy, kde dokonce můžete získal bakalářský titul,“ vyprávějí. Zkušenosti čerpali i při stavbě libereckého divadelního klubu MDFXŠ.
Malby na zdech jsou dílem výtvarníka a tatéra Musy.
Nejde o projekt, který by se musel otevřít na den přesně po roce od začátku renovace. Navrhování probíhá ruku v ruce s týmem La Putyka. „Učíme se za chodu, což je velká výhoda. Vlastnosti stavby pozorujeme v procesu. Mnoho věcí teď vnímáme jinak než v původním návrhu,“ říká studio Mjölk.
I když jsou dnes prostory Jatek 78 jen provizorní, vykročil areál Holešovické tržnice novým směrem: k smysluplnému naplnění svého obrovského potenciálu. Ateliér Mjölk věří, že se povede vytvořit plnohodnotné kulturní prostory, a my s architekty souhlasíme. Co vy?
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu