Architektonicky kvalitní návrhy a realizace staveb vybírá soutěž Think Arch pořádaná sdružením Centrum české architektury. Hledá projekty, které svou koncepcí sledují dopad na životní prostředí, snaží se s ním invenčně pracovat a případně okolí dokonce postupně zlepšovat. Mezi další z dlouhodobých cílů přehlídky patří propagace mladé a progresivní české architektury. Proto je vyhlašována ve dvou hlavních kategoriích Student a Architekti do 40 let.
Důležitým přínosem projektu je nastolení diskuse ohledně problematiky udržitelnosti. Co je možné pod termínem udržitelnost v architektuře spatřovat? Vzhledem k široké definici tohoto pojmu napříč rozdílnými obory, vypisuje soutěž každoročně jiné oblasti, kterým se mají přihlašované návrhy věnovat. Tématem letošního ročníku byla právě udržitelnost a efektivnější využití materiálů a energie v architektuře.
Výsledky této ojedinělé akce jsou vyhlašovány pravidelně jednou ročně. V komisi tentokrát zasedli teoretik architektury a pedagog PhDr. Vladimír Czumalo, CSc., Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Eduard Trembulák, Ing. arch. Tomáš Vích a Lucie Zedníčková. Mimo architektonickou kvalitu návrhu porota hodnotila kreativitu a také přínos pro životní prostředí. Po celých 5 hodinách rozhodování konečně zvolila vítěze.
Koncem března jsme se na slavnostním předávání cen v pražském NoD dozvěděli závěrečné pořadí účastníků druhého ročníku Think Arch 2013. V rámci studentských prací zvítězil návrh Jindřicha Ráftla Re:location, který představil pozemskou stanici vesmírného výtahu.
Stále oblíbenější typ recyklace bývalé zástavby zajistil vítězství studiu Prokš Přikryl architekti ve starší kategorii soutěže.
Pro stavbu využili architekti původní objekt zemědělského družstva, který je dnes součástí regenerace usedlosti na turistický areál. Ze zchátralé budovy garáží zachovali železobetonový skelet a prostor mezi sloupy vyplnili občerstvením, jídelnou, půjčovnou sportovních potřeb a hygienickým zázemím.
Celý dům se může otevřít do všech stran díky velkým vratům vsazeným mezi sloupy. Díky své polopropustnosti pomáhají vrata budově dýchat, když je zavřená. V konceptu provzdušněnosti architekti pokračovali navržením vzorců do zdí tvořených vynecháním některých cihel.
Zbývající zdi jsou částečně vyzděny z původních ostře pálených vážanských cihel bývalých zemědělských garáží z roku 1962. Recyklace originálního, historického materiálu kombinovaná se surovým vzhledem kovového zázemí, dodává budově rustikální texturu a zároveň podporuje projekt v duchu udržitelnosti.
V rámci letošního ročníku byla vyhlášena také zvláštní cena Autodesk Award za využití 3D nástrojů CAD v architektuře, kterou si odnesl návrh Ivany Linderové a Roberta Gallo Live in Plug in. Přijdete se na jubilejní třetí ročník podívat s námi?
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu