Siena, ležící uprostřed italského Toskánska, je známá především svým středověkým architektonickým dědictvím a krásnou přírodou, která prostupuje celou slunečnou oblastí. Nejen díky tomu je zapsána na seznam památek světového dědictví UNESCO. Dnes nahlédneme do rezidenčního objektu A2 House západně od městečka Castelmuzio, který zde realizovalo studio VPS Architetti.
Rezidenci skrývající se v tomto objektu by jistě na základě venkovního vzezření vytušil málokdo. Objekt je napojený pískovcovými klenbami na kostel Pieve Santo Stefano v Cennano, který byl postaven na posvátném místě Etrusků, o čemž dnes svědčí především množství hrobů, uren a nápisů objevených v této oblasti. Toto místo se později stalo pohanským chrámem, křesťanským kostelem, až bylo nakonec v polovině 12. století přestavěno do románského slohu.
Rezidenční obydlí se rozprostírá na třech podlažích o celkové rozloze 540 metrů čtverečních. Majitelé tohoto objektu si přáli sídlo využít především k víkendovým pobytům. Architekti měli tedy za úkol přestavět vnitřní uspořádání, restaurovat a renovovat fasády, aby prostor mohl sloužit ke kvalitnímu bydlení v této malebné oblasti. Klienti nelpěli na historických strukturách a mechanismech, naopak toužili po nezkostnatělém a volně dýchajícím prostoru, který ale s pokorou zapadne do kontextu.
Prostor charakteristický svou střídmou barevností nechává vyniknout perspektivně ubíhajícím liniím v podobě stropních trámů, které volně přecházejí do stěny nebo například do jednoduché knihovny. Celá místnost díky této práci s hmotou, kdy jeden prvek navazuje na druhý, působí velmi kompaktně. Bílé stěny s průhledy do vedlejších místností či chodeb potom působí jako bílé pasparty pro obraz.
V jídelní místnosti původní dřevěný strop spolu s protilehlým stolem vytváří pomyslné ůběžnice, které dávají místnosti řád, ten je navíc podpořen centrálním oknem. Masivní strop komunikuje s jednoduchým stolem, který je v kontrastu se subtilnějšími a zaoblenými židlemi.
Schodiště doslova vyrůstající z podlahy nenarušuje ráz místnosti, svou strohostí a barevností do místnosti vždy zapadá. Jeho striktní pravidelnost narušuje strop, který svým tvarem působí až roztomile nahodile a uvolňuje přísnost užitých prvků. Stropní trámy v některých místnostech takřka evokují spleť větví stromů.
Moderní krb se stává dominantou celé pracovny, na jehož tvar navazují zbývající prvky umístěné v místnosti. Naproti tomuto originálně řešenému krbu je situováno pracovní místo se symetrickou rozsáhlou knihovnou, která odkazuje k uměleckému zaměření majitelů. Práce v této místnosti musí být zároveň i relax.
Procházíme-li interiérem dále, narazíme na původní zdivo, které je odhaleno jak jinak než v ložnici. Ložnice bez jakýchkoliv doplňků díky původnímu elementu vyzařuje romantickou atmosféru. Postel s kovovým členitým rámem atmosféru ještě umocňuje. Jedná se o víkendovou rezidenci, nic víc tedy ani není zapotřebí. K ložnici přiléhá koupelna laděná do hnědé barvy, která dává vyniknout zářivě bílé sanitě.
Majitelé jsou mimo jiné sběrateli umění, a tak o designové a umělecké kousky v tomto objektu není nouze. Vtipný detail souvislosti obrazu se soškou zaujme vaši pozornost na první pohled. Kdo by ho ale očekávál při takovém exteriéru?
Půvab původního se zde snoubí s čistotou a střídmostí nového. Stačí pár kroků ven či dovnitř! Který směr je vám bližší?
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu