Vinohradské kavárny do svých řad přibírají dalšího důležitého partnera. Je jím pražírna výběrové kávy La Bohème Café, která v Sázavské ulici spouští svůj showroom. Pojďte se podívat, co na vás čeká za jeho dveřmi.
Dáte si tu výbornou kávu z celého světa a pokud se raději posadíte nad šálek čaje, můžete si vybrat z nabídky prvotřídních čajů Harney & Sons, na které nedá dopustit třeba britská královna. Ke svému šálku dostanete i budíček, jež vám poradí, kdy vámi vybraný čaj vyndat. Doba louhování je pro každý typ jiná.
Přesuňme se ale k tomu, co nás na kavárně zajímá nejvíc: její interiér. Navrhl ho Mario Wild, jehož práce je vyhlášená pro kreativní zapracování květin a jiných přírodních materiálů do daného prostředí. Jeho ateliér najdete ve vinohradském Pavilonu.
A jak k realizaci přišel? S majitelem La Bohème Charlesem Fleerem se znají již delší dobu, protože je Mario Wild pravidelným odběratelem jeho produktů. „Jelikož se jedná o první pobočku pražírny na trhu, bylo třeba přijít s výjimečným a silným konceptem," říká Wild.
V interiéru bohémství odvozené z názvu pražírny připomínají například motýli, ptáci, obláčkové tapety Fornasetti či rozkvetlé třešně.
Co se týče nábytku, je to tak trochu každý pes jiná ves - což ale rozhodně není na škodu. Vedle židlí z obchodu Stockist, Snell a Vitra tu stojí zboží z antiků a bazarů.
Téměř každý kus nábytku má svůj příběh. Mnoho doplňků pochází z cest, které podniká Charles Fleer za farmáři, od nichž odebírá kávu. Pokochat se tak můžete třeba pohledem na africké náhrdelníky či předměty z Latinské Ameriky.
Levandule na skříních pochází z Francie, větev rozkvetlé třešně na stěně pro změnu z Japonska.
Pozoruhodné detaily nalezneme i v otvorech ve stropě, které tu zbyly po showroomu značky Stockist, který se tu dříve nacházel. Mario Wild se rozhodl prázdná místa znovu využít. Vložil do nich knihy, jež jsou odkazem na vědomost skrytou za kvalitní kávou, a vytvořil tak neobvyklé skulptury obohacující prostor kavárny.
„Najdete tu různorodé prvky, které spolu na první pohled vůbec nesouvisí. Ale když je spojíte dohromady, začne to fungovat,“ vysvětluje Wild. Dohromady prostor tvoří jakousi fúzi zahraničních cest a tuzemska.
Prostředí kavárny a degustačního centra v jednom evokuje především pohodu domova. Police jsou plné šálků, jež se používají na takzvaný cupping, a zboží nabízeného pražírnou. Mario Wild chtěl do prostoru umístit vysoké policové systémy, které ale mezi komerčními produkty nenašel. Proto si skříně sestavilo studio samo tak, aby prakticky plnily svůj účel a celý prostor opticky zvýšilo. Barevné ladění i materiál jsou zvoleny tak, aby korespondoval s celkovým přírodním pojetím showroomu.
Na konceptu ale nepracoval designér od samotného počátku, tým La Bohème si pro něj připravil několik kusů nábytku, které se měly do kavárny začlenit. Ty pak Wild různě nakombinoval a upravil. Umělec rovněž naučil zaměstnance kavárny, jak se o starat o živé rostliny. „Jde jim to na jedničku,“ říká.
Díky nevšední kombinaci kusů nábytku, přírodních motivů a originálních osobních předmětů z cest je prostor nabitý emocemi. Sám Mario Wild přiznává, že takové projekty si užívá nejvíce. „Jsem velice emocionální člověk a ryze praktické a jednoduché interiéry mě zkrátka nebaví," říká.
Prostor je rozdělen do dvou částí. První z nich je určena k relaxaci, ke čtení nad čerstvě upraženou kávou a ke konverzaci. Rostou tu exotické rostliny jako calatea, rhipsalis, strelície a kapradí. Druhá, kde najdete gauče a stoly v řadě vedle sebe, slouží jako příjemný pracovní prostor. Najdete tu rozkvetlou magnolii a kolem ní poletující ptáčky.
A proč je každý kus nábytku jiný? „Je to jako s kávou. Vyberete si tu, na kterou máte zrovna chuť. A s nábytkem je to stejné: vždy si zde najdete svůj koutek, stůl a židli, která vám zrovna vyhovuje," vysvětluje designér. Interiér La Bohème Café je zkrátka dotažený do detailu - stejně jako příprava lahodné kávy, kterou si tu rozhodně dopřejte.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu