Jeho sedací nábytek se stal nedílnou součástí historie finského designu. Spojením tradičních typologií s moderním tvaroslovím si vytvořil charakteristický styl. Ilmari Tapiovaara patří k nejzajímavějším designérům poválečné Skandinávie.
Ilmari Tapiovaara (1914 – 1999) dokončil svá studia v roce 1937. Pod silným vlivem významného finského architekta a designéra Alvara Aalta začal navrhovat vlastní nábytek již na konci třicátých let minulého století. Svou vlastní kancelář však založil se svou ženou až v roce 1951. Padesátá léta se pak pro něj stala zlatým obdobím, kdy doslova chrlil jednu židli za druhou. V následujících letech učil také design na Illinois Institute of Technology v USA a za svou tvorbu získal řadu prestižních cen.
K jeho hlavním zájmům patřilo navrhování sedacího nábytku. Vytvořil desítky inovativních židlí, křesel či pohovek, ve kterých používal zejména ohýbané dřevo nebo překližku.
V některých svých produktech, které jsou dnes vyráběny v re-edicích značkou Artek, spojoval Tapiovaara estetiku vernakulárního nábytku s modernistickými principy. Toto křeslo Pirkka vzniklo původně pro značku Laukaan Puu v roce 1956.
Mezi designérova nejznámnější díla patří série židlí Mademoiselle, původně též z roku 1956. V návrhu se opět spojuje tradiční forma s jejím novým dynamickým ztvárněním.
Stůl a dvě židle z kolekce Pirkka dnes také vyrábí značka Artek.
Ostře tvarované nízké stolky Trienna vznikly podle návrhu Ilmari Tapiovaary v roce 1954. Pomocí ohýbané překližky docílil designér neobyčejně dynamického vizuálního efektu.
Pravděpodobně nejvíce minimalistickou kolekcí nábytku Ilmari Tapiovaary je jeho série Kiki, kterou Artek uvedl do výroby tento rok. Nábytek, který původně pochází z roku 1960, je také jeden z mála Tapiovaarových návrhů, který není ze dřeva, nýbrž z kovu.
Kromě nábytku vytvořil Tapiovaara také několik svítidel. To nejznámnější představuje závěsné světlo Maija z roku 1955, které dnes vyrábí v licencované re-edici značka Santa & Cole.
Tapiovaara navrhl na počátku šedesátých let v Helsinkách butik pro italskou značku na výrobu psacích strojů a počítačů Olivetti, která svými interiéry ve své době zaměstnávala designéry a architekty po celém světě.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu