Designmuseum Danmark je pro všechny milovníky designu takřka povinnou zastávkou na jejich cestách za poznáním. Dveře tohoto muzea se pro veřejnost otevřely již na konci 19. století v samém centru Kodaně. Hned od samého počátku bylo hlavním účelem muzea rozšiřovat kvalitní design prostřednictvím výstav ukázkových předmětů, a tím zvýšit úroveň dánského průmyslu. Muzejní kolekce byla zdrojem inspirace především pro nejrůznější odvětví dánské průmyslové výroby. Současně vzrůstalo kritické povědomí a nároky na výběr produktů do výroby.
Designmuseum Danmark
Dnes muzeum slouží jako hlavní centrum studia dánského designu a jeho historie, dokumentuje vývoj v současném průmyslovém designu a hledá paralely s dekorativním a užitým uměním. Ve sbírkách muzea je unikátní kolekce starších prací, které úzce souvisí se současnými díly.
Designmuseum Danmark
Designmuseum Danmark se zabývá rovněž badatelskou činností v oblasti dějin designu, k čemuž slouží vlastní sbírka. Výsledky se pak prezentují na výstavách, v publikacích a ve výukových materiálech.
Designmuseum Danmark
Proslulý dánský design tento měsíc doputoval i do České republiky v podobě výstavy Ikony dánského nábytku, která je k vidění v pražské Galerii Pavilon. Především sté výročí od narození dvou dánských velikánů - Hanse J. Wegnera a Børge Mogensena - iniciovalo výstavní ideu Galerie Pavilon ve spolupráci se Stockist a jednotlivými výrobci, kteří zapůjčili exponáty pro expozici. Výstava, jejíž kurátorkou se stala mezi Dánskem a Českem putující Pavla Rossini, se snaží prostřednictvím více než stovky vybraných produktů přiblížit hodnoty a principy, na kterých skandinávský design funguje již několik desítek let.
Galerie Pavilon
Díky spolupráci kurátorky Pavly Rossini a Martina Leitgeba, autora konceptu oživení Vinohradské tržnice, jsou k vidění exponáty dvaceti nejvýznamnějších designérů, a to až do 29. listopadu 2014. O architektonické řešení expozice se postaral Ateliér Pelcl. Vystavené kousky jsou vždy představeny krátkým medailonkem o samotném autorovi či doplněny výraznějším červeným panelem demonstrujícím jeho jméno. Se známým designérem Jiřím Pelclem vám insidecor přinesl rozhovor v minulých týdnech.
První část této výstavy představuje produkty, které v současné době známe jako klasickou dánskou modernu. Všechny kousky spadající do této kategorie, jsou dodnes aktuální. Ani dlouhé roky existence jim neubraly nic na kráse a užitkovosti. Vybrané přírodní materiály, vysoká funkčnost a velmi vysoká řemeslná úroveň zajišťují tomuto designu nesmrtelnost. A jak tento koncept přijímá soudobá generace?
Galerie Pavilon
Ukázky nové produkce Pavilon představuje v návaznosti na dánskou modernu - mladí autoři jsou tak přímo konfrontováni s léty prověřenými designéry. Na mezinárodním poli designu se svou kreativitou a tvarovou vynalézavostí prosadila např. Louise Campbell. Dále všestranně činná Cecilie Manz či Kasper Salto zaměřující se v první řadě na ergonomii. Nábytkový design těchto nadějných tvůrců má potenciál stát se onou budoucí klasikou. Přehled všech autorů naleznete v katalogu zpracovaném Pavlou Rossini PhD., vydaném při příležitosti zahájení této výstavy. Za insidecor přečtení rozhodně doporučujeme.
Galerie Pavilon
Přijďte se do konce listopadu přesvědčit o nadčasovosti severského designu na vlastní oči. Návštěva vinohradského Pavilonu se promění v poutavou lekci dánského designu, kterou máte na dosah. A pokud vás téma zaujme, můžete se dozvědět více i o kurátorce expozice Pavle Rossini, kterou jsme pro vás na insidecor vyzpovídali.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu