Koňak značky Hennessy neodmyslitelně patří k vrcholu luxusního pití. Ve světovém měřítku zabírá větší podíl než součet podílů tří značek, které ho na trhu s koňaky následují. Cesta k dobrému koňaku je sice proklatě dlouhá, ale stojí za to. Zvlášť pokud mu věnujete patřičnou péči. Unikátnost tohoto alkoholu spočívá také v jeho geografické jedinečnosti. Pochází z oblasti francouzského městečka Cognac. Je jedním z druhů brandy, od kterého ho odlišuje složitý proces vzniku, který podléhá několika pravidlům, jež dělají z koňaku výjimečnou záležitost.
Francouzské vinice v oblasti Cognac patřící značce Hennessy.
Historie koňaku Hennessy sahá do druhé poloviny 18. století, kdy se irský důstojník Richard Hennessy sloužící v armádě Ludvíka XV. ve Francii usadil natrvalo a roku 1765 značku koňaků nosící jeho jméno založil. Výjimečnost jeho koňaku najdeme už na samotném počátku, a to ve „sklepích zakladatele“ zbudovaných roku 1774. V nich se uchovává zásoba nejvzácnějších eaux-de-vie. Najdeme zde dokonce eaux-de-vie označené datem 1800. Tyto sklepy jsou prodchnuté aromatem „dechu andělů“ a jsou kolébkou nejprestižnějších kolekcí koňaků Hennessy.
Továrna na výrobu sudů ve městě Cognac.
Značka Hennessy není pouze o jedné kolekci archivního moku. Mezi špičku se řadí hned s několika kolekcemi. Patří sem také zavedení základních kategorií, které se užívají celosvětově, a které založila právě rodina Hennessy. Roku 1817 tak vznikl koňak s označením V.S.O.P (Very Superior Old Pale), který zraje nejméně 4 roky. V roce 1865 zavedl hvězdičkový klasifikační systém Maurice Hennessy. Koňak zrající minimálně 2 roky byl označen třemi hvězdami a nápisem V.S (Very Special). Roku 1870 pak stvořil kategorii X.O. (Extra Old) zrající nejméně 8 let.
Geralde de Geoffre de Chabrignac roku 1947 vytvořil speciální karafu navrženou pro kategorii X.O.
K dobrému pití by měla patřit i neotřelá a originální skleněná lahev. V posledních letech právě edici karaf pro X.O navrhoval například přední britský umělec Tom Dixon. „Hennessy X.O karafa je nadčasový předmět, se kterým jsem chtěl zacházet originálně, moderně,“ říká Dixon. Z této spolupráce vznikly během tří let tři speciální karafy.
Tom Dixon navrhuje svítidla a doplňky do bytu.
Speciální edice od Toma Dixona z let 2013-2015 pro Hennessy X.O.
Na etiketách edice Hennessy Very Special už šest let značka spolupracuje s různými předními světovými moderními umělci. Letos v srpnu 2016 design navrhoval americký umělec - tatér Scott Campbell. Ke své spolupráci se značkou říká: „Pracovat se značkou jako je Hennessy je jako tetovat nejstarší osobu, kterou jsem kdy tetoval. Osobu, která v sobě skrývá 250 let historie.“ V minulých letech vytvářeli etikety například Shepard Fairey, KAWS, Futura 2000, Os Gemeos či Ryan McGinnes.
Scott Campbell a jeho návrh etikety.
Do dalších kolekcí prvotřídních koňaků patří i edice Hennessy Paradis, kterou vytvořil Master Blender Maurice Fillioux. V roce 1996 se přidala edice koňaků pod názvem Richard Hennessy a roku 2011 je kolekce rozšířena majestátnou kolekcí koňaku Paradis Impérial s více než 100 eaux-de-vie. Oba zmíněné koňaky má na svědomí Master Blender Yann Fillioux. Výčet kolekcí ale tímto zdaleka nekončí, dnes jich značka čítá už deset a prohlédnout si je můžete na oficiálních stránkách zde.
Master Blender Yann Fillioux (vpravo).
Hennessy Paradis. Hennessy Paradis Imperial.
Hennessy koňak se stal také součástí akce SQUAT iD23, kde v bytě iD23B dělal společnost návštěvníkům.
_____________________________________________________________________________________
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu