Ráno sem zajdete na snídani, vrátíte se na oběd, večer si zde dáte večeři a po ní skleničku vína. Den zakončíte skvělým divadelním představením, to vše v jedinečném architektonickém zázemí. Tak nějak to chodí v Gurmet Pasáži Dlouhá, kde na jednom místě najdete devět různých gastronomických zařízení a divadlo k tomu.
Unikátní místo vytvořila italská developerská skupina FIM, která v roce 2014 dokončila rekonstrukci domu ze 30. let minulého století, v němž se pasáž nachází. Projekt vytvořil především architekt Richard Doležal z ateliéru DaM. Díky němu a jeho týmu se nejen v pasáži na přání památkářů podařilo zachovat dobový ráz objektu políbeného art decem a funkcionalismem.
Stav před rekonstrukcí.
Obnovit původní šarm historického domu však vůbec nebylo jednoduché. Na stěnách byly nánosy různých stěrek a omítek. Mnoho prvků se navíc zachránit nepodařilo, architekti však vytvořili věrné repliky: mimo jiné například štukovaných detailů. Dobové prvky protínají celý dům, ve kterém nad pasáží vzniklo téměř šedesát nových bytů.
Jednu z mála vyloženě nových intervencí do historického prostoru představují věty u stropů pasáže. Jejich autorem je umělec Roman Týc, který se mimo jiné věnuje umění ve veřejném prostoru. Hlášky odposlechl přímo v pasáži.
„Chtěli jsme také zachovat barevnost a duch pasáže. Kde to bylo možné, tam jsme repasovali,“ popisuje Ilona Monferini Mančíková, obchodní a marketingová ředitelka FIM Group, která se na projektu sama výrazně podílela. Mimo jiné při výběru osvětlení pro pasáž.
Původně chtěli architekti do prostoru umístit moderní minimalistická světla, Monferini Mančíková si ale přála i v doplňcích zachovat historický vzhled pasáže a podařilo se jí sehnat dobová světla, jež dříve visela v divadle Ungelt, které se nachází jen kousek od Dlouhé.
Jednota v rozdílnosti
I koncept jako takový vymyslela sama Ilona Monferini Mančíková. „Zamyslela jsem se, co by se rezidentům líbilo. Přišlo mi báječné vytvořit prostor, kde budou mít klienti vše na jednom místě: od ranní kávy přes oběd až po večerní víno,“ vzpomíná. „Podniky nemají fungovat odděleně, ale vzájemně se doplňovat a vytvářet synergii,“ doplňuje.
Původně uvažovala, že pasáž budou naplňovat pouze italské obchody, brzy však od myšlenky (prý naštěstí) upustila a vznikla tak směs různých gastronomických podniků, které slouží nejen obyvatelům domu. Mnoho zájemců o byty prý osloví právě Gurmet Pasáž. „Přiznávám, že jsem netušila, že pasáž bude přitahovat takovou pozornost,“ říká ředitelka.
Gurmet Pasáž se stala domovem obchodu a bistra Naše Maso, které navrhla Michaela Tomišková z ateliéru DECHEM ve spolupráci s projektem Rozbíjím se, architektem Šimonem Brnadou a grafičkou Yvetou Kroupovou. Milovníci sladkého ocení kavárnu My Raw Café či obchod Chocotherapia, dobré víno dostanete ve výběrové Vinotéce U Mouřenína, kterou již znáte z našeho článku. Zakousnout k němu můžete sýr z obchodu Mám rád sýr či chlebíčky od Sisters. Víno také skvěle padne k rybě z Seefish a hlad skvěle zaženete i v restauraci La Bottega Bistroteka.
Naše Maso
My Raw Café
Chocoterapia
Vinotéka U Mouřenína
Mám rád sýr
Sisters
Dění v pasáži nedávno obohatila událost Aperitivo. Každou středu od 18 hodin tu hraje živá hudba a obchody i restaurace si pro hosty chystají speciální nabídku. Pokud jste pasáž ještě nenavštívili, je právě středa ideální příležitostí, jak nasát její kouzlo a obejít všechny podniky.
Do budoucna FIM Group také chystá různé výstavy mladých umělců a akce spojené s uměním. „Chceme z pasáže vytvořit tradiční místo setkávání ve veřejném prostoru,“ plánuje Monferini Mančíková.
Dva komerční prostory jsou stále k pronájmu. „Ráda bych v pasáži viděla ještě ovoce, zeleninu, pekařství či bylinkářství,“ plánuje ředitelka. Brzy se také jeden z volných prostorů přemění v pop-up prodejnu pro talenty z oblasti gastronomie. Pravidelně se tu budou střídat projekty, které mají co do činění s jídlem. Gurmet Pasáž tak utvrdí svou pozici gastronomického ráje v srdci Prahy.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu