V sousedním Slovensku od roku 2009 běží projekt, který spojuje studenty designu, architektury a všech kreativních disciplín s profesionálními designéry a předními výrobními firmami. Dostal jméno Flowers for Slovakia a vymysleli ho designéři Peter Olah a Lars Kemper ve spolupráci s Michalou Lipkovou z Fakulty architektury STU v Bratislavě.
Autoři nápadu Flowers for Slovakia sami označují jako „výjimečný projekt pro výjimečné studenty“. Jejich cílem je umožnit nadějným studentům tolik potřebnou praxi, a to formou spolupráce se zavedenými designérskými značkami. „To, že studium není provázáno s praxí, vidím jako jednu z největších slabin v přípravě studentů. Chtěli jsme tedy studentům pomoci zprostředkovat první kontakt s realitou povolání, profesionály a výrobci,“ vysvětluje počáteční myšlenku Peter.
Každé dva roky tak dostanou talentovaní studenti možnost spolupracovat se špičkami v oboru a vyvinout s profesionály vlastní objekt, který v nějaké formě vypráví příběh Slovenska Celé je to velmi jednoduché: Z přihlášených studentů vybere porota kolem patnácti lidí, kteří po dobu jednoho roku vytvářejí objekt na určité téma a účastní se odborných přednášek a workshopů, kde své nápady pod vedením profesionálů rozvíjejí. Objekty následně vzniknou ve spolupráci s výrobci z praxe. Projekt Flowers for Slovakia se za čtyři roky stal platformou, která produkuje i prezentuje práce mladých slovenských designérů doma i v zahraničí formou putovních výstav.
LEGENDY VE SKLE I ZTRÁTY A NÁLEZY
Výsledkem posledních dvou ročníků Flowers for Slovakia jsou kolekce Handle with Care a Lost and Found by Vitra, které prostřednictvím třinácti výstav doslova obletěly svět. První zmíněná řada produktů z roku 2011 se skládá ze skleněných objektů, které jsou inspirované slovenskými pověsti a pohádky. Její součástí je například karafa na víno s rudým korzetem odkazujícím k hraběnce Bathoryové či džbán s koženými uchy, který vypráví příběh dívky, jež šla pro vodu. Každé dílo podněcuje zvědavost dozvědět se víc. Objekty na pomezí užitkového designu a uměleckého skla vznikly ve spolupráci s firmou Lasvit a novoborskými sklárnami AJETO.
Druhá zmíněná kolekce Lost and Found z roku 2013 spojuje odkaz k tradičnímu slovenskému nábytku s moderními technologiemi a ikonickými prvky značky Vitra. Poetika slovenského lidového umění se zhmotnila v jedinečných autorských produktech. Lavice, stoly, úložné skříně a dokonce i kolébka, prošly rekonstrukcí tak, aby dostaly novou vizuální přitažlivou podobu a zůstaly funkční. V netradičním spojení v nich lze poznat také staré nástroje, původně určené pro zpracování lnu či hnětení těsta. Série folklorem políbeného mobiliáře ve světe již sklidila mnoho ocenění, naposledy v roce 2015 obdržela slovenskou Národní cenu za design.
ÚCTA I KRÁSA KVĚTIN
A proč projekt dostal právě název, který v překladu znamená „Květiny pro Slovensko“? Zakladatelé projektu tak chtěli naznačit, že dát někomu květiny znamená projevit úctu a podělit se o krásu. Kolekce úctu i krásu transformují do jiné podoby: designových předmětů, které odkazem k národní historii vzdávají hold Slovenské republice. Zároveň prezentují slovenské tradice současným jazykem. Projekt navíc nedávno zaštítil i prezident Slovenské republiky Andrej Kiska.
Do 8. prosince se mohou do dalšího ročníku Flowers for Slovakia hlásit studenti architektury, designu, scénografie a dalších kreativních oborů, a to nejen ze Slovenska, ale i Česka. Šanci mají ale také absolventi. Stačí na e-mail info@f4sk.com zaslat PDF soubor, který bude obsahovat životopis, tři ukázky projektů z portfolia a pár vět o motivaci. Vybráno bude 15 až 20 studentů, třetí ročník nese název Pass it on a konkrétní zadání bude představeno 18. února 2016. Více informací se dozvíte zde. Už se těšíme, co si pro nás „Kvety pre Slovensko“ přichystají tentokrát. Slovenské národní tradici zdar!
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu