Dnes se podíváme na práci našich sousedů, přesto ale zůstaneme v Praze. Bratislavský ateliér Cakov and Partners totiž v našem hlavním městě vytvořil pro tříčlennou rodinu působivý loft, který se nachází v domě od architekta Johna Eislera. Pojďte do něj nakouknout.
Když architekti přišli k realizaci, měli před sebou naprosto prázdný prostor o ploše 170 metrů čtverečních se dvěma bytovými jádry. „Pro tohoto investora navrhujeme dlouhodobě, a tak bylo výhodou, že známe jeho požadavky a on náš přístup,“ říká hlavní architekt Kalin Cakov.
Ateliér respektoval daný prostor a nedělil byt zbytečnými příčkami – nahradili je nábytkovými stěnami. „Celý dům i prostor nám byl sympatický, máme rádi minimalistické prvky, a tak jsme respektovali neuniformovanost celého bytového domu,“ vyprávějí. Lineárnost terasy a prosklení vedla studio k tomu, aby vytvořilo modifikované dispozice za pomocí modulů, které případně mohou jednotlivé části loftu – obývací pokoj, studentský pokoj a ložnici – oddělit. Pokud jsou všechny nábytkové stěny, jež částečně slouží jako úložné prostory, otevřené, dohlédnete z jednoho konce bytu na druhý.
„Zakládali jsme si rovněž na použití přírodních materiálů,“ popisuje Cakov. V celém loftu tak najdete převážně tři materiály: béžový pískovec, dřevo a bílý mramor v matném provedení, který pokrývá podlahu. Jediným výrazným prvkem, který narušuje jednotnou barevnost prostoru, je červené křeslo z obchodu Konsepti, odkud pochází i většina ostatního nábytku.
Monochromatický interiér obzvláštňují také umělecká díla, která reflektují zálibu majitelů: pracují pro galerii. Díla se navíc na stěnách obměňují.
Dominantou ložnice je knihovna se zajímavých rastrem, která tvoří předěl ložnice a přilehlé koupelny. Ateliér ji dal vyrobit na zakázku. V ložnici i obývacím pokoji najdete také světla značky Tom Dixon.
Kuchyňský ostrůvek vytvořili architekti z materiálu Corian, který ladí s mramorovou podlahou. Pod něj umístil ateliér dřevěný obdélník, který zase stylově navazuje na moduly. Zde architekti použili nenápadné bodové osvětlení.
V realizaci se architektům plně podařilo vytvořit variabilní loftový prostor, který skýtá vzdušné zázemí i dostatek soukromí. Co na něj říkáte vy?
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu