Znojemský ateliér ORA zrekonstruoval půdní prostory bývalé školy v Mikulově. Vydařený projekt skloubil nejen požadavky památkářů, ale zároveň naplnil kritéria pohodlného bydlení.
Budovu za předešlého režimu potkalo nešťastné řešení, kdy byl vytvořen nový strop pro prostory školní auly. Vznikla tak tato půda, která se na první pohled může zdát neobyvatelná, jelikož je pravidelně přerušovaná táhly. Architekti chtěli zachovat identitu tohoto půdního prostoru, a tudíž oponovat původnímu projektu, který hodlal táhla vyřezat a skrýt konstrukci pod vrstvu sádrokartonu.
Řešení, které architekti zvolili, bylo poněkud netradiční. Táhla přerušili na několika místech a vložili do nich rámy reprezentující dveře. U pouhé reprezentace zůstala i samotná táhla, která utváří imaginární zdi.
Byt je rozumně rozdělen v závislosti na táhlech, která svým předem definovaným odstupem mezi sebou předurčila velikost místností. Rozdělila tak hlavní půdní prostor do čtyř částí.
V takto velkém prostoru s pomyslnými zdmi byla otázka soukromí při spánku řešena vestavěným boxem. Ložní prostor se nachází na tomto boxu a je zpřístupněn schodištěm.
Kuchyň i stálé doplňky prostoru jsou na míru navrženy architekty. Stejně jako v samotném interiéru zde převažuje dřevo. Kombinace oceli a světlého dřeva v kuchyni vytváří kontrast mezi novými a starými prvky: ty jsou vyrobeny z tmavšího dřeva a železa.
Přístupová chodba je v ryze moderním provedení svým světlým barevným schématem silně kontrastuje se zbytkem prostoru. Chodba vede k rozlehlé terase, koupelně a k samotnému bytu. Mimo jiné funguje jako úložný prostor a chrání tak bytové prostory před přílišným zahlcením.
Modernita chodby se dále přelévá do samotné koupelny, jejíž čistý a elegantní design skýtá rovnováhu mezi pohodlím a funkčností.
Již dříve zmíněná terasa má také hlavní vstup do samotného bytu. Velký prosklený vikýř nabízí jak rozmanitý výhled, tak dostatek světla pro interiér.
„Na podlaze je marmoleum pokládané na sráz, aby se eliminovaly sváry,“ říká Jan Hora z ateliéru ORA. Podlaha je také provázená motivem kravských kůží, které jsou přivezené z Austrálie. Tento motiv lze spatřit i na vyvýšeném pódiu pro pracovnu – to je postaveno ze starých prken.
A jak dlouho realizace trvala? „Projekt se táhl dlouhé dva roky, než se našel ten pravý zájemce. Realizace pak musela proběhnout do půl roku,“ říká architekt Jan Hora.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu