Pokud hledáte bar, kde vám koktejl poctivě umíchají profesionálové a zároveň chcete posedět či postát v kouzelném prostředí, věřte, že byste měli zamířit na adresu Liliová 3. Právě tady se nedávno otevřel bar Cash Only. Platí se tu jen v hotovosti a obsluha nepřijímá rezervace – to však zdaleka není to jediné, co je na podniku unikátní.
Bar patří Aleši Půtovi a Davidu Andrle. První zmíněný jen o pár desítek metrů dál provozuje i proslulý Hemingway Bar a měl jasnou představu, jak by měl nový bar vypadat: podobně jako u Hemingwaye, který vybavil sám, si přál místo inspirované prohibičními bary a Amerikou třicátých let. Tentokrát se však rozhodl, že veškerou práci přenechá profesionálům v oboru. Zakázku tedy zadal architektce Adéle Hákové a nábytkářské firmě Devoto, kteří jeho vizi skvěle převedli do konkrétní podoby.
JAKO STAROMĚSTSKÉ ULIČKY
Práce s velice úzkým prostorem, ve kterém se dříve nacházelo rychlé občerstvení, byla opravdu náročná. Nejen proto, že bylo místo v dezolátním stavu. Na centimetr se také vyměřovalo veškeré umístění nábytku. „Museli jsme předvídat a měřit, kde a jak budou postávat lidi, aby se do prostoru vše vešlo,“ popisuje architektka Háková začátky baru, který svým tvarem připomíná úzké uličky Starého Města.
Při návrhu architektku inspirovaly mimo jiné dva týdny, které strávila na Kubě. Odsud si odnesla například nápad použít za barem tyrkysové dlaždičky v kombinaci se žlutou, černou a bílou. Barevně na ně navazuje dřevěný bar z dílny Devoto. Zdi architektka zbavila původního sádrokartonu a později je malíř pokryl patinovanou omítkou.
„Horní část je rušnější, zatímco dole najdou hosté klidné zázemí,“ vysvětluje architektka. V suterénu se nachází pozoruhodný výklenek se skleněnými průhledy na ulici. Najdete tu také sbírku naběraček, které podniku často věnovali sami hosté. Ostatní doplňky v interiéru – třeba stylové cedule – pocházejí většinou z bazarů a antiků.
ZÁŽITEK BEZ KOUŘE
Většina nábytku vznikla z dubového dřeva a kovových komponentů. „Na vybavení se nešetřilo, což je dobře. Chtěli jsme, aby v interiéru převládala klasická dřevina, proto jsme zvolili dub,“ vysvětluje Petr Porta z Devoto. Tým Devoto vyráběl veškeré dřevěné doplňky kromě barových stoliček, které pocházejí od TONu.
Celý bar je nekuřácký. „Poskytujeme hostům zážitek z nápojů, nad kterými trávíme spoustu času. Nechceme jim požitek kazit kouřem z cigaret,“ vysvětluje Aleš Půta. Od nového roku se navíc přestane kouřit i v Hemingway Baru.
Aleš Půta se zároveň snaží školit personál na nejvyšší možnou úroveň. „Chodí k nám řada lidí, kteří hodně cestují a koktejly dobře znají. Proto se nesmí stávat, že se obsluha nechá nachytat hostem. Vždy musí mít informační převahu,“ popisuje a přiznává, že velkým problémem je sehnat spolehlivé a učenlivé barmany.
S domem, ve kterém se bar nachází, se pojí ještě jedna zajímavost: dříve se tu nacházel první licencovaný nevěstinec. „Na tradici jsme navázali snad jen v tom, že i dnes se tu platí v hotovosti,“ směje se spolumajitel. Objednat si tu můžete hříšně dobré spirity, koktejly i něco malého k zakousnutí. Za barem kralují barmani, kteří nápoje připravují s maximální pečlivostí. Stavíte se?
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu