Zejména v posledních letech začaly ulice Brna plnit zajímavé a příjemné kavárny. V mnoha případech za jejich interiérem stojí architekt a grafický designér Martin Hrdina, který vystudoval Technickou univerzitu v Liberci a architektonický design na Gerrit Rietveld Academie v Amsterodamu. V Brně žije od roku 2008 a my vám představujeme jeho první realizaci, která si nás v moravské metropoli získala: Café Morgal.
SAKRÁLNÍ KÁVA
Místodržitelský palác na Moravském náměstí. Právě zde, v prostorách bývalého augustiniánského kláštera, vzniklo v roce 2014 Café Morgal, laděné do neutrálních a přírodních barev. Prostor je zvláštní zejména zbytky barokních fresek na stropě, které byly odhaleny při rekonstrukci. Od nich se také odvíjí grafický styl i mobiliář kavárny, jejíž název se odvíjí od spojení MORavská GALerie. „Investoři, tedy Moravská galerie a nový nájemce prostoru, měli především představy o funkčnosti a náplni kavárny, ve vizuálu a podobě interiéru jsem měl prakticky volné ruce,“ uvádí projekt architekt.
Odkaz k takzvanému „novému baroku“ najdeme hned na židlích: svými malbami je doplnila ilustrátorka Vendula Chalánková. „Malbami cituje nejen barevnost a ornamenty z fresky, ale i její stav po čtyřiceti letech komunistické památkové ,péče'," vysvětluje architekt. Od objevené fresky se také odvíjí i barevné ladění celého prostoru.
Dříve se tu nacházela kaple sv. Tomáše. „Prostoru jsme vrátili jeho původní podélnou orientaci směrem k oltáři, který nyní nahrazuje bar,“ říká Hrdina. Nábytek vyrobila firma La Manufacture z masivního jasanového dřeva. Židle pocházejí od TONu.
Ze stopu visí svítidla ve tvaru rozvinuté perly od firma A-light. „Doslovně tak naplňují původní význam slova barroco,“ vysvětluje autor návrhu. Výraz barroco lze totiž z portugalštiny přeložit jako nedokonalá perla.
NEJEDNO JEDNÁNÍ
Renovace se neobešla bez dlouhého vyjednávání s památkáři. „Uvědomoval jsem si, do jakého prostoru vstupujeme, a i mým cílem bylo nepoškodit nic z autentických architektonických prvků. Odhalení nástropní výmalby probíhalo nezávisle na mé práci, ale ostatní zásahy včetně každé zásuvky už byly výsledkem diskuze s památkáři,“ popisuje architekt.
Zatímco v některých případech byly návrhy památkářů opodstatněné, jindy vcelku zcestné: „Například zachování kamenné podlahy ze 70. let 20. století, tedy z doby, kdy v budově sídlilo Muzeum dělnického hnutí. Další požadavky byly absolutně neakceptovatelné - třeba pokusy o zásahy do barevnosti nového mobiliáře,“ říká Hrdina.
V Café Morgal se ale zdaleka jen nesedí nad kávou. Pravidelně se tu konají výstavy, v létě zase můžete navštívit letní kino. Střetává se tu umění, jedinečný sakrální prostor, gastronomie a skvělá káva. Café Morgal jednoznačně dokazuje, že vilou Tugendhat a fotkami pod sochou Jaroslava Róny zábava v Brně rozhodně nekončí.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu