Je příjemné, že moderní a inspirující bydlení dnes nenajdeme pouze na západě, jak se občas může zdát, ale rovněž i v částech Evropy, kde momentálně nemusí být ani tolik bezpečno a tamní společnost může procházet obdobím plným převratů a krizí. Důkazem je nedávný projekt studia MARTIN architects Loft is loft uskutečněný v hlavním městě Ukrajiny, Kyjevě. Jedná se o loftový byt s obytnou plochou o velikosti 115 m2. Majitelem je mladý energetický právník, který má rád večírky ale zároveň i své pohodlí.
Mimo hlavní místnost, která se skládá z kuchyně, jídelny, obývacího pokoje, ložnice a pracovny, zde najdeme oddělenou šatnu a hygienické zařízení. Zajímavé na tomto projektu je právě nápadité rozdělení velikého prostoru pomocí jiných prostředků než uzavřených stěn a dveří. Ložnici a obývací pokoj dělí skleněná mřížovaná stěna a kuchyň a obývací pokoj pak kuchyňská linka s elegantním zabudovaným krbem.
Byt je vytvořen s důrazem na co největší funkčnost a praktičnost. S tím pracuje i světlo v bytě. Velká okna najdeme v místech, která světlo vyžadují nejvíce – v pracovně a jídelně. Třetí okno je pak na straně obývacího pokoje, kde se nachází závěsné křeslo k odpočinku a ke čtení.
Esenciální složku bytu tvoří jeho nábytek. Některý byl vytvořen přímo architektem tohoto projektu, Igorem Martinem, pro ukrajinskou společnost HIS, která spolupracuje s mnoha ukrajinskými nezávislými nábytkovými a designovými výrobci. Některé z těchto kusů se v tomto prostoru dočkaly premiéry. Stejně jako na podlahách a na stěnách, i v nábytku designéři šetřili veselými a pastelovými barvami a v kyjevském bytě převládají spíše odstíny šedi a jiné přírodní barvy jako hnědá, žlutá nebo béžová. Minimalisticky je rovněž pojaté i množství nábytku - nikde by se nedalo říci, že nějaký kus přebývá.
V ložnici, která je položená dále od okna, mezi pracovnou a šatnou, rovněž převládají tlumené barvy vhodné pro byt muže-gentlemana. Útulně působí dřevěný obklad stěny za postelí, který je ze stejného materiálu jako podlaha. Obě části jsou obloženy dubovým dřevem, ale s různou povrchovou úpravou. To pak dohromady vytváří elegantní a velmi přirozené řešení prostoru. Charakter ložnice dotváří originální světla, která se skládají ze svítilny, a ze zrcadla z dřevěného rámu, ve kterém se světlo odráží a dodává místu hřejivou atmosféru.
Jídelna se nachází v rohové části loftu s výhledem na město. Z jedné strany je uzavřena cihlovou stěnou a z druhé stěnou vytvořenou ze zelených rostlin, které do bytu přinášejí osvěžení a kousek přírody. Kuchyňská linka je elegantně zabudovaná do prostoru tak, aby z jiných částí nebyla příliš vidět- z jídelny jsou vidět pouze šedé kuchyňské skříně.
Pracovna je oddělena cihlovou příčkou a skleněnými posuvnými dveřmi. Celkově je provedena v minimalistickém duchu - prakticky je vybavena pouze elegantním stolem a luxusním křeslem. Příjemnou atmosféru místa zajišťuje cihlový obklad a veliké loftové okno. Podél skleněné stěny jsou rovněž zástěny, které mohou místu dodat soukromí a ničím nerušenou pracovní koncentraci.
Charakter elegantního a staromládeneckého místa zastává i koupelna a toaleta. Koupelna je obložena betonovým obkladem, které místu dodává chladné vzezření, které kompenzují kusy nábytku z přírodních barev. Volně stojící vana zastává majestátní místo a ladí s originálním zrcadlem. Závěsná světla nad vanou poskytují místu intimní atmosféru.
Architektům Igoru Martinovi a Olze Novikové se podařilo zachovat minimalistický design staromládeneckého bytu a zakomponovat do něj kreativní prvky, které vytvářejí převážně originální kusy nábytku a umělecká díla. I když k nám z Ukrajiny v poslední době doléhají špatné zprávy, alespoň jednu pozitivní věc můžeme říct: najdou se tu architektonické realizace, které stojí za povšimnutí.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu