V centru Prahy najdete místo, kde se setkává dobré jídlo, umění a design. Jmenuje se Bistro No. 19 a jeho zakladatelka Kristina Netíková nám vyprávěla, jak nápad vznikl a co vše v zajímavém prostoru najdeme.
„Pro zrod bistra byly dvě zásadní okolnosti: po přestěhování ateliéru mého muže, architekta Rudolfa Netíka, se nám uvolnil nebytový prostor a především jsem věděla o skvělém kuchaři a restauratérovi, o svém tatínkovi. Naše bistro je skutečným rodinným podnikem v tom nejlepším smyslu slova," vypráví Kristina.
Původně mělo bistro jen jednu místnost o 17 metrech čtverečních plus zázemí, později se k ní připojila i vedlejší místnost, kde se dříve nacházel ateliér. Rozšíření kapacity dalo vzniknout novému konceptu: bistru, které je protkané designem.
Držák na časopisy s nápisem Magazines vytvořil Rudolf Netík pro Designblok 2012.
Prostor bistra je charakterizován duchem architektonického ateliéru. Interiér tvoří prototypy architekta Netíka, doplněné o jeho sbírku designových židlí. Dát kávu si tak můžete například u křížových stolů Cross, kterými je zároveň inspirováno logo bistra, a sednete si třeba na židle Prouvé či známé Panton Chairs od firmy Vitra.
Posadíte se i na židle AXA, které Rudolf Netík navrhl pro firmu Kovonax. Byly prezentovány na posledním Designbloku a vystaveny budou i na Salone del Mobile v Miláně. Prostor se neustále proměňuje a přizpůsobuje událostem, které jsou samostatnou kapitolou života v bistru.
Specifikum bistra představuje prodej produktů designéra Jiřího Pelcla, výborného přítele Rudolfa Netíka. Zatímco jazyku udělá radost denní menu, oči si smlsnou třeba na sérií sklenic Vicenza a dalších proslulých produktech jednoho z nejznámějších tuzemských designérů. „Jeho produkty lze často koupit jen roztroušeně: buď se prodává sklo, nebo porcelán. Chtěli jsme vytvořit průřez jeho tvorbou,“ říká Kristina. Na nádobí od Jiřího Pelcla v bistru servírují také jídlo a pití.
Police v bistru jsou plné produktů Jiřího Pelcla. Kristina má osobně nejraději jeho karafy a skleničky.
„K designu se tak dostanou i lidé, kteří přišli primárně na jídlo. Do klasického showroomu oproti tomu přichází lidé s jasnou představou o tom, co chtějí koupit. Baví nás konfrontace a reakce lidí,“ vysvětluje Kristina.
Designem ale dění v podniku nekončí. Ve spolupráci s galerií Dvorak Sec Contemporary a kurátorem Edmundem Čučkou se v bistru pravidelně konají výstavy. Hosté se mohli podívat mimo jiné na práci Vladimíra Skrepla či Petra Písaříka. V současnosti visí v bistru houby od Michala Gabriela a u jednoho stolu se můžete posadit na židli z jeho produkce.
Houby Michala Gabriela v současnosti zdobí stěny bistra, posadit se můžete i na židli s jeho rukopisem.
ZÁSTĚRA JAKO RODINNÝ POKLAD
„Každý detail je pro nás důležitý a dlouho jsme hledali pro personál zajímavé zástěry. Tak mě napadlo nás, že vyzveme vybrané české návrháře, aby nám je navrhli. Oslovila jsem Lucii Pavláskovou a spolu s ní jsme vytvořily projekt Zástěrka." říká majitelka bistra.
Zatím vzniklo 12 zástěr mimo jiné od značky Leeda, návrháře Jakuba Polanky a Olo Křížové či Denisy Nové nebo Moniky Drápalové. Limitované kolekce zástěr jsou ke koupi přímo v bistru nebo přes webové stránky projektu. Všechny dostanete za jednotnou cenu 1900 korun.
„Letos jsme v rámci jarního Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend zahájili novou koncepci projektu: ZÁSTĚRKA&ŠPERK, kdy oslovujeme šperkaře, aby realizovali svou představu o současné podobě zástěry. Chápeme zástěru jako případný šperk či rodinné stříbro," doplňuje Kristina. K dispozici jsou zatím šperkařské zástěry od dua Blueberries a od Nastassii Aleinikavy.
Kristina vystudovala hispanistiku na Univerzitě Karlově a zároveň účinkovala v tuzemských i zahraničních filmech a divadelních představeních. K designu se prý dostala přes manžela. „Soužití s architektem vás v tomto směru v pozitivním smyslu slova poznamená,“ říká. Její snahu o vytvoření místa, kde se snoubí gastronomie a design, ocenila i porota soutěže Czech Grand Design, když podnik nominovala na Obchod roku 2014. Bistro nominaci sice neproměnilo, ale přesto pro něj měla velký význam. „Povzbuzuje nás k další práci. Plánujeme další projekty, například kuchařku,“ říká Kristina.
Během posledního Designbloku připravil Rudolf Netík pro bistro instalaci s židlí AXA a pro tuto příležitost odstranil všechny stoly v bistru. Nahradily je dřevěné špalky. Bílé svítidlo vzniklo pro kavárnu a knihovnu Veletržního paláce. Většinu produktů (třeba specifické křížové stoly), které navrhl Rudolf Netík, lze zakoupit přímo u něj v ateliéru. Nachází se přímo nad bistrem.
Nejen nás baví pestrost, kterou se Kristině Netíkové a lidem kolem ní podařilo vytvořit na relativně malém prostoru. Do Bistra No. 19 můžete přijít za dobrým jídlem, kávou, skleničkou vína, designem či výstavou. A nebo za vším. Jedno je jisté: nudit se tu nebudete.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu