Usměvavá designérka Alexandra Georgescu toho už stihla spoustu. Narodila se v Rumunsku, vyrůstala v Itálii, procestovala celý svět, vystudovala interiérový design a pracovala pro několik ateliérů. Nakonec ale zakotvila v Brně, kde s dalšími dvěma kolegy Tomášem Kozelským a Viktorem Odstrčilíkem založila ateliér KOGAA. Dnes společně překračují hranice architektury i designu a v Brně vymýšlejí jeden projekt za druhým – třeba coworkingové centrum, brněnské dny designu nebo bar, který stojí na pouhých pěti metrech čtverečních.
Foto: Dominik Šmuhař
KOGAA sídlí v Pekařské ulici nedaleko centra Brna. V neděli je tu naprostý klid, rozhodně byste tu nečekali místo, kde to žije skoro každý večer. Na jednom z činžovních domů visí nenápadná cedulka s nápisem The Distillery – právě tak se útočiště ateliéru jmenuje.
Malý dvorek, spousta dveří a zákoutí. Jak už název napovídá, The Distillery je bývalý lihovar – dodnes nad dveřmi visí nápis „umývárna lahví“. Právě za nimi KOGAA pracuje, najdete toho tu ale daleko víc. O pár metrů vedle stojí malý bar, který dostal příznačné jméno 5m2. Otevřel se v bývalém výtahu a provozuje ho parta lidí z kavárny SKØG, oblíbené destinace milovníků dobré kávy.
Foto: Dominik Šmuhař
Jiná vrata vedou do dvoupatrového prostoru, kde je teď pop-up holičství a coworking. „Postupně chceme celý objekt renovovat a vytvořit alternativu kancelářských prostor,“ plánuje Alexandra, „jsme vlastně investoři a architekti v jednom. The Distillery nám umožnila vidět projekt také z druhé strany, a díky tomu lépe chápeme myšlení klientů.“ Designérka nám ukazuje nám i Kino Art, biograf, který tu provozuje město. Zaměřuje se především na umělecké snímky.
Foto: Dominik Šmuhař
Foto: archiv Kinoart
Barber shop, coworking, kino. The Distillery má hned několik využití. Foto: Lukáš Pelech
To všechno je součástí filozofie ateliéru, který chce stimulovat společenský život v ulicích Brna. Proto „likérce“ přibylo další jméno – Social Reactor, tedy společenský reaktor. Kromě promítání sem místní chodí na dobré drinky, kávu či různé akce, od blešáků po přednášky. Tím se dostáváme k další zálibě Alexandry: vzdělávání, propojování lidí a osvětě. Vloni začala s projektem Brno Design Days. „Musím říct, že první impuls byl vlastně dost sobecký,“ směje se designérka, „nikoho jsem v Brně neznala, a tak jsem zorganizovala akci, kde by se architekti a designéři mohli potkat. Letos chceme veřejnosti ukázat, co všechno design dokáže a zároveň zprostředkovat spolupráci mezi lidmi z různých oborů.“ V rámci festivalu vystupují zahraniční i lokální profesionálové, kteří také vedou workshopy.
První ročník se konal přímo v The Distillery, letos se Alexandře podařilo získat pasáž Jalta, která byla dlouho zavřená. Slavnostně se otevře právě v rámci designového festivalu, který se plánuje na 5. až 8. října. S organizací podobných akcí má Alexandra ostatně zkušenosti: letos na jaře v Brně připravila výstavu Italian Design Act, která představila práci nadaných italských designérů a výtvarníků.
Italian Design Act přivezl práci italských profesionálů do Brna.
Brno Design Days sdružují architekty a designéry, další ročník se chystá na začátek října. Foto: Lukáš Pelech
V portfoliu studia KOGAA ale najdete i klasické architektonické projekty. Jeho tvorba je ovlivněna desítkami zahraničních zkušeností, které Alexandra, Tomáš a Viktor mají. Dlouhodobě s nimi také pracují stážisti z celého světa, o nové impulsy tu není nouze. „Každá země, kde jsem byla, změnila to, jak vnímám architekturu a prostor,“ říká Alexandra. Vyzkoušela si studium a práci v Miláně, Rotterdamu, Koldingu, Pekingu a Tokiu. V Číně si sáhla na projekty v měřítku, které je u nás nevídané. „Od té doby si také víc cením práce čínských řemeslníků, kteří jsou neuvěřitelně zruční, ale bohužel také nedoceňovaní,“ dodává designérka, která v rámci pekingského týdne designu přichystala výstavu nestárnoucích předmětů spojovaných s čínskou kulturou. Upozornila tak, že i v Číně může vznikat kvalitní design. Vyzkoušela si ale i návrh showroomu a další projekty.
Návrh showroomu, který Alexandra Georgescu vytvořila v Pekingu.
Itálie Alexandru zase naučila vnímat prostor všemi smysly a ukázala, že design může být drzý a honosný. „V Japonsku má zase každý objekt duši. Hodně se tam řeší spirituální přístup k designu,“ shrnuje Alexandra. Na Dánsku cenila, že je design běžnou součástí životů většiny obyvatele a téměř každý mu rozumí. „Soustředí se také na přírodní barvy i materiály,“ říká designérka. Největší vliv na ni ale mělo Nizozemsko – zjistila, že prostor může mít nekonečně mnoho využití a nemusí být sevřen v limitech a parametrech.
Všechny zkušenosti pak Alexandra zúročila po návratu – pustila se s Tomášem Kozelským do návrhu kanceláří pro Lumitrix, úspěšný hardwarový start-up. KOGAA ráda vzpomíná i na realizaci obchodu THEÓ & COMPANY, jenž nabízí designové produkty z Česka i zahraničí. Architekti tu sami stavěli nábytek a jak rádi říkají, nebáli se ušpinit si ruce. V interiéru kladli důraz na rukodělnost a linearitu.
Obchod Theó & Co.
Důležitá je pro studio KOGAA také nová realizace pro advokátní kancelář Kreston. Architekti pro právníky vytvořili zázemí v budově Rozmarýn. V tomto případě pracovali s úžasným výhledem na město a použili spoustu transparentních ploch – světlo prostupuje celým prostorem. „Místnosti jsme navrhovali tak, aby reflektovaly denní chod ve firmě a plynulý pracovní režim," vysvětlují architekti. Zároveň hledali rovnováhu mezi open-spacem a soukromým prostorem, který umožňuje nerušenou práci a soustředění.
Kanceláře pro advokátní kancelář Kreston patří k nejlepším projektům ateliéru. Foto: Lukáš Pelech
A co dál? Alexandra teď se svým týmem pracuje na renovaci funkcionalistické vily. „Je to velmi komplexní projekt, právě zkoumáme stávající konstrukci a zjišťujeme, co všechno budeme muset nahradit,“ říká designérka. KOGAA pracuje i na dalším domě, kde navrhuje ubytování a kavárnu. „V tomto případě pracujeme s multifunkčností prostoru, podobně jako u The Distillery,“ nastiňuje ateliér.
Ani o komerční projekty nemá KOGAA nouzi. Alexandra zmiňuje třeba zakázku pro jihomoravský inkubátor mladých firem JIC, které pomáhá růst nadějným projektům. „V podstatě jednotlivé start-upy vychovávají a učí. A tak musíme vymyslet prostředí, které bude vývoj reflektovat. Nejde tedy jen o samotný návrh celé budovy, pracujeme také s filozofií firmy a veškerými interními procesy,“ prozrazuje Alexandra. KOGAA zároveň spolupracuje s hubem Industra; pro ten zase navrhuje laboratoř a dílnu, kde budou mimo jiné 3D tiskárny, CNC, lasercuttery a další stroje.
Projekt pro kavárnu a kreativní hub Industra.
Brno už ale začíná být ateliéru KOGAA malé. „Máme spoustu skvělých nápadů, pro které si v Praze chystáme zázemí,“ přibližuje Alexandra Georgescu, konkrétní plány ale zatím zmiňovat nechce. Jisté je, že už brzy přinese do hlavního města svůj elán a nadšení pro všechno, co souvisí s designem a architekturou.
Ateliér KOGAA
Pekařská 76, Brno-střed
Jaký je Váš názor?
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu