Jedním z nejtěžších úkolů při zařizování dětského pokoje je vytvořit prostor, který bude s dítětem růst a nebude se muset každý rok výrazně měnit. Přinášíme vám několik tipů, jak takový interiér zařídit a jak dítě motivovat, aby se o něj hezky staralo.
- Vybírejte flexibilní nábytek
Sáhněte po nábytku, který je jednoduchý. Pamatujte na to, že postel ve tvaru závodního auta se může líbit sedmiletému chlapci, dvanáctiletému klukovi už ale možná ne. Dobrou volbou může být postel z dubového dřeva, kterou lze v podstatě libovolně kombinovat a poroste s dítětem i jeho vkusem. V tomto případě platí jednoduché pravidlo: čím je nábytek jednodušší, tím je i flexibilnější.
- Dostatek prostoru jako základ
Dejte dětem prostor růst. V jakémkoliv věku potřebují dostatek místa k pohybu, hře i ukládání oblečení a zábavě s přáteli. Plocha by měla odpovídat věku dítěte: zatímco batole potřebuje dostatek místa na podlaze, aby mělo kde vyskládat svou zásobu hraček, teenager uvítá v pokoji různé styly sezení. Vedle pracovního stolu by neměla chybět třeba pohovka, kde může usadit kamarády.
- Dejte dětem slovo
Zapojte do návrhu pokoje i dítě. Nechte ho přijít s nápady, vybrat některý nábytek či barvy. Přece jen jde o místo, kde bude dítě trávit nejvíce času - tak proč by se v něm nemohla odrážet jeho osobnost? Navíc bude třeba více motivováno k úklidu.
- Kupte velkou postel
I když je dítě ještě malé, je lepší rovnou investovat do pořádné dospělácké postele, která může vydržet řadu let. Někteří designéři dokonce doporučují přejít z kolíbek a dětských postýlek rovnou na běžnou postel, pokud je pro ni v pokoji dostatek místa.
- Investujte do kvalitního nábytku
U postele a skříní myslete na to, že se šetřit nevyplatí. Můžou totiž sloužit desítky let. Když například dítě odejde na studia, může se z jeho pokoje stát zázemí pro hosty a nábytek tak nezůstane bez využití.
- Naučte dítě organizovat
Naučit dítě uklízet? Někdy je to věčný boj. Zkuste se podívat na rozházené předměty z jeho perspektivy a poraďte mu, jak se o hračky starat. Pomoci mohou i šuplíky, které lze jednoduše vysouvat. Zvládnou to i ti nejmenší.
- Vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte
Jak může dítě uklízet, když neví, k čemu je to dobré? Trpělivě mu vysvětlete, proč by se o svůj pokoj, nábytek i hračky v něm mělo hezky starat.
- Ukládejte, třiďte, zjednodušujte
Oblečení, které se nehodí pro současnou sezónu, nemusí zabírat místo potřebným věcem. Umístěte ho proto klidně úplně jinam. Na hračky dobře poslouží posuvné „kontejnery“. Pro úklid je také dobré nastavit přesný čas, aby dítě vědělo, co a kdy může čekat.
- Organizujte směrem nahoru
Spodní poličky či šuplíky vyhraďte pro nejpoužívanější věci, horní pro předměty, které tak často vy ani dítě nepotřebujete.
- Vytiskněte si pomocníky
Vytiskněte si značky, které zobrazují, kam jaké předměty patří. Obrázek veselých ponožek nalepte na šuplík, kde je jejich místo. Pro dítě – a koneckonců možná i pro vás – pak bude úklid mnohem snazší i zábavnější.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu