Letošní přehlídka designu je specifická především v tom, že Openstudio, Superstudio i ArtHouse najdete všechny na jednom místě: Výstavišti Holešovice. Můžete tak jednoduše porovnávat jednotlivé instalace, výrobce i produkty. Přinášíme vám deset netradičně pojatých expozic, podle nás stojí za povšimnutí.
1. SWN Moravia
V jedné ze samostatných místností Superstudia připravila firma SWN Moravia interaktivní instalaci, která se líbí nejen dětem. Firma se věnuje výrobě schodišť a schodů; a právě ty se staly hlavním tématem její prezentace. Každý návštěvník může pomocí vysouvacích schodů vytvořit na zdi vlastní strukturu, po níž se poté prohánějí animovaní psíci. Místo katalogu tu navíc dostanete ilustrovanou knížku, kterou rozhodně za pár týdnů nevyhodíte. Autory konceptu jsou Leona Hobausová a Adam Uchytil, ilustrace vytvořila Juliana Chomová.
2. Kavalier Design
V jednom z oddílů Superstudia narazíte na prezentaci sklářské značky Kavalierglass (mimo jiné držitele ocenění Výrobce roku Czech Grand Design 2014), jejíž zářící produkty se krásně vyjímají na tmavém pozadí. Za povšimnutí stojí především podstavce, na kterých některá světla stojí: jedná se o dřevěné formy opatřené měděným kováním, do nichž se odlévá sklo. Autorem všech vystavených svítidel je Studio DECHEM. K vidění je tu jeho známá kolekce Laboratory Lights, navíc rozšířená o nové produkty: svítidla ve tvaru dekorované nálevky a Petriho misky.
3. Bomma
Sklářská firma Bomma letos v Superstudiu vsadila na jednoduchou, avšak efektní prezentaci, o kterou se postaralo studio Olgoj Chorchoj a grafické studio Marvil. Na černém zrdcadlovém stole představila hned několik svých produktů. Na první pohled zaujmou velká svítidla TIM od zmíněného studia Olgoj Chorchoj ve tvaru baňky: ostatně právě ta letos obdržela Cenu šéfredaktorů za nejlepší kolekci svítidel. Jedinečná je také kolekce váz a mís dle návrhu Františka Víznera, která vznikla k jeho nedožitým 80. narozeninám. Novinkou jsourovněž jednoduché broušené objímky OTO od skláře a technického inovátora Bommy, Oty Svobody. Veškeré produkty si můžete prohlédnout v přízemí objektu ZIBA, kde má Bomma do konce tohoto roku svůj obchod.
4. Modernista
V Superstudiu nechybí díky firmě Modernista ani ikonické výrobky tolik ceněného československého produktového designu první poloviny 20. století. Prohlédnout si tu můžete především nábytek podle návrhů Jindřicha Halabaly, jehož tvorba se stala hlavním tématem instalace, neboť Modernista je jediným autorizovaným výrobcem replik tohoto nábytku. Najdete zde i doplňky od dalších významných tvůrců, ať už jde od hračku slona Ladislava Sutnara, stolní lampu Franty Anýže či dózu Krystal Pavla Janáka. Koncepci stánku navrhl Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj, autorkou hravých ilustrací je Markéta Mášová, technické řešení zajistila firma Atelier Design Petra Macka.
5. Stockist
Jak pojmout instalaci, když prodáváte řadu různých značek? Elegantní expozice se podařila Martinu Leitgebovi, zakladateli firmy Stockist. Pomocí černých drátěných panelů oddělil jednotlivé značky (Muuto, Tolix, Fritz Hansen a další). Industriální produkty firmy Tolix navíc doplnil o retro motorku v ladících barvách. Díky použití velkých filmových svítidel navíc máte pocit, že se nacházíte přímo na hlavní scéně.
6. Veuve Clicquot
Vloni sklidila značka prvotřídního šampaňského Veuve Clicquot úspěch se svou leteckou poštou, letos vytvořila podobně kreativní instalaci. Jejím autorem je německý designér žijící v Praze Lars Kemper, jenž se značkou dlouhodobě spolupracuje. Koncept expozice se odvíjí od idey nové limitované edice: letos uvádí na trh Naturally Clicquot: Šampaňské v dárkovém boxu, který je vyroben ze slupek hroznů, jež byly použity na výrobu šampaňského. Motto projektu zní: Hrozny uvnitř i navenek. Také instalace je inspirována recyklací – jde o starý nábytek, který po natření na žluto dostal novou funkci. Larse Kempera prý inspirovala večeře s přáteli na venkově.
7. HALLA
Český výrobce svítidel HALLA je proslulý jednak kvalitními produkty, druhak pak svou funkční spoluprací se studenty. I letos potvrzuje svou pověst a v Superstudiu představuje několik prototypů svítidel, která vznikla podle návrhů studentů UMPRUM. Tři z nich získaly prestižní ocenění Red Dot Award: Design Concept 2015. Návštěvníci mohou hlasovat o nejlepší výrobek. Mimo to pomocí svítidla SANT představila společnost možnost nastavení teploty bílé barvy dle cirkadiánního cyklu.
8. Devoto
Vesmírná loď, nebo patrová postel? Takovou otázku si možná položíte při pohledu na expozici české nábytkářské firmy Devoto. Jelikož se společnost specializuje na výrobu nábytku pro děti, vše se tu točí kolem těch nejmenších. Devoto ve spolupráci s fotografickým duem BoysPlayNice vytvořilo koncept, který zahrnuje galaktické fotografie i věty psané dětskou rukou. Vše se podobá jedné velké expedici do vesmíru. Prohlédnout si můžete létající postel NIMBO II a smíte si také pohrát ve hvězdném prachu, který ji obklopuje. Otázkou však zůstává, zdali mají na cizích planetách bábovičky...
9. NARKi
Syntézu designu a malby představují v Openstudiu dva umělci: Dominik Běhal a Roman Kvita. Na zakázku vyrábějí originální dřevěný nábytek s podnožemi z nerezové oceli. Jeho design vymýšlí Roman a Dominik ho pak ručně maluje. V jednadvacátém století tak představují špičkovou řemeslnou a dekorativní práci. Výsledkem je nábytek z masivního jasanu, který připomíná historické umělecké dílo: inspirace dua vychází mimo jiné z baroka, rokoka či klasicismu. Produkty jsou vystaveny na surovém černém igelitu a nasvíceny továrními světly, čímž vzniká jeden z nejzajímavějších kontrastů celého Designbloku.
10. Studio Revír
Nové české designérské studio Revír přináší na trh nábytek, který kombinuje dřevo s kovovými prvky. V Openstudiu ateliér představuje například pracovní stůl Chrt, který si vás získá především pro svůj organický tvar a masivní jasanové dřevo v kombinaci se surovým kovem. Vyzkoušet můžete židli Srna, která pečlivě schovává konstrukční prvky a má opěradlo, které se přizpůsobí vašim zádům. Revír vystavuje také porcelánový servis Větvení s úchytkami, jež připomínají větve, a kolekci zrcadel různých funkcí i velikostí jménem Planety. Nábytek i porcelán designéři Miroslav Nachlinger a Martina Kleinová vystavili na opálených dřevěných trámech a černém pozadí, jež světlému nábytku a porcelánu dává dobře vyniknout. „Opálené prvky v expozici jsou i jistou parafrází na samotné místo konání výstavy: vyhořelé křídlo Průmyslového palace,” říká Miroslav.
Speciální instalace:
1. Roman Štětina: Session 2015
Do Lapidária výstaviště, které se po dobu Designbloku spojilo s ArtHousem, můžete uniknout, když budete mít dost ruchu hlavních hal. Naši pozornost získal především projekt Romana Štětiny s názvem Session 2015. Jde o jednokanálovou zvukovou instalaci, kde se za poslechu krásné hudby ocitnete v tmavé místnosti plné soch. Zastavte se na chvíli a poslouchejte...
2. Ambiente Restaurants
Občerstvení od gastronomické skupiny Ambiente není jen tak ledajaké. Nejen že zdi za barem plní hlášky související se svobodou, která se stala tématem letošního ročníku, ale jídlo i nápoje jsou zasazeny do mechu a jiných přírodnin. Vše dotažené do konce a nápadité. Jako by z lesa vypadly...
Na Designbloku se samozřejmě objevila i řada dalších zajímavých instalací. Které expozice zaujaly letos nejvíce vás? Budeme rádi za každý názor!
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu