Na počátku stála opuštěná střížkovská trafostanice a dvě sestry, která si v ní chtěly otevřít kavárnu. Prostor dostaly k užití od příbuzného, a když přišla řeč na realizaci, vzpomněly si na kamarádku ze střední školy, designérku Terezu Barnard. Ta dnes se svým manželem Ianem pracuje v ateliéru Tinquer. A právě jim svěřily majitelky návrh své kavárny, která dostala jméno Park Café.
„Holky nám nechaly absolutně volnou ruku, protože znají naši práci a věděly, co čekat,“ vypráví Tereza. Její studio Tinquer, které se věnuje celé škále oborů, vymyslelo nejen architektonický, ale i grafický koncept místa a webové stránky. Celá realizace včetně studie a instalace trvala zhruba tři měsíce.
Ateliér volil především dřevěné doplňky a co se barevnosti týče, inspiraci autoři návrhu našli mimo jiné v jedné anglické kavárně, která je zaujala. Sáhli po pastelových barvách, jež v kombinaci s přírodním dřevem působí jemně a příjemně.
Estetickou jednotu prostor drží nejen v přízemí, ale i prvním patře bývalé trafostanice, kde si přijdete pomalu jako v obývacím pokoji u známého. A to především díky pohodlným křeslům a členění, které nabízí různé atmosféry v jednom prostoru. Interiér dělí mimo jiné na míru vyrobená knihovna s literaturou. Ke kávě si můžete propůjčit knížku a když chcete ve čtení pokračovat, odnést si ji můžete také domů. Domáckou atmosféru navozuje i stará pultovní váha.
Rustikální punc místnosti dodávají stoly vyrobené z měkkého dřeva, často téměř sto let starých prken. „Měkké dřevo používáme ve většině svých projektů, jelikož se s ním lépe pracuje. Často ho rovněž drátkujeme. Mám ráda přírodní materiály, v interiéru působí hezky teple,“ vysvětluje Tereza, která sama kavárny miluje. Park Café patří mezi její nejoblíbenější realizace a k návrhu přistupovala tak, jako by vytvářela prostor sama pro sebe.
Zatímco v přízemí se projdete po kamenné podlaze, v prvním patře kráčíte po linu. „Původně jsme chtěli použít betonovou stěrku, podlaha je tu však tak úzká, že by beton neusnesla,“ říká Tereza. Osvětlení zůstalo v prostoru po původním majiteli.
Většina nábytku vznikala na zakázku, stoličky v přízemí i židle v patře designéři zakoupili na internetu a pomocí maskovací pásky barevně upravili jejich nohy. Z dílny Tinquer pochází i grafické plakáty, které zdárně dokreslují atmosféru prostoru.
A co bude dál? „V návrhu se počítá i se střešní terasou,“ plánuje Tinquer. Místo elektřiny se tu tedy i nadále budou nad kávou a čerstvými pokrmy setkávat lidé, kterým kavárna při cestě střížkovským parkem padne do oka.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu